Wiernych UGCC wezwano, aby „unikali dwuznacznych gestów, wypowiedzi i koncepcji”.
Ukrainiec Kościoła Greckokatolickiego, który pozwala błogosławić pary tej samej płci.
„Wspomniana Deklaracja interpretuje duszpasterskie znaczenie błogosławieństw w Kościele łacińskim, a nie we wschodnich Kościołach katolickich. Deklaracja dotyczy wyłącznie Kościoła łacińskiego i nie ma mocy prawnej dla wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego” – napisał szef UGCC Jego Świątobliwość Światosław (Szewczuk).
Dodał, że znaczenie pojęcia „błogosławieństwo” w UGCC i Kościół łaciński są inne.
„Błogosławieństwo duchownego ma zawsze wymiar ewangelizacyjny i katechetyczny, dlatego w niczym nie może zaprzeczać nauczaniu Kościoła katolickiego o rodzinie jako wiernym, nierozerwalnym i owocnym związku miłości mężczyzny i kobiety, ” zauważył Światosław.
Według niego UKGCC posiada własne dziedzictwo liturgiczne, teologiczne, kanoniczne i duchowe, którego wszyscy wierni mają obowiązek przestrzegać i które powinni pielęgnować. Dlatego nawoływał, aby „unikać dwuznacznych gestów, wypowiedzi i koncepcji, które zniekształcają lub zniekształcają słowo Boże i naukę Kościoła”. Czym jest Deklaracja Fiducia Supplicans
18 grudnia papież Franciszek zatwierdził dokument wydany przez Watykan, który zezwalał księżom rzymskokatolickim na błogosławienie par tej samej płci.
Watykan podkreślił że powinien to być znak, że „Bóg wszystkich przyjmuje”, ale w dokumencie stwierdza się, że księża muszą podejmować decyzje indywidualnie.
Według deklaracji osoby otrzymujące błogosławieństwa „nie powinny posiadać wcześniejszą doskonałość moralną.” Nowe wytyczne pozwolą księżom błogosławić związki, które nadal są uważane za grzeszne.
Głowa Kościoła rzymskokatolickiego stwierdziła, że błogosławieństwa par tej samej płci nie powinny być częścią zwykłych rytuałów kościelnych ani być powiązane ze związkami cywilnymi lub ślubami . Kościół katolicki w dalszym ciągu postrzega małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
Wcześniej Papież zezwalał osobom transpłciowym na przyjmowanie chrztu i występowanie w charakterze świadków na ślubach.