Od początku wojny na Ukrainie cyberoszustwa osiągnęły niespotykane dotąd rozmiary. Wykorzystując sytuację i trudną sytuację obywateli, przestępcy dostosowali oszukańcze schematy do dzisiejszych czasów i oszukują ludzi – mówi WomanEL.
Oszustwa cybernetyczne w czasie wojny. Źródło: Instagram
Według badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank i Opendatabot wśród respondentów, od początku inwazji na pełną skalę co dziewiąty Ukrainiec stał się ofiarą oszustów. Najczęściej przestępcy oszukują młodzież w wieku od 18 do 24 lat oraz osoby powyżej 65. roku życia.
Jak nosić swój ulubiony trencz w 2023 roku i jaki modelki cieszą się największą popularnością jesienią Playboy kontra Hamas: dlaczego magazyn dla mężczyzn zerwał współpracę z gwiazdą porno Mią Khalifą
Jak zauważył Andrey Podderegin, dyrektor Departamentu Systemów Płatniczych i Innowacyjnego Rozwoju, podczas wojny oszuści wykorzystują bezbronność obywateli, ich niepokój i trudne warunki. Można temu przeciwdziałać jedynie poprzez świadomość i krytyczne myślenie.
Charakterystyczną cechą większości przypadków jest ujawnienie przez obywateli danych dotyczących ich kart płatniczych, jednorazowych haseł służących do potwierdzania transakcji oraz danych logowania do bankowości internetowej. Można ich uniknąć, pamiętając i przestrzegając zasad bezpiecznego korzystania z kart płatniczych.
Cyberoszustwo w czasie wojny . Źródło: Opendatabot
Badanie przeprowadzone przez Opendatabot wspólnie z Narodowym Bankiem zwiększy skuteczność kampanii informacyjnej na rzecz zwalczania oszustw płatniczych #ShahraiGudbay, którą Narodowy Bank prowadzi wspólnie z Cyberpolicją. Jego celem jest nauczenie Ukraińców zasad bezpieczeństwa przy płatnościach bezgotówkowych i w Internecie – powiedział Andrey Podderegin.
Ankieta ujawniła także najpopularniejsze oszukańcze schematy:
- przy zakupach /sprzedaż towarów w Internecie — 52,74%;
- linki phishingowe — 18,57%;
- oszuści włamali się do sieci społecznościowych — 12,04%;
- wyciągali informacje przez telefon – 10,18%.
Oszukańcze programów na Ukrainie. Źródło: Opendatabot
W ciągu zaledwie 8 miesięcy 2023 roku na Ukrainie wszczęto prawie 60 tys. spraw o oszustwa – to więcej niż łącznie w poprzednich dwóch latach. Opendatabot we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy uruchomił już zakrojony na szeroką skalę projekt edukacyjny, którego celem jest poznanie, jak oszuści działają w czasie wojny. Pomoże to nauczyć Ukraińców, jak przeciwdziałać cyberprzestępstwom, gdyż w systemie przeszkolonych zostało już ponad 112,9 tys. użytkowników.
Tutaj dowiesz się, czego Ukraińcy boją się najbardziej.