Ta informacja została przekazana przez LB i zgłoszona przez URA-Inform.
< p>Jednak już w czerwcu hipotezę tę odrzucono, gdyż nawet po odpłynięciu wody od spodu pozostawała wilgoć, co dało rezultaty w postaci bujnej roślinności.
Obecnie naukowcy zarejestrowali aż 65 gatunków roślin tutaj. Ukraiński naukowiec Aleksander Chodosowiecew zauważył, że większość z nich to pędy wierzby.
„Na odwiedzanych terenach wierzby zajmują około 40-50% powierzchni. Co więcej, najwyższa zmierzona roślina miała ponad 3 metry. To niesamowite, że tak szalony wzrost nastąpił w ciągu zaledwie 4 miesięcy. Myślę, że miało na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze, ta gleba jest bardzo żyzna. Po drugie, nasiona wykiełkowały niezwykle blisko” – ‚ powiedział.
Według niego skłoniło to rośliny do sięgania po słońce i konkurowania ze sobą. Aleksander planuje przyjechać tu ponownie z wyprawą do końca maja – na początku czerwca 2024.
„Zastanawiam się, co stanie się z tymi gęstymi zaroślami wierzb, bo to coś zupełnie niezwykłego, niepowtarzalnego , czego nikt się tam nie spodziewał. I czy jesteśmy świadkami narodzin ogromnego młodego lasu? odpowiednik dawnej Wielkiej Łąki, “ podsumował naukowiec.
Przypomnijmy, że już wcześniej donoszono o tym, co kryje się pod lodem Arktyki: naukowcy przyznali, że udało im się to znaleźć.