Ta informacja została podana przez U-news i raporty URA-Inform.
Bez względu na to, jak dziwne może się to wydawać, przesunięcie zegara nawet o godzinę ma ogromne znaczenie dla organizmu – zmienia się pora jedzenia i zasypiania. Wszystko to wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, który jest również odpowiedzialny za stan psychiczny człowieka.
Profesor Russell Foster, specjalizujący się w badaniach neuronauki okołodobowej, przestrzegł, że przejście na czas zimowy ma wpływ negatywny wpływ na ludzi. W szczególności zaburzone są rytmy biologiczne, co prowadzi do braku snu. Jeśli nie śpisz zalecanych 7-9 godzin na dobę, może rozwinąć się nadciśnienie, a nawet udar.
EInny specjalista John O'Neill dodał, że przejście do zimy powoduje u wielu osób stres, a to z kolei zwiększa ryzyko zawału serca. Zagrożeni są obywatele, którym trudno jest zmienić strefę czasową.
Ponadto przejście na czas zimowy czasami negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Zaburzenia w funkcjonowaniu zegara biologicznego prowadzą do rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej i depresji.
Przypomnijmy, że już wcześniej donoszono, że smaczna profilaktyka zakrzepicy: nazwano owoc, który zmniejsza ryzyko zakrzepów krwi 21%.