Gabriel Boner (Coco) Chanel to jedyna osoba ze świata haute couture, która przez cały czas swojego istnienia znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku magazynu Time. Z okazji urodzin Madame Coco, WomanEL oferuje wybór najciekawszych książek o życiu i twórczości tej legendarnej kobiety.
Zawartość„Allure Coco Chanel”, Paul Moran „Pechowy Chanel”, Edmond Charles-Roux „Lonely Chanel”, Claude DelayTajemniczy Coco Chanel, Marcel Edrich „Coco Chanel”, Henri Giedel Gabriel Boner (Coco) Chanel. Źródło: Instagram
Dzięki niej świat mody stał się różnorodny i ciekawy. Wśród kreacji domu mody Chanel jest wiele kultowych rzeczy: torebki z cienkim paskiem 2,55, piżamy plażowe, damskie marynarki, spodnie, słynna mała czarna, tweedowy garnitur, dwukolorowe buty, perły, perfumy nr 5. O słynnej Coco Chanel zawsze dużo się mówiło i nie mniej pisano.
Od elegancji do surowości: hiszpańska księżniczka przebrała się w strój wojskowy < i class="rbi rbi -plus"> Natalia Mohylewska po raz pierwszy przyznała, że jest gotowa zajść w ciążę i zostać mamą
„Allure Coco Chanel” autorstwa Paula Morana
Moran był bliskim przyjacielem Coco Chanel i stworzył książkę po tym, jak spotkał ją w hotelu w St. Moritz w 1946 roku. Legenda mody podzieliła się z nim swoją filozofią i historią. Napisana w imieniu Chanel, książka odzwierciedla myśli z całego świata, od jej największej miłości po jej najsłynniejsze kreacje.
Książka stała się szczególnie popularna dzięki ilustracjom, które nie mniej wielki Karl Lagerfeld wykonane specjalnie dla niej w 1996 roku, do czasu wydania książki we Francji.
Oprócz częściowej biografii Chanel, większość opowiadań jest poświęcona jej wewnętrznemu kręgowi – Siergiejowi Diagilewowi, Igorowi Strawińskiemu, Pablo Picasso, księciu Windsoru, Winstonowi Churchillowi, Ericowi Satie, Missy Sert i wielu innym. Opowiadając o przyjaciołach Chanel, autorka biografii umiejętnie opisuje życie ówczesnej inteligencji: jej zwyczaje, sposób życia, przyzwyczajenia i umiejętność pięknego życia.
/>Legendarna Madame Coco. Źródło: Instagram
“Pechowa Chanel”, Edmond Charles-Roux
Gabrielle Chanel nie rozpoznawała utartych ścieżek i notorycznie łamała ogólnie przyjęte normy. Dzięki temu odniosła sukces. Miała wszystko: sławę, bogactwo, sławnych kochanków, ale nigdy nie była żoną ani matką. Jej rodzinę zastąpili przyjaciele. Zagłuszała potrzebę miłości pracą. I z każdym rokiem jej charakter się pogarszał.
Chanel marzyła o śpiewaniu i występach na scenie. Ale dała światu torebki z cienkim paskiem, plażową piżamę, damskie marynarki, spodnie i oczywiście małą czarną. Wszystkie jej innowacje stały się integralną częścią burzliwego XX wieku.
Coco, która z roku na rok coraz bardziej tłumiła swoje uczucia i zamieniała się w żelazną damę. Ta pozycja doprowadziła ją do sukcesu i samotności.
Coco Chanel przy pracy w studiu Domu Chanel, 1959. Źródło: Instagram
“Samotna Chanel”, Claude Dele
Książka została po raz pierwszy opublikowana we Francji w 1983 roku i od razu zyskała rozgłos. Nic dziwnego – napisał ją Claude Dele, psychoanalityk i bliski przyjaciel samej Chanel.
Wiedziała o samotności Mademoiselle Coco io szczegółach jej życia osobistego. Dele był świadkiem wesołej zabawy i ostatnich, pochmurnych dni Wielkiej Mademoiselle spędzonych w hotelu Ritz w Paryżu.
Claude Dele patrzy na Coco nie jak na genialnego projektanta, ale na prostą kobietę, która podbija i łamie męskie kiery. Ta historia nie jest o wielkiej kreatorce, ale o kobiecie pozbawionej rodzinnego szczęścia.
Coco Chanel. Źródło: Instagram
Tajemnicza Coco Chanel, Marcel Edrich
Ta książka jest wyjątkowa na swój sposób. Dziś czytelnik może przeczytać nie tylko jej szczere biografie, ale także nieco zniekształconą historię sukcesu, wymyśloną przez samą Chanel.
Książka drugiego i wieloletniego kronikarza życia Coco Chanel, pisarza Marcela Edricha, odzwierciedla żywy obraz Wielkiej Mademoiselle. Autor nie postawił sobie za zadanie napisania szczegółowej biografii. Ważne było dla niego, aby przekazać czytelnikowi jej charakter, głos, intonację, sposób mówienia.
Właściwie mamy monologi Coco Chanel, w których opowiada ona o tym, co sama chciałaby przeczytać w książce o sama, zostawiając za sobą czytelnika, ma prawo do samodzielnego decydowania, co w jej słowach jest prawdą, a co fikcją.
“Coco Chanel” Henriego Gidela
Opowieść nie dotyczy tylko mody, nie tylko wielkiego projektanta mody, ale całej epoki: z jej pozytywnymi i negatywnymi stronami. Autor nie ocenia i nie wyciąga własnych wniosków.
Fantastyczne życie tej wielkiej kobiety było godne jej niezrównanego talentu i olśniewającej urody. Chanel otworzyła nową stronę w światowej modzie, jej spektakularne stroje do dziś noszą fashionistki z całego świata.
Henri Gidel ujawnia barwne życie osobiste Coco, jej brzemienną w skutki przyjaźń ze znanymi ludźmi i jej pasję do jej zawód.
p>
Książkę czyta się łatwo i nie jest przeładowana szczegółami: fakt po fakcie, zgodnie z wymaganiami fabuły. Jej osiągnięcia i porażki leżą na półkach, dużo mówi się o jej życiu osobistym. Autorka pozwoliła nam jednym okiem zobaczyć psychologiczny portret Coco Chanel.
Czas Chanel. Źródło: Instagram
Cała historia życia Coco Chanel jest jak powieść przygodowa. Od dzieciństwa spędzonego w klasztorze w departamencie Corrèze w środkowej Francji, po ostatnie dni spędzone w apartamentach hotelu Ritz w Paryżu.
Wcześniej dom mody Chanel uruchomił nową serię podcastów Chanel Connects o sztuce i kulturze, w którym spotkają się najbardziej kreatywne umysły świata.