Ta informacja została podana przez zasób Big Think, podaje URA-Inform.
< h2 class="wp-block-heading">Praca naukowców
W badaniu skupiono się na dojrzewaniu funkcji wykonawczych, które obejmują umiejętności poznawcze wysokiego poziomu, takie jak podejmowanie decyzji i planowanie. Umiejętności te odgrywają ważną rolę w koordynowaniu różnych zdolności poznawczych i aspektów behawioralnych. Stwierdzono, że znacząca poprawa w funkcjonowaniu wykonawczym nastąpiła w wieku od 10 do 15 lat, a następnie utrzymywała się wolniej w wieku od 15 do 18 lat, stabilizując się na poziomie dorosłym w wieku od 18 do 20 lat.
Wnioski
Ciekawostką jest to, że kora przedczołowa, która odgrywa kluczową rolę w funkcjach wykonawczych, dojrzewa nawet po dwudziestym roku życia. Możliwe, że to dojrzewanie jest powiązane z codzienną zmiennością wyników poznawczych, która nie znajduje pełnego odzwierciedlenia w standardowych ocenach laboratoryjnych.
Opinia eksperta
Trevo-Clemmens podkreśla, że dojrzewanie poznawcze i mózgowe to tylko jeden z aspektów procesu kończenia okresu dojrzewania. Istotny wpływ mają także reakcje emocjonalne i czynniki społeczno-kulturowe.
W przyszłych badaniach planuje się wykorzystanie ocen w świecie rzeczywistym, być może za pośrednictwem aplikacji na smartfony, aby zapewnić bardziej realistyczny obraz funkcji wykonawczych w codziennych sytuacjach. Zbadany zostanie również związek między funkcjami wykonawczymi a problemami zdrowia psychicznego w okresie dojrzewania.
Przypomnijmy, że astronomowie odkryli nową planetę, na której rok trwa tylko 11 dni: co o niej wiadomo.