Site icon GEO Polityka

USA nie przyjadą, ale będą online: Jak Rammstein wypadnie 11 kwietnia i czego oczekuje Ukraina

USA nie przyjadą, ale będą online: Jak Rammstein wypadnie 11 kwietnia i czego oczekuje Ukraina

Foto: Spotkanie sojuszników Ukrainy w formacie Rammstein (Getty Images) Autorka: Anna Berezina

Dzisiaj, 11 kwietnia, w siedzibie NATO odbędzie się kolejne spotkanie „Ramstein”. Mimo doniesień o nieobecności USA, szef Pentagonu Pete Hegseth weźmie udział w spotkaniu online. W programie znalazły się kwestie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, dostaw nowych broni i rozwoju współpracy przemysłowo-obronnej.

Więcej szczegółów na temat nowego spotkania w formacie „Rammstein” można znaleźć poniżej na stronie RBC-Ukraina.

Główny:

Co wiadomo o spotkaniu

Stolica Belgii jest gospodarzem 27. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, znanej jako „Ramstein”. Spotkaniu będą przewodniczyć ministrowie obrony Wielkiej Brytanii i Niemiec John Healey i Boris Pistorius .

„11 kwietnia Wielka Brytania i Niemcy zwołają w Kwaterze Głównej NATO spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy” – czytamy w ogłoszeniu na portalu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Będzie to pierwsze spotkanie w Ramstein dla Niemiec jako przewodniczącego i drugie dla Wielkiej Brytanii.

Nowa administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przekazała w ręce europejskich sojuszników przywództwo w formacie, jaki stworzył i którym przez prawie trzy lata kierował poprzedni szef Pentagonu Lloyd Austin.

Dzień wcześniej brytyjski premier Keir Starmer nazwał główny cel spotkania Ramstein-27 : zmobilizowanie większej pomocy wojskowej i wsparcia dla Ukrainy w walce z pełnoskalową agresją Rosji.

Program spotkania

Portal NATO opublikował harmonogram spotkania Grupy Kontaktowej ds. Ukrainy w piątek (godzina podana według Kijowa):

Warto zaznaczyć, że spotkanie Rammstein odbędzie się dzień po negocjacjach „koalicji decydujących” – kolejnego formatu współpracy sojuszników Ukrainy.

Oczekiwania i zadania Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski poruszył kluczowe tematy dla Ukrainy w Rammstein:

„W piątek odbędzie się dyskusja na temat Patriota, kwestii obrony powietrznej, kwestii dodatkowych pakietów obronnych. A także kwestii zjednoczenia państw, które są gotowe otworzyć fabryki lub linie produkcyjne dla tej czy innej broni na Ukrainie” – Zełenski ogłosił program spotkania.

Zdjęcie: Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow weźmie udział w koncercie Rammstein 11 kwietnia (facebook.com/rustemumerov.ua)

Minister obrony Rustem Umerow, który będzie przewodniczył ukraińskiej delegacji na spotkaniu, również potwierdził, że jednym z głównych tematów będzie wzmocnienie obrony powietrznej.

„Ukraina potrzebuje wystarczającej liczby nowoczesnych systemów, takich jak Patriot. Potrzebna jest decyzja polityczna, aby dostarczyć te systemy, aby chronić nasze miasta i wsie oraz życie naszych ludzi, przede wszystkim przed zagrożeniem ze strony rosyjskiej broni balistycznej. Nasi partnerzy mają odpowiednie systemy” – zauważył szef ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

Kolejnym ważnym tematem jest współpraca przemysłowa i otwieranie wspólnych zakładów produkcji obronnej z sojusznikami . Według Umerowa pozwoli to Ukrainie wzmocnić swoją bazę produkcyjną i zapewnić ciągłe wsparcie frontu.

Czy USA będą na Rammstein?

