Nie trzeba urodzić się ze srebrną łyżeczką w ustach, aby osiągnąć wyżyny w życiu. Historie odnoszących sukcesy biznesmenów naszych czasów pokazują, że ryzyko jest szlachetnym celem. WomanEL wierzy, że czasami do osiągnięcia ponadprzeciętnego sukcesu potrzebna jest odwaga i umiejętność dostrzegania niezwykłych możliwości tam, gdzie inni ich nie widzą.
TreśćTravis KalanickReed HastingsLarry Page i Sergey BrinHoward Schulzlon Musk Ryzyko to szlachetny cel. Źródło: Instagram
Wielu powie, że miliarderzy to po prostu szczęśliwi poszukiwacze przygód. Ale szczęście jest dla nich tak przyjazne, że być może nie chodzi już o hazard, ale o umiejętność nie stracenia swojej szansy. Poznaj więc pięciu najbardziej ryzykownych biznesmenów naszych czasów.
Jak założyć konto w Threads i zacząć publikować Sekrety sukcesu we współczesnym biznesie: 5 skutecznych strategii d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%ba” class=”rb-heading-index-0 wp-block-heading”>Travis Kalanick
Travis Kalanick to człowiek, który prowadził firmę o seksistowskiej kulturze korporacyjnej. Był zamieszany w ukrywanie wielkiego włamania, szpiegowanie dziennikarzy i prawdopodobnie jest zamieszany w kradzież informacji niejawnych z Google. A może to nie wszystko…
Travis Kalanick. Źródło: Instagram
W rezultacie powstał Uber, który zrewolucjonizował branżę transportową, zapoczątkował nową erę ekonomii koncertów iz pewnością zrewolucjonizował świat taksówek. Pomimo wielu problemów reputacyjnych i finansowych w historii firmy, Uber pozostaje jednym z najbogatszych i najbardziej znaczących startupów w historii.
Po tym, jak dyrektor generalny Uber Travis Kalanick odszedł ze stanowiska w 2017 r., w następnym roku objął kontroluje start-up CloudKitchens, który buduje kuchnie, a następnie wynajmuje je restauracjom na dowóz.
W ciągu ostatnich pięciu lat CloudKitchens otworzyła lokalizacje w co najmniej 29 miastach USA i podpisała umowy z głównymi amerykańskimi sieciami fast foodów Chick-fil-A i Wendy’s.
Reed Hastings
Reed Hastings to amerykański biznesmen, filantrop i miliarder, współzałożyciel, dyrektor generalny i szef Netflix. Mało kto wie, że Netflix jest starszy od Google. W 1997 roku usługa ta została uruchomiona w małym kalifornijskim miasteczku Scotts Valley przez dwóch przyjaciół, Reeda Hastingsa i Marka Randolpha. Sieć wyszukiwania pojawiła się rok później.
Reed Hastings. Źródło: Instagram
Hastings uważa, że kapitał ludzki jest ważniejszy niż finansowy czy techniczny. Firma woli zatrudniać najlepszych, płacić im ponad rynkowe i nie żałuje rozstania z ludźmi, którzy nie są na równi.
Pierwotny model biznesowy Netflix polegał na wysyłaniu płyt DVD z filmami za pośrednictwem Poczta. Obecnie usługi przesyłania strumieniowego rządzą światem filmów i seriali, spychając w cień hollywoodzkie studia filmowe i tradycyjne kanały telewizyjne.
Jednak Netflix będzie działał bez swojego współzałożyciela Hastingsa. W styczniu 2023 roku swoją rezygnację ogłosił 62-letni Rod, którego majątek Forbes szacuje na 3,4 miliarda dolarów. Według niego ostatnio często delegował przywództwo, a teraz nadszedł czas, aby dokończyć przekazanie spadku.
Larry Page i Sergey Brin
W 1998 roku studenci Uniwersytetu Stanforda, Larry Page i Sergey Brin, podjęli ogromne ryzyko w ramach projektu badawczego. Postanowili opracować wyszukiwarkę na już zatłoczonym rynku. Już trudno w to uwierzyć, ale na tle przeróżnych Yahoo, Altavista, Lycos i nowicjusza Google początkowo wydawał się zupełnie zbędnym i nieciekawym produktem.
/>Larry Page i Sergey Brin. Źródło: Instagram
Dzisiaj Google jest jedną z trzech najcenniejszych marek na świecie w zestawieniu Brand Finance Global 500 i obsługuje ponad milion serwerów w centrach danych na całym świecie.
Google przedstawił Gmaila 1 kwietnia 2004 roku w zabawnej reklamie, która pierwotnie miała być żartem. Nikt nie mógł uwierzyć, że Google oferuje 1 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej.
Gmail ma obecnie ponad 1,4 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. Wyszukiwarka Google działa w 40 krajach i ma 70 biur na całym świecie.
Współzałożyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, weszli do „elitarnego klubu” bogatych z fortunami przekraczającymi 100 miliardów dolarów, gdy akcje technologiczne gwałtownie rosną. Miliarderzy dołączyli do „ekskluzywnego klubu” zdominowanego przez amerykańskich przedsiębiorców technologicznych.
Howard Schultz
Howard Schultz to amerykański biznesmen i dyrektor generalny jednej z największych sieci kawowych na świecie, Starbucks. Skalkulowane ryzyko skłoniło Schultza do stworzenia globalnego imperium kawowego. Przełom, jakiego dokonał Howard, nie został jeszcze przez nikogo powtórzony. Nie tylko dorobił się fortuny, ale także podbił serca wszystkich miłośników kawy.
Howard Schultz. Źródło: Instagram
Skromne marzenia nie są dla mnie, marzyłem o wielkich. Jeśli chcesz zbudować duże przedsiębiorstwo, musisz zebrać się na odwagę. Kto potrzebuje snu do dotknięcia,
Tak powiedział Howard Schultz.
Starbucks stał się prawdziwym znakiem rozpoznawczym współczesnej Ameryki. Firma zawdzięcza swój sukces wyłącznie modelowi biznesowemu Howarda Schultza, który bardzo dokładnie uwzględnia psychologię współczesnego człowieka. Od samego początku Starbucks stara się być czymś więcej niż tylko kawiarnią, oferując klientowi styl życia.
Elon Musk
I oczywiście ta lista nie byłaby kompletna bez niego – jednego z najbogatszych biznesmenów na świecie, inżyniera i wynalazcy Elona Muska. Współzałożyciel PayPal, założyciel SpaceX, Tesla, SolarCity i The Boring Company.
Elon Musk. Źródło: Instagram
Jest znany nie tylko ze swoich ambitnych wynalazków przekutych w biznes i szaloną fortunę, ale także z fantastycznych osiągnięć naukowych i głębokiego zainteresowania eksploracją kosmosu.
Musk wielokrotnie udowodnił, że chce postawić wszystko na dalekowzroczną przyszłość. Miłośnik wszystkiego, co fantastyczne i niemożliwe, ostatecznie pokonał wszystkich swoich krytyków.
Jest gotów poświęcić wszystko, zainwestować własne pieniądze i siły, by tylko utrzymać na powierzchni swoje potomstwo i uwierzyć w to drugie we własne siły. To są cechy, które odróżniają ludzi sukcesu od zwykłych ludzi.
Być może te historie zainspirują Cię do wzięcia się do pracy i urzeczywistnienia swoich marzeń zamiast ukrywania ich na zawsze.
O 5 zasadach życiowych Elona Muska można przeczytać tutaj.