Ta informacja została zgłoszona przez U -news, raportuje URA-Inform.
Jak się okazuje, kawa może również wpływać na poziom cukru we krwi. Stanie się tak, jeśli wybierzesz zły czas na delektowanie się kawą.
Brytyjscy naukowcy odkryli w eksperymencie, że wypicie około 300 mg kofeiny w postaci czarnej kawy na 30 minut przed śniadaniem zwiększa poziom cukru we krwi. I natychmiast o 50%, jak wynika z opublikowanego badania.
Mogą do tego prowadzić dwie przyczyny:
&8212; Kofeina blokuje adenozynę, która bierze udział w sygnalizowaniu organizmowi, ile insuliny ma wyprodukować, i pomaga komórkom skutecznie reagować na insulinę. Picie kawy przed posiłkami może powodować, że komórki wydzielają mniej insuliny i powodują, że stają się one mniej wrażliwe na nią, co prowadzi do wyższego poziomu cukru we krwi.
&8212; Zdolność kofeiny do zwiększania poziomu hormonów stresu w organizmie. Z kolei kortyzol i adrenalina zwiększają poziom cukru we krwi, zapewniając energię do walki ze stresem.
Aby tego uniknąć, eksperci zalecają najpierw zjedzenie śniadania, a następnie wypicie filiżanki kawy. Lub, w ostateczności, zacznij poranek od filiżanki herbaty lub ograniczonej porcji kawy do pół filiżanki.
Przypomnijmy, że poprzednio pisaliśmy o produktach spożywczych wspomagających zdrowie wątroby: co uwzględnić w jadłospisie dieta.