Montaż systemów wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych, komercyjnych czy przemysłowych jest koniecznością przewidzianą we wszystkich przepisach sanitarnych na świecie. Wentylacja w domu utrzymuje zdrowy mikroklimat – dzięki temu do pomieszczeń dostaje się świeże, bogate w tlen powietrze, a nadmiar CO2, wilgoć, kurz i nieprzyjemne zapachy są odprowadzane na zewnątrz. W tym artykule przyjrzymy się opcjom organizacji wentylacji w prywatnym domu, a także udzielimy porad dotyczących wyboru sprzętu do kontroli klimatu, biorąc pod uwagę cechy Twojego projektu.
Źródło: https://alterair.ua /ru/ventilyatsiya/doma < /p>
Naturalna wentylacja domu, czyli jak był wcześniej wentylowany?
System wentylacji zapewniający naturalną wentylację to często przemyślane już na etapie projektowania – są to nawiewy w kuchni czy łazience, podłączane do szachtów wentylacyjnych w celu odprowadzania powietrza wywiewanego na ulicę.
Napływ powietrza do pomieszczenia odbywa się poprzez pęknięcia w konstrukcji lub, jeśli okna i drzwi są uszczelnione, poprzez specjalne zawory nawiewne i nawiewniki. W tym przypadku do wentylacji nie jest potrzebny prąd – wymiana powietrza zachodzi w sposób naturalny pod wpływem różnicy temperatur + ciśnienia na zewnątrz i w domu.
Takie podejście ma szereg wad:
- Trudno kontrolować prędkość i wielkość cyrkulacji powietrza;
- Zależy od warunków pogodowych;
- Wraz ze świeżym powietrzem do pomieszczeń przedostają się kurz, hałas, owady;
- Wysokie straty ciepła: do 30-40% wszystkich strat ciepła w domu.
Wszystkie te problemy można rozwiązać instalując urządzenia do wentylacji wymuszonej, o czym piszemy poniżej.
< h2 class=" wp-block-heading">Wentylacja scentralizowana i zdecentralizowana – jaka jest różnica?
Powyższe zdjęcie pokazuje jedną z opcji wdrożenia scentralizowanego systemu wentylacji w prywatnym domu. Tutaj widać, że świeże powietrze (niebieskie) dostarczane jest kanałami powietrznymi do „stref czystych” – sypialni i salonu. Jednocześnie usuwane jest powietrze wywiewane (czerwone) z „brudnych miejsc” – z kuchni i łazienki. W tym przypadku drzwi wykonuje się kilka centymetrów nad podłogą, tak aby nie zakłócały cyrkulacji powietrza wewnątrz mieszkania.
Scentralizowany system wentylacji wyróżnia się tym, że wentylacją we wszystkich pomieszczeniach kompleksu steruje jedna centralna centrala wentylacyjna, która może być również wyposażona w rekuperator, klimatyzator, nagrzewnicę, filtry, jonizator, osuszacz/nawilżacz itp. Cała komunikacja jest ukryta za sufitem lub innymi panelami. Jest to bardzo wygodne, jeśli planujesz instalację wentylacji na etapie remontu lub nawet budowy domu.
Wentylacja zdecentralizowana
To rozwiązanie będzie wygodniejszy dla tych, którzy chcą poprawić wentylację w domu bez rozpoczynania generalnego remontu. Urządzenia te obejmują:
- Odpowietrzniki (wentylatory) do powietrza;
- Okapy, wentylatory wyciągowe do powietrza wywiewanego;
- Małynawiew – jednostki wyciągowe, np. domowe rekuperatory ciepła, które zapewnią pomieszczeniu pełną wymianę powietrza.
Jak dobrać wentylację dla Twojego domu?
h2>
Wybierając sprzęt, należy wziąć pod uwagę takie niuanse, jak wielkość, układ i stan domu. Kompaktowe, zdecentralizowane urządzenia można zainstalować w ciągu kilku godzin, nie wpływając w żaden sposób na projekt. Inne systemy instaluje się tylko podczas remontu generalnego.
Zwróć uwagę na warunki klimatyczne w Twojej okolicy, w tym na czystość i wilgotność powietrza. Wybierając, dokładnie przestudiuj takie cechy, jak:
- Temperatura pracy;
- Obecność jonizatora, osuszacza/nawilżacza;
- Klasa filtracji ;
- Wydajność odzyskiwania itp.
Oblicz także swoje możliwości finansowe. Nie zapomnij o kosztach eksploatacji i konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych przez cały okres ich użytkowania.
Kompetentny projekt opracowany przez wykwalifikowanego inżyniera pomoże Ci znaleźć optymalne rozwiązanie bez dodatkowych kosztów. Możesz także skontaktować się z firmą zajmującą się klimatyzacją, która pomoże Ci na wszystkich etapach prac – od poszukiwania koncepcji po uruchomienie gotowego systemu wentylacyjnego i jego obsługę posprzedażową.