Karpaczow zgłosił tę informację dnia na swoim Instagramie, podaje URA-Inform.
Błąd klucza
Unikanie niektórych typowych błędów rodzicielskich ma kluczowe znaczenie dla kształtowania następnego pokolenia. Karpaczow podkreśla, że rodzice często popełniają błąd, wierząc, że wychowywanie dzieci można prowadzić intuicyjnie. Choć jego zdaniem ponad 95% problemów, z jakimi boryka się człowiek, wynika z wychowania, jakie otrzymali od rodziców.
Analogia psychologiczna
Analogia psychologiczna
Analogia psychologiczna
Analogia psychologiczna
h2>
Aby zilustrować swoją tezę, psycholog posługuje się przykładem samochodu. Wyobraź sobie, że kupiłeś samochód od dealera i wsiadając po raz pierwszy za kierownicę, zdecydowałeś, że podobnie jak jazda na rowerze, wszystko ułoży się samo. Kiedy jednak podróż zakończy się niepowodzeniem, nie można winić samochodu, tak jak rodzice nie mogą winić swoich dzieci za problemy wynikające z błędów wychowawczych.
Karpaczow podkreśla, że dziecko jest znacznie bardziej odporne niż samochód, oraz że rodzice nie zostaną aresztowani, gdy będą krzyczeć na dziecko i konfrontować się z zachowaniem wynikającym z ich własnego wychowania.
Najważniejsze zastrzeżenie
Przestrzega, że nawet w tak codziennych sprawach, jak karmienie piersią, tworzenie więzi i nauka korzystania z nocnika, rodzice mogą popełniać błędy, które pozostawiają nieodwracalny ślad w życiu dziecka.
Jeśli chodzi o pytanie, czy wolno krzyczeć na dziecko Karpaczow porusza ważne aspekty społeczne i emocjonalne. Ciągłe krzyki, skandale i wyrzuty mogą wywołać u dziecka strach przed porzuceniem, niechcianym i pozostawionym samym sobie. W rezultacie u dziecka może rozwinąć się izolacja, strach przed obroną swojego zdania, a w okresie dojrzewania może to prowadzić do trudności w rozwiązywaniu konfliktów i braku cech przywódczych w zespole.
Karpaczow podkreśla, że takie negatywne metody edukacji, gdyż krzyki i wyrzuty prowadzą do izolacji, obniżenia samooceny oraz wywołują u dziecka poczucie braku miłości i niedoceniania. Zamiast tego wzywa do stosowania bardziej konstruktywnych i troskliwych emocjonalnie metod, aby stworzyć podstawy zdrowych relacji i rozwoju dziecka.
Przypomnijmy, że Siły Zbrojne Ukrainy zwróciły się do bliskich Ukraińców: bojownik przyznał się do błędów tego nie robią rosyjscy okupanci.< /p>
Źródło informacji