Zdjęcie: Dron HF-1 (x.com/julianroepcke) Autor: Natalia Kava
Ukraińskie wojsko zaczęło używać amunicji krążącej HF-1 wyposażonej w sztuczną inteligencję. Produkuje je niemiecka firma zbrojeniowa Helsing.
RBC-Ukraina informuje o tym, powołując się na BILD.
Według publikacji, na Ukrainę dostarczono około 1000 tych dronów. Na materiale wideo z publikacji widać żołnierzy Sił Operacji Specjalnych pracujących z dronami. Drony testowano w obwodzie sumskim.
„Samolot może być w powietrzu przez około godzinę, w tym czasie musimy znaleźć cel. W zależności od kierunku, siły wiatru i wysokości chmur możemy przelecieć na określoną odległość” – powiedział jeden z myśliwców.
Według niego, używają HF-1 przeciwko wielu różnym celom: od pojazdów opancerzonych i systemów obrony powietrznej po logistykę i magazyny.
Jak powiedział inny wojskowy, za pomocą HF-1 działają w zasięgu około 45-50 km. Taka odległość jest optymalna, dlatego dron pozwala Rosjanom na „bardzo nieprzyjemne niespodzianki”. Dzieje się tak również dlatego, że dron może dolecieć do miejsc, w których przeciwnik czuje się względnie spokojnie, a także atakować sprzęt na parkingach, w trakcie zbliżania się do linii kontaktu itd.
Wojsko poinformowało, że dron jest wyposażony w system naprowadzania, który pomaga uchwycić cel i utrzymać go do momentu zniszczenia. Dzięki temu, jeśli połączenie między operatorem a dronem zostanie utracone, dron dociera do celu i uderza w niego.
„Obecnie pracujemy nad systemem, w którym pilot znajduje cel, blokuje go, a samolot uderza w niego. To nie jest kwestia człowieka ani automatyki, to kwestia doprowadzenia samolotu do celu, a w trybie naprowadzania samolot nie jest objęty wojną elektroniczną, która może być zainstalowana w sprzęcie. Od momentu namierzenia celu samolot przejmuje kontrolę i jest niezależnie doprowadzony do celu” – mówi wojsko.
Co wiadomo o HF-1
Drony te wykonane są ze sklejki, co sprawia, że ich produkcja jest znacznie tańsza.
„Materiał, z którego wykonany jest samolot, nie ma w zasadzie znaczenia i można użyć dowolnego materiału, byleby latał. Może być z drewna, pianki, całkowicie wydrukowany w technologii 3D itd. Nie ma to znaczenia dla samolotu. W naszym przypadku fakt, że jest zrobiony z drewna, sprawia, że jest jeszcze lepszy, ponieważ jest radioprzezroczysty i pozwala mu lepiej działać na duże odległości” – czytamy w filmie.
HF-1 może pozostawać w powietrzu nawet przez godzinę, co pozwala mu na monitorowanie i atakowanie celów wroga przez długi czas, w szczególności obrony przeciwlotniczej i pojazdów opancerzonych.
Dzięki obecności sztucznej inteligencji dron HF-1 potrafi samodzielnie analizować sytuację i wybierać optymalne cele ataku. Dzięki temu jest to skuteczne narzędzie na polu bitwy, zwłaszcza w trakcie współczesnych konfliktów zbrojnych, gdzie szybkość reakcji i dokładność działań mają kluczowe znaczenie.
HF-1 dla Ukrainy
Na początku stycznia pojawiła się informacja, że Niemcy wznowiły wypłatę pomocy wojskowej przekazanej Ukrainie. Obejmowało ono przekazanie 600 dronów szturmowych HF-1.
Pisaliśmy także, że niemiecki startup Helsing planuje dostarczyć Siłom Zbrojnym Ukrainy kolejne sześć tysięcy bezzałogowych statków powietrznych HF-1 ze sztuczną inteligencją.
Przeczytaj pilne i ważne wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.