Ridley Scott wyreżyserował Blade Runnera z Garrisonem Fordem w 1982 roku. Zafascynowała go neo-noir powieść Philipa Dicka Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?, w której policjant poluje na androidy – roboty identyczne z ludźmi, mówi WomanEL.
Ridley Scott. Źródło: Instagram
Początkowo Martin Scorsese chciał sfilmować powieść, ale odmówił. Scott wyreżyserował i opublikował obraz, który nazwał jednym z najbardziej osobistych w swojej filmografii.
Zakochany Dmitrij Kuleba i jego wybranka pokazali delikatne zdjęcie sesja PR czy miłość: jaki związek ma Kanye West ze swoją nową żoną
Taśma nie odniosła znaczącego sukcesu kasowego: z budżetem z 28 milionów dolarów zebrał tylko 33,8 miliona dolarów. Ale to nie przeszkodziło filmowi stać się kultowym przykładem cyberpunka.
Blade Runner. Źródło: Instagram
Kontynuacja Blade Runnera rozpoczęła się w 1999 roku. Jednak wtedy projekt zatrzymał się na etapie pisania scenariusza. W 2007 roku sam Ridley Scott zaczął mówić o kontynuacji. Później ogłosił, że będzie produkował, a nie reżyserował.
W 2015 roku Denis Villeneuve objął stanowisko dyrektora. Udział w projekcie potwierdził Harrison Ford, a później do obsady dołączyli Ryan Gosling, Robin Wright i Jared Leto.
Blade Biegacz 2049. Źródło: Instagram
Blade Runner 2049 w końcu pojawił się w 2017 roku i od razu znalazł się na liście 250 najlepszych filmów IMDb. Sequel wyreżyserował Denis Villeneuve. Ridley Scott, który opracował już fabułę i scenariusz, miał wtedy dość napięty harmonogram. Niestety, wtedy zdecydował się pracować nad horrorem Obcy: Przymierze.
Nie powinienem był podejmować tej decyzji, ale ją podjąłem,
Scot przyznał się.
Być może Ridley Scott ma szansę naprawić swój błąd – teraz w Blade Runner 2099. Akcja nadchodzącego serialu będzie się toczyć 50 lat po wydarzeniach z filmu Danny'ego Villeneuve'a. Sam serial powinien zostać wydany na Amazon, ale teraz prace nad nim zostały wstrzymane z powodu strajków w Hollywood.
Sprawdź 8 ciekawych adaptacji dystopii tutaj.