Ta informacja została podana przez zasób Science Alert, podaje URA-Inform.
< h2 class="wp-block-heading">Historia badań
Naukowcy zaczęli badać to zjawisko pod koniec XIX wieku, a współczesna nauka oferuje kilka wiarygodnych wyjaśnień. Brytyjskie Towarzystwo Badań Parapsychicznych (SPR), założone w 1882 r., przeprowadziło szeroko zakrojone badanie wśród ponad 17 000 osób w Wielkiej Brytanii, USA i Europie, aby dowiedzieć się, jak często ludzie doświadczają oznak zapowiadających śmierć.
Badanie Wyniki opublikowane w 1894 r. pod tytułem A Census of Hallucinations wykazały, że takie znaki były dostrzegane zbyt często, aby przypisywać je przypadkowi. Co 43 respondentów zgłosiło podobne doświadczenia.
Ciekawy fakt
Naukowcy zauważyli ponadto, że zgłoszone przypadki SPR są bardzo podobne do zjawiska zwanego hipnagogią – czyli hipnagogią. halucynacyjne doświadczenia, które pojawiają się na granicy snu i przebudzenia.
Dziś naukowcy kojarzą poczucie obecności obcej istoty ze zjawiskiem paraliżu sennego, którego przynajmniej raz w życiu doświadcza około 7 proc. dorosłych. W przypadku paraliżu sennego osoba budzi się, ale nie może się poruszać ze względu na fizjologiczny mechanizm, który zatrzymuje aktywność mięśni podczas snu. Podczas gdy ciało pozostaje w bezruchu, świadomość jest już aktywna, co może powodować poczucie obecności czegoś niezwykłego, a nawet groźnego.
Ciekawe, że podobne oznaki obecności odnajdujemy także w mitach i legendach różnych narodów. Na przykład Portugalczyk Fradinho da Mao Furada potrafi przenikać ludzkie sny, a Ogun Oru z opowieści o ludu Joruba w Nigerii potrafi zostać wysłany za pomocą magii.
Wyniki
Badania neurologiczne i eksperymenty mózgowe również potwierdzają, że wrażenie obecności może być spowodowane pewnymi sygnałami z organizmu. Na przykład eksperymenty przeprowadzone w 2006 roku wykazały, że stymulacja określonej części mózgu może wywołać wrażenie „postaci cienia”, która wydaje się być częścią własnego ciała. Badania te pomagają zrozumieć naturę i pochodzenie tego tajemniczego zjawiska.
Przypomnijmy, jak konserwować żywność podczas przerwy w dostawie prądu: nazwano niezwykłą, ale skuteczną metodę.