Tona zakarpackiej soli przemysłowej kosztuje 3 tysiące hrywien, jest droższa od soli afrykańskiej, ale o wiele lepszej jakości, jest na nią popyt na rynku.
O tym w rozmowie z Ukrinform powiedział szef Zakarpackiego OV Wiktor Mykyta.
„Ukraina potrzebuje własnej soli, tak jak w ogóle wszystkich swoich zasobów. Co więcej, region tego potrzebuje – podatków i miejsc pracy. Koszt soli zakarpackiej ze złoża Bushtinskoe wynosi obecnie 3 tysiące hrywien. za tonę. Ale jego jakość jest o rząd wielkości wyższa niż w Afryce: producent przeprowadził badania, doskonale się rozpuszcza. Dlatego będą kupować sól zakarpacką” – powiedział.
Według szefa Zakarpackiego OVA sól przemysłowa jest obecnie dostarczana na Ukrainę z krajów afrykańskich.
„O ile rozumiem, korytarz zbożowy znajduje się na tyłach portów w Odessie. Koszt to 2,5 tys. UAH za tonę. Ogólnie rzecz biorąc, przed wojną koszt soli przemysłowej z Artemsolu wynosił 1,5 tysiąca hrywien. Gdy w pierwszym roku wojny w ogóle nie było soli, sprowadzaliśmy ją z Polski, cena za tonę wynosiła 7-9 tys. UAH – powiedział Nikita.
Dodał, że pod koniec 2023 roku Zakarpacie częściowo przywróciło przemysłową produkcję soli technicznej ze złoża Bushtinskoe, którą zaczęto zagospodarowywać w pierwszym roku inwazji na pełną skalę.
Od 2022 roku inwestor zainwestował w ten projekt już około 170 mln hrywien. Obecnie spółka kontynuuje zagospodarowanie złoża – wzmocnienie tunelu i wydobycie około 45 ton soli technicznej dziennie.
W przypadku zapotrzebowania na rynku soli technicznej producent może zwiększyć tę ilość do 200 ton dziennie. Miało to miejsce w listopadzie, kiedy w wyniku frontu śnieżnego drogi w kilku obwodach Ukrainy zostały sparaliżowane. W obwodzie odeskim, gdzie sytuacja była krytyczna, ze złoża Bushtinskoye przewożono bezpłatnie sól przemysłową.
Jak informowaliśmy, po wstępnych badaniach geologicznych i testach złoża soli w Terebliańsku w 2015 roku stwierdzono, że posiada ono zasoby soli kamiennej na poziomie 15,5 mln ton.
Zdjęcie ze strony internetowej „Soczewka Karpacka”