Jedną z najważniejszych reform, której nie udało się przeprowadzić żadnemu z naszych rządów, jest reforma sądownictwa.
Dmytro Dubilet, ukraiński przedsiębiorca, współzałożyciel monobanku i były minister w Gabinecie Ministrów, zamieścił nową wiadomość na swoim Facebooku, podaje MigNews.
Dubilet przedstawił swoje przemyślenia na temat tego, jak w końcu wdrożyć najważniejszą reformę na Ukrainie i jak wyprzedzić cały świat.
Bardzo trudno jest pisać o czymkolwiek innym niż wojna. Ale temat, który omawiam poniżej, jest tak ważny dla Ukrainy, że postanowiłem napisać ten post.
Jedną z najważniejszych reform, której nie udało się przeprowadzić żadnemu z naszych rządów, jest reforma sądownictwa. Nieskuteczne i skorumpowane sądy to jeden z głównych powodów, dla których nie otrzymaliśmy inwestycji, a gospodarka rozwijała się zbyt wolno (przed wojną, oczywiście).
Ileż było prób naprawienia sytuacji! Ale bez względu na to, jakie reformy wprowadzimy, główny problem pozostaje ten sam – to ludzie… O niskiej efektywności, niskiej motywacji i, niestety, często o niskim poziomie moralnym.
I teraz możemy wreszcie rozwiązać ten problem radykalnie. Sztuczna inteligencja (AI) powinna najpierw uzupełniać, a następnie zastępować większość uczestników postępowań prawnych. I zapewniam Cię, że jest to najskuteczniejsze i być może jedyne rozwiązanie. Im szybciej zaczniemy działać w tym kierunku, tym lepiej.
Zanim pokrótce opiszę samą reformę, pozwólcie, że podzielę się swoim doświadczeniem w biznesie. Po założeniu monobanku założyłem firmę budującą banki na całym świecie. Od wielu lat wykorzystujemy sztuczną inteligencję w wielu procesach (głównie przy podejmowaniu decyzji kredytowych). Ale prawdziwy przełom, jak w każdym przypadku, nastąpił dzięki modelom językowym (LLM).
Najbardziej oczywistym zastosowaniem LLM jest pomoc techniczna. Coraz częściej nasi klienci wybierają komunikację ze sztuczną inteligencją zamiast z prawdziwymi operatorami – i są zadowoleni! (w razie potrzeby mogą zmienić osobę). Był to efekt długiej i żmudnej pracy, którą wykonywaliśmy przez ostatni rok.
Oczywiście wprowadzenie sztucznej inteligencji do systemu sądowniczego jest tematem bardziej złożonym. Ale etapy i ogólne zasady są tutaj bardzo podobne.
Cztery etapy reformy…
- Digitalizacja procesu sądowego. Wszystko musi stać się cyfrowe, aby sztuczna inteligencja miała dostęp do pełnych informacji. Zeskanowane dokumenty, nagrania audio — wszystko można łatwo „wprowadzić” do maszyn. Na szczęście na Ukrainie proces ten już się rozpoczął, ale sztuczna inteligencja sprawia, że jest on jeszcze bardziej istotny.
- Szkolenie AI. Podobnie jak człowiek musi poznać Konstytucję, prawa, rozwinąć specjalizacje (tzw. agentów), szkolić się na precedensach i stale się doskonalić.
- Zastosowanie praktyczne. Początkowo jako asystent sędziów, prokuratorów i adwokatów. Podobnie jak w przypadku wyciągów bankowych, które sztuczna inteligencja przygotowywała dla klientów, tutaj przygotuje wnioski i analizy.
- Kontrola i monitorowanie. Sztuczna inteligencja zaczyna śledzić naruszenia formalne, sygnalizować je, a nawet upubliczniać. Będzie to skuteczny krok w walce z korupcją.
…a piąty jest najbardziej radykalny!
Po zakończeniu czterech poprzednich etapów rozpoczyna się wymiana ludzi. Najpierw w zadaniach prostych (odbieranie dokumentów), potem coraz głębiej. Ponieważ sztuczna inteligencja działa szybciej, dokładniej i sprawiedliwiej.
Sztuczna inteligencja rozwiązuje również globalny problem: zatory w sądach. Wyobraźcie sobie sądy, w których sprawy nie ciągną się latami! To ogromny impuls dla gospodarki.
Musimy zacząć od sądów lokalnych. Następnie należy stworzyć ludzką kontrolę nad sztuczną inteligencją, system odwołań, mechanizmy dostrajania… To trudne, ale możliwe.
Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy zgodzą się z powyższym. Kogo to oburzy? To jest naturalne i prawidłowe. Dyskusje na temat zasadności i metod wdrażania sztucznej inteligencji toczą się w wielu dziedzinach, od wojny po sztukę.
Nawiasem mówiąc, podobne dyskusje miały swego czasu miejsce także w sektorze bankowym. Niektóre banki uważały, że decyzje w sprawie udzielania pożyczek powinni podejmować zwykli ludzie („znawcy czekolady”). Ale dziś takie banki prawie zanikły.
Nie wszyscy muszą się zgadzać z piątym etapem, ale powinno być znacznie mniej rozbieżności zdań co do pierwszych etapów. Wprowadzenie sztucznej inteligencji jest szansą na zbudowanie nowego systemu sądowniczego na Ukrainie, w którym sprawiedliwość naprawdę będzie działać. A tę reformę trzeba przeprowadzić jak najszybciej.
Wcześniej ekspert polityczny i doradca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Viktor Andrusiw tłumaczył na swoim blogu, dlaczego dyskusje o wyborach na Ukrainie są przedwczesne.