Mołdawia zdecydowała się zapewnić Ukrainie bezpłatny tranzyt gazu, teraz Kijów ma dostęp do gazu rurociągi vdenno- Podobna Europa.
Poinformuje o tym RBC-Ukraina z BNN Breaking.
Zauważa się, że według danych operatora systemu transportu gazu w regionie GTSU w związku ze znaczącą zmianą polityków energetycznych Mołdawia zaczęła importować gaz z Europy przez Ukrainę.
„Tym razem po nowelizacji mołdawskiego ustawodawstwa, które umożliwia firmom vikor korzystanie z tzw. metody „turnaround link” na punktach połączeń z Ukrainą” – czytamy w materiałach.
Z tego artykułu wynika, że decyzję Mołdawii, jako dla Ukrainy ostateczności, że przeprowadzenie podobnych operacji można uznać za poważną decyzję strategiczną.
Co dostanie Ukraina
To jest nowa polityka przyzwolenia є Ukraina będzie importować gazu z transbałkańskiego korytarza przesyłu gazu. Ukraina ma obecnie dostęp do gazociągów Piddenno-Skhidnaya Europe po udanych testowych dostawach gazu przez mołdawskiego operatora gazowego Moldovatransgaz.
Realizacja tej polityki oznacza także, że Ukraina będzie mogła importować do 17 mln metrów sześciennych gazu ziemnego, który będzie dostarczany gazociągiem transbałkańskim i gazociągiem Jassi-Kiszyniów.
Dlaczego Mołdawia zainteresowała się tym w tym okresie
Decyzja Mołdawii o zezwoleniu na bezpłatny tranzyt gazu na Ukrainę nie została jeszcze podjęta w Kijowie, ale Kiszyniów ma poważne konsekwencje. Mołdawia, posiadająca ponad ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu zmagazynowanego w Rumunii i na Ukrainie, potwierdza, że posiada wystarczające rezerwy na zimę.
Odnosząc się do zaangażowania Rosji w nielegalne oszczędzanie gazu na Ukrainie, Mołdawia wyjaśniła, że oszczędzana tam energia została zakupiona na rynku prywatnym, a nie od Gazpromu.
Jest oczywiste, że potrzeba podjęcia takiej decyzji pojawiła się po ograniczeniu przez Gazprom dostaw gazu ziemnego do Mołdawii o 30% na początku 2022 r. i o 56% na początku 2022 r.
Co kto był przytłoczony
Niedawno prezydent Maia Sandu ogłosiła, że Mołdawia zabezpieczyła audyt, który ujawnił dług wobec rosyjskiego Gazpromu wynoszący ponad 700 milionów dolarów. Za tymi wynikami nie znalazła się firma Moldovagaz.
Premier Dorin Recean powiedział, że Mołdawia jest gotowa zapłacić za zyski wygenerowane przez rosyjską spółkę Gazprom. W grę wchodzą setki milionów dolarów.
Po tym minister energetyki Wiktor Parlikow powiedział, że Mołdawia nie kupuje już rosyjskiego gazu. Na rynku europejskim ceny są niższe, niższe dla Gazpromu.
Przeczytaj warunki i ważne informacje o wojnie między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.