Zdjęcie: filtr kabinowy samochodu Autor: Konstantin Shirokun
Kierowcy często ignorują filtr powietrza w kabinie, nie dotrzymując terminu wymiany lub w ogóle rezygnując z jego używania. I robią to zupełnie niewłaściwie, narażając się na kilka niebezpieczeństw jednocześnie.
O tym, dlaczego nie można jeździć bez filtra kabinowego, jeśli jest on przewidziany w projekcie, można przeczytać w artykule RBC-Ukraina.
Filtr kabinowy to nie tylko element komfortu, ale i czynnik bezpieczeństwa. Chociaż przede wszystkim został stworzony do oczyszczania powietrza, które system klimatyzacji, jego nagrzewnica i klimatyzator, pobierają z ulicy do kabiny.
Przed czym chroni filtr kabinowy?
Przede wszystkim filtr kabinowy zatrzymuje kurz i drobne resztki roślin. Jeśli jednak nie mówimy o tanim produkcie bazowym, lecz o filtrach pochodzących od wiodących światowych producentów, to nie przepuszczają one do środka urządzenia