Sekretarz Pentagonu Pete Hegseth weźmie udział w wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obronności Ukrainy. Przedstawiciel Departamentu Obrony USA powiedział o tym agencji AFP.

„Sekretarz Hegseth planuje wziąć udział w spotkaniu UDCG w piątek, 11 kwietnia, za pośrednictwem łącza wideo” – powiedział agencji AFP anonimowy informator z Pentagonu.

Informacja ta pojawiła się w kontekście doniesień, że Stany Zjednoczone po raz pierwszy w 2022 r. opuszczą spotkanie w formacie Rammstein, którego były inicjatorem.

W związku z tym Defense News napisało na początku kwietnia, że sekretarz obrony USA Pete Hegseth nie planuje uczestniczyć w kolejnym spotkaniu Grupy Kontaktowej osobiście lub za pośrednictwem Internetu. Stwierdzono również, że Pentagon raczej nie wyśle w takie podróże wyższych rangą urzędników, którzy zazwyczaj towarzyszą sekretarzowi.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte mówił również o nieobecności Stanów Zjednoczonych w Ramstein i możliwych konsekwencjach takiej sytuacji.

Wyraził opinię, że jeżeli USA nie pojawią się na kolejnym spotkaniu Grupy Kontaktowej, nie będzie to oznaczało odmowy udziału Waszyngtonu w inicjatywach tego typu i nie wpłynie to na dostawy pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Zdjęcie: Szef Pentagonu Hegseth na ostatnim spotkaniu w Ramstein (nato.int)

Przypomnijmy, że podczas ostatniego „Ramsteina” 12 lutego 2025 r. obecny był szef Pentagonu Pete Hegseth, ale już nie jako przewodniczący, jak jego poprzednik Lloyd Austin.

W tym samym czasie Hegseth wygłosił kilka głośnych oświadczeń na temat wojny na Ukrainie. Oświadczył w szczególności, że powrót Ukrainy do granic przed 2014 rokiem jest mało prawdopodobny, a członkostwo Ukrainy w NATO jest nierealne.

Format Rammstein: 3 lata od pierwszego spotkania sojuszników

Grupa Kontaktowa ds. Obronności Ukrainy rozpoczęła swoją pracę prawie trzy lata temu. Pierwsze spotkanie odbyło się 26 kwietnia 2022 r. w bazie Sił Powietrznych USA w Ramstein-Miesenbach w Niemczech, skąd wzięła się nazwa tego formatu.

Kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, ówczesny Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin wystąpił z inicjatywą zorganizowania wraz z Waszyngtonem sojuszników gotowych udzielić pomocy wojskowej ukraińskim siłom obronnym.

Austin przewodził Rammstein od pierwszego spotkania aż do swojej rezygnacji w związku z inauguracją nowego prezydenta USA Donalda Trumpa zimą 2025 roku. Jedynym razem, gdy szef Pentagonu opuścił spotkanie, było to z powodów zdrowotnych, ponieważ był leczony na raka.

Łączna liczba uczestników UDCG było około 50 stanów. Sojusznicy spotkali się 26 razy, osobiście i online. Ramstein odegrał kluczową rolę w koordynacji pomocy międzynarodowej i zniesieniu ograniczeń w zakresie przekazywania nowoczesnej broni Ukrainie.

W trakcie istnienia tego formatu powstawały koalicje, dzięki którym Ukraina otrzymała nowoczesne rodzaje uzbrojenia (Himarsy, artylerię PzH 2000, czołgi Leopard i Abrams, systemy obrony powietrznej Patriot, HAWK, IRIS-T, myśliwce F-16 i Mirage, rakiety dalekiego zasięgu itp.).

W przygotowaniu wykorzystano: informacje z portalu NATO, oświadczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, oświadczenia z konferencji prasowej Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte, publikacje Defense News, The Guardian, AFP oraz wiadomość Rustema Umerova na Facebooku.

Przeczytaj pilne i ważne wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

www.rbc.ua

Exit mobile version