Cyogorich Ukraińcy liczą na 25 piersi. Po reformie kalendarza OCU na poziomie suwerennym potwierdzono jedną świętą datę. Jednocześnie Kościół nie blokuje święta 7-go, planując przejście na nowy kalendarz z dalszymi informacjami.
Więcej relacji na temat zmiany daty Bożego Narodzenia i powodów reformy kalendarza było konieczne – poniżej RBC-Ukraina.
< p Przygotowując materiał korzystano z następujących źródeł: kalendarza kościelnego OCU, tekstu uchwały Rady Ziemskiej na stronie internetowej OCU, Wikipedii, danych Zespołu Socjologicznego „Ocena”, art. 73 KZPP, komentarz rektora Otwartego Uniwersytetu Prawosławnego Hagia Sophia Mądrości, archiprezbitera OCU Georgy Kovalenko.
Odrodzenie na Ukrainie – 25. urodziny
2017 Na Ukrainie na poziomie oficjalnym były dwa święta:
-
7 dzień – według kalendarza juliańskiego, do którego w tym czasie docierały ukraińskie cerkwie prawosławne i greckokatolickie;
-
25. urodziny – kiedy święto to obchodzi więcej niż jeden chrześcijanin na świecie (wg kalendarza gregoriańskiego i nowojuliańskiego).
W święta państwowe w dniach 6-7 stycznia w kościołach odprawiane były nabożeństwa.
W 2019 r. Metropolita Metropolii Cerkiew Prawosławna Ukrainy (OCU) Objawienia Pańskiego stwierdziła, że Ukraińcy mogą obchodzić Święto według kalendarza gregoriańskiego, jak chcą. W roku 2022 Synod OCU zezwolił na odprawianie nabożeństw w 25. rocznicę urodzin.
W 2023 roku na Ukrainie wprowadzono reformę kalendarza kościelnego. Pierwszej wiosny OCU i UGCC przeszły z kalendarza juliańskiego na nowy, po czym daty wszystkich świętych religijnych cofnęły się o 13 dni. W ten sposób ustalono jedną datę: 25. rocznica VII wieku.
Zrzut ekranu kalendarza OCU
W ślad za kościołem Rada Najwyższa potwierdziła decyzję o zmianie daty Odrodzenia na 25. urodziny, a prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret wspierający. Dzień 7. charakteryzował się napływem dni świątecznych i dni wolnych od pracy (art. 73 Kodeksu pracy).
Co znamienne, na Ukrainie okres wojny trwał przez cały -skala agresji Federacji Rosyjskiej do 14 lutego 2024 r. W godzinie specjalnego okresu należy wykonać skasovuyutsya dodatkowe święta na Dzień Święty, więc 25. dzień Bożego Narodzenia może być dniem roboczym.
Co stanie się po 7 niedzieli < p dir="ltr">Po przejściu na nowy kalendarz Kościół utracił możliwość obchodzenia Święta Chrystusa w starym stylu, aby wyróżniać się różami 'Ednannya suspilstva ta superechok.
“Nie będziemy ingerować w reformę kalendarza, dając możliwość szybkiego i świadomego przyjęcia niezbędnych zmian”, powiedziano podczas Rady Lokalnej OCU. p>
Rada Parafialna potwierdziła decyzję, że w parafiach i klasztorach, po dniu kultu, w dniach 6 i 7 tego roku przez cały okres przejściowy mogą odprawiać nabożeństwa religijne.
Jak potwierdza komentarz RBC-Ukraina, ksiądz OCU Georgij Kovalenko, Cerkiew prawosławna nie ustaliła dokładnych ram czasowych okresu przejściowego, ale w Ukraińskim Kościele greckokatolickim okres przejściowy dziesięciu 2 skał.
“Proces jest banalny, ale dla Kościoła ważne jest, aby proces ten nie prowadził do podziałów. Dlatego te posiłki kalendarzowe będą odbywać się w miłości, dialogu i żeby dla nas najważniejsze było uwielbienie Chrystusa i Matki Bożej, obchodzenie świąt, a nie lista świętych dat” – powiedział Kovalenko.
Jednocześnie duchowny zauważył, że w starym stylu prawdopodobnie zaginęłaby tylko niewielka liczba parafii, a większość z nich stałaby się UOC (MP). To dodatkowy oznacznik przy wejściu do świątyni, dzięki któremu będzie wiadomo, który kościół jest kościołem ukraińskim, czy Patriarchatu Moskiewskiego.
Jak Ukraińcy mogą szybko dostosować się do nowej daty
W kolejnych latach liczba ofiar przesuwania daty urodzenia na 25. urodziny na Ukrainie stopniowo rosła. Tym samym, według danych badania „Rating” (opad liści 2022), pomysł ten poparło jednak o 18% więcej osób (44% wobec 26%).
Ważną rolę odegrał wybuch wojny na pełną skalę w Federacji Rosyjskiej, a nawet przejście na nowy kalendarz i zmiana dat świętych oznacza fuzję starych tradycji z Rosyjska Cerkiew Prawosławna, czyli mała wielka Liw na Ukrainie.
< em>Zdjęcie: Boże Narodzenie 25. jest wspierane przez coraz więcej Ukraińców (Getty Images)
Georgy Kovalenko docenia fakt, że parafalów jest bezwzględna większość i jest pewien, że podczas przejścia na nowe terminy nie będzie żadnych problemów ani niespójności. Warto wskazać palcem na przeszły los, gdyż jeszcze przed oficjalną zmianą wiele osób zaczęło obchodzić Dzień 25-go bez nostalgii za „starą” datą, ale raczej za świętym wstawiennictwem za nowym stylem.
