Zdjęcie: Jak zmieścić więcej benzyny w baku samochodu (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Nominalna pojemność zbiornika jest mniejsza od tej, którą w rzeczywistości mieści. Dziennikarze RBC-Ukraine Auto podpowiadają, jak wlać więcej paliwa podczas tankowania.
W artykule RBC-Ukraina możesz przeczytać o kilku sposobach na to, jak napełnić zbiornik samochodu większą ilością paliwa, niż obiecuje producent samochodu.
Doświadczenia kierowców pokazują, że fabryczna dokumentacja samochodu niemal zawsze wskazuje na zmniejszoną pojemność zbiornika paliwa. Nie będziemy teraz dociekać, dlaczego tak się stało (choć przypomnimy sobie o tym później), ale powiemy, że średnio do liczby podanej w paszporcie można dodać 5-8 litrów. Jednak w przypadku wielu modeli wykorzystanie tego zwiększenia nie jest takie proste. Porozmawiajmy zatem o kilku sekretach „rozciągania” baku współczesnych samochodów osobowych.
Jak zwiększyć pojemność zbiornika samochodowego
Głównym zadaniem kierowcy, który chce zmieścić w swoim samochodzie jak największą ilość paliwa, jest wypełnienie nim wszystkich pustych przestrzeni w górnej części zbiornika. Kolejność czynności zależy od sposobu tankowania – z dystrybutora na stacji benzynowej czy z kanistra.
Na stacji benzynowej. Urządzenie zabezpieczające na pistolecie do tankowania często uniemożliwia napełnienie zbiornika paliwem po brzegi. Posiada zawór odcinający, który automatycznie zatrzymuje dopływ paliwa, gdy zbiornik jest pełny – lub gdy zawór uzna, że zbiornik jest pełny. Bardzo często nadmiernie czuły wyłącznik zapłonu nie jest wyzwalany przez napełnianie zbiornika, ale przez falę paliwa, która czasami tworzy się w szyjce. Nadmiernie wrażliwy czujnik można jednak uspokoić.
W momencie zadziałania zaworu bezpieczeństwa zabezpieczającego przed przepełnieniem należy częściowo wyciągnąć dyszę wlewową z głębi szyjki, a następnie powoli nacisnąć spust dyszy, aby paliwo znów z niej wypłynęło. I nie musisz naciskać spustu zbyt mocno; Należy utrzymywać słaby przepływ paliwa aż do całkowitego napełnienia zbiornika.
Z kanistra. Łatwiej jest napełnić zbiornik do 100% jego pojemności z kanistra niż na stacji benzynowej. Wystarczy wlewać paliwo powoli, aby powietrze miało czas uciec ze wszystkich zakamarków zbiornika, zwalniając przestrzeń na płyn. Ale tutaj ekwipunek będzie odgrywał dużą rolę – będziesz potrzebować konewki w kształcie lejka lub węża.
Problem polega na tym, że w nowoczesnych modelach wlew paliwa jest bardzo wąski, a dodatkowo posiada zawór w postaci metalowego płatka. A najnowsza generacja silników Diesla może mieć specjalny zawór pierścieniowy w szyjce, który nie pozwala na włożenie cienkiego pistoletu „benzynowego” (lub cienkiej konewki). A takiego zaworu nie da się przechytrzyć, naciskając na płatek np. wężem ogrodowym czy ołówkiem – zawór otworzy się tylko wtedy, gdy naciśniesz go w kilku punktach naraz.
Czyli trzeba mieć lejek (tzw. „pod zaworem”) pasujący do danego auta – z cienką lub grubą końcówką, a także odpowiednio długi. Ponadto do wspomnianych silników Diesla dostępny jest oryginalny lejek-adapter. Często alternatywą może być wąż – najczęściej sprawdza się elastyczny i cienki o średnicy 8-10 mm.
Gdzie podział się nadmiar gazu?
Zbiorniki paliwa w samochodach osobowych często mają nietypowy, daleki od regularności geometryczny kształt. Aby efektywniej wykorzystać przestrzeń pojazdu, czołgi otrzymały skomplikowany relief, zwłaszcza w górnej części. Te wgłębienia i wybrzuszenia tworzą dodatkową przestrzeń na paliwo, ale ponieważ pozostaje w nich powietrze, niełatwo jest je szybko napełnić paliwem – dlatego też przy tankowaniu trzeba uciekać się do dodatkowych sztuczek.
Również zauważalny wzrost ilości paliwa, o ok. 1-2 litry, można czasami uzyskać dzięki wlewowi paliwa do zbiornika, który w nowoczesnych samochodach rozciąga się niekiedy na ponad pół metra. W ten sposób gromadzą się dodatkowe litry pojemności, które w niektórych samochodach sięgają 15 litrów (np. Renault Duster i Logan).
Krótki
Obsługa benzyny lub oleju napędowego wiąże się z pewnymi nieprzyjemnymi dla przeciętnego kierowcy niuansami – silnym zapachem i koniecznością umycia rąk po każdym kontakcie z benzyną lub olejem napędowym. Dlatego jeśli chcesz zatankować na stacji benzynowej, po prostu umów się z pracownikiem stacji. Kto, za dodatkową nagrodę lub szczerą wdzięczność, wykona zadanie profesjonalnie – tak, że wkrótce zobaczysz fale paliwa w szyjce wlewu paliwa. Nawiasem mówiąc, niektórzy inżynierowie motoryzacyjni twierdzą, że przepełnianie zbiorników nie jest korzystne dla samochodu.
Przygotowując ten artykuł korzystano z materiałów Autocentre i Autobild.
Przypomnijmy, że niedawno RBC-Ukraina informował o tym, jak niewłaściwa benzyna wpływa na samochód i jak rozwiązać ten problem.