90% członków Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej jest przeciwnych powrocie do tej kwestii.
Ministerstwo Obrony zaproponowało parlamentowi, aby kobiety miały obowiązek zapisywania się do służby wojskowej, ale to nie oznacza, że kobiety powinny się mobilizować.
W rozmowie z Ukrinform mówił o tym pułkownik SBU, sekretarz Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej Roman Kostenko.
“Rada Najwyższa przyjęła ustawę stanowiącą, że rejestrować powinny się wyłącznie kobiety z wykształceniem medycznym, pozostałe powinny to zrobić na własny wniosek. To wszystko, sprawa zamknięta. Jeśli kobieta chce, idzie do urzędu rejestracji i poboru do wojska i mobilizuje. Nikt jej nie zabrania służyć. U nas jest już wiele kobiet, które służą, pełnią swoje obowiązki wobec państwa, ale z własnej woli. Nikt ich nie będzie zmuszał” – podkreślił Kostenko.
Subskrybuj na nasz kanał Telegram
Jak parlamentarzysta przypomniał, prezydent Zełenski powiedział niedawno, że nie podpisze ustawy przewidującej mobilizację kobiet.
Ponadto zdaniem Kostenko 90% członków Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej jest przeciwnych powrocie do tej kwestii.
“Przerabialiśmy to już dwa lata temu. Pamiętacie, jaka była reakcja? Po co to powtarzać? Myślę, że ta kwestia zostanie rozwiązana, gdy zostanie opracowany kompleksowy plan mobilizacji na Ukrainie i nie będziemy już do tego wracać” Sekretarz Komitetu podsumował kwestie bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu.
¦Polecamy teksty naszych obserwatorów wojskowych na temat mobilizacji:
Kirill Danilchenko: Mobilizacja nie jest karą. Na podstawie konferencji prasowej Władimira Zełenskiego.
Złap komisarza wojskowego, czyli Dlaczego nie należy zmieniać znaków?
Złap komisarza wojskowego-2. Doświadczenie świata
Złap komisarza wojskowego-3. Jak system powinien działać
Kontekst
-
Rada Najwyższa planuje rozpatrzenie projektu ustawy o nowych zasadach mobilizacji i służby wojskowej 10 stycznia 2024 roku. Wśród proponowanych zmian: zniesienie służby wojskowej, obniżenie wieku poboru do wojska oraz nowe podstawy zwolnienia – przebywanie w niewoli, inwalidztwo 1-2 grup oraz służba w stanie wojennym przez 36 miesięcy.
- 19 grudnia prezydent Władimir Zełenski ogłosił, że wojsko proponuje zmobilizować kolejne 450–500 tys. osób.