“Okazało się, że wszyscy żyjemy nie datami, ale świętymi. I dla nas ważne są nie te, bo wstawiennictwo przypada 1-go z 14-go, ale ważne jest święte wstawiennictwo Najświętszego Sama Matka Boża”, – jak ksiądz.
Dlaczego 25. urodziny są święte i dlaczego tutaj jest Kolyada
Nie ma dokładnych danych na temat daty urodzin Jezus Chrystus. Pierwsze zagadki dotyczące tego, że Syn Boży narodził się w 25. urodziny, zostały ujawnione w Chronografie Cesarstwa Rzymskiego w 354. dniu. Czyny protestacyjne potomków będą po prostu składaniem hołdu.
Inną wersją, dla której datę urodzenia ustalono na 25 piersi, jest potrzeba zmiany nurtu pogańskiego. Tego dnia, w czasach Cesarstwa Rzymskiego, śpiewano „Niemożliwe słońce”, gdy nastała ciemność, a jasny dzień stał się dłuższy. W XXV wieku chrześcijanie zaczęli wysławiać Jezusa Chrystusa, zwanego „Słońcem Prawdy”.
W pierwszych godzinach Zmartwychwstania wyznaczano jednocześnie z Epifanią – 6. dzień. Dzień Święty upamiętniał odrodzenie Chrystusa, chrzest Jezusa w rzece Jordan i pojawienie się Trójcy Świętej. Wszystko to respektuje świadectwo pojawienia się Boga na Ziemi.
Decyzja o świętym dniu narodzin Chrystusa w 25. urodziny została podjęta na Soborze Kościoła w Efezie w roku 431.
Mówiąc o ustaleniu świętych dat, Georgy Kovalenko mówi o znaczeniu ogromne znaczenie tych świętych
„Dla chrześcijan najważniejsze jest, w twoim rozumieniu, świętość, a kalendarz powstaje krok po kroku. Chrześcijanie go rozwijali krok po kroku, a w procesie polerowania życia liturgicznego i rozwoju teologii wypolerowali rzekę wokół Bożego Narodzenia. Właściwie to oni ustanowili tych innych świętych i dostosowali ich do rytmu życia „dla innych ludzi”, – Vine szanuje.
Wcześniej Ukraińcy podzielili się bogate wyczucie przedchrześcijańskiej tradycji kolędowania.
Zdjęcie: Ukraińska tradycja kolędowania w Rizdvo (Witalij Nosach, RBC-Ukraina)
W czasach starożytnych na naszych ziemiach Kolyada przypadała na okres 24-25 piersi – u Słoweńców jest święta na cześć zmiany Słońca na wiosnę. Jej nieznaną cechą były pieśni rytualne i kolędy. W ciągu godziny pogańskie zastąpienie śpiewu słońca i przodków w kolędach zmieniło się na wysławianie cudu ludu Syna Bożego podczas Świętej Wieczerzy.
“Ten sens jest święty i ta forma jest kulturowa, a ta forma zbiega się z tradycjami ludzi, które są istotne dla ich przemówień, wtedy cały sens zostaje wzmocniony., – pomyślał Georgy Kovalenko.
Ponieważ w kalendarzu kościelnym pojawił się 7. dzień
1 wiosny 2023 r. OCU, podobnie jak większość cerkwi na świecie, będzie obowiązywać według kalendarza nowojuliańskiego. Zastępuje Juliana, który pojawił się w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Los pokazał, że rzymski system kalendarza był niedokładny – ze względu na równoważność astronomiczną i kalendarzową różnica dat stale się zwiększała.
Przed tyłkiem 25 piersi w XIX wieku faktycznie spadło w VI wieku, w XX-XXI wieku. – 7 dnia, a w XXII wieku kalendarz juliański obchodzono 8 dnia.
Kościół katolicki jako pierwszy podjął decyzję o przejściu na nowy kalendarz, eliminując nazwę gregoriańską . Z biegiem lat został wysłany do historii cywilnej w większości części świata.
Kościoły prawosławne nie mieściły się w kalendarzu gregoriańskim ze względu na brak zrozumienia nowych zasad liczenia datę Wielkiego Dnia.
Na początku XX w. pojawił się kalendarz nowojuliański, który uwzględniał mankamenty gregoriańskiego i większość lokalnych cerkwi porzuciła go.
Wśród tych, którzy zatracili styl juliański la ROC. Wikoryzowali także w kościołach ukraińskich.
Zdjęcie: Nabożeństwo religijne w dniu 25 kwietnia 2022 r. w Ławrze (Witalij Nosach, RBC-Ukraina)
Początkowo powodem przejścia na nowy styl był „katolicki”, a po ustaleniu władzy w ZSRR – przeciwko systemowi radianskiemu, wprowadzono kalendarz gregoriański do użytku cywilnego.
W ciągu roku czynniki te utraciły integralność aktu, a styl juliański stał się znakiem rosyjskiej kultury kościelnej, z którą Ukraina postanowiła się dostosować, zwłaszcza z początkiem wojny.
“Zachowanie i wzmocnienie swojej ukraińskiej i duchowej tożsamości, ochrona przed agresją” “Rosyjski świat”, domagał się od naszego Kościoła dojrzałej decyzji – dotarcia do większości Lokalnych Cerkwi Prawosławnych, po przyjęciu Nowy kalendarz juliański, który jest dokładniejszy pod względem astronomicznym i kościelnym, z oszczędnościami tradycyjnie „Wielkanocnymi”, jak stwierdzono w zeznaniach szefa OCU na Świętym Soborze odbędzie się 27 czerwca 2023 r., co całkowicie potwierdził reformę kalendarza.
Przeczytaj więcej o przejściu Kościoła prawosławnego na kalendarz nowojuliański i nowych datach świętych w materiałach RBC-Ukraina.