Prezydent USA Donald Trump i przewodniczący ChRL Xi Jinping 14 maja zakończyli dwustronne rozmowy w Pekinie, które trwały ponad dwie godziny. Spotkanie odbyło się w czasie, gdy Waszyngton i Pekin próbują ustabilizować relacje mimo sporów dotyczących Tajwanu, handlu oraz wojny w Iranie, pisze geopolityka.org, powołując się na Radio Swoboda.
Rozmowy odbyły się w Wielkiej Hali Ludowej. Było to pierwsze osobiste spotkanie Trumpa i Xi od ich rozmów w październiku 2025 roku podczas szczytu APEC w Korei Południowej.
Podczas otwartej części szczytu Xi Jinping oświadczył, że Chiny i USA powinny pozostać „partnerami, a nie przeciwnikami”, mimo nasilającej się rywalizacji między dwiema największymi gospodarkami świata oraz rosnącej niestabilności międzynarodowej.
Trump ze swojej strony nazwał chińskiego przywódcę „przyjacielem” i stwierdził, że relacje między Waszyngtonem a Pekinem mogą stać się „lepsze niż kiedykolwiek wcześniej”.
Jakie kwestie omówili Trump i Xi
Po spotkaniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało, że strony wymieniły poglądy na temat szeregu kwestii międzynarodowych i regionalnych. Wśród nich znalazły się:
- sytuacja na Bliskim Wschodzie;
- wojna w Ukrainie;
- Półwysep Koreański;
- kwestie stosunków dwustronnych;
- spory handlowe i polityczne.
Po rozmowach w Pekinie zaplanowano dla Trumpa także wizytę kulturalną w Świątyni Nieba, a wieczorem — bankiet państwowy na jego cześć.
Poprzednia oficjalna wizyta Trumpa w Chinach odbyła się w listopadzie 2017 roku, podczas jego pierwszej kadencji prezydenckiej.
Wizytę w Chinach w 2026 roku początkowo planowano na koniec marca, jednak przełożono ją z powodu wojny USA i Izraela z Iranem.
Po rozpoczęciu drugiej kadencji prezydenckiej Trump spotykał się już z Xi Jinpingiem. Ich pierwsze od sześciu lat rozmowy odbyły się w październiku 2025 roku podczas szczytu APEC w Korei Południowej.
Czytaj także: w sprawie Epsteina pojawił się nowy dokument: sąd ujawnił jego domniemany list pożegnalny. Co w nim napisano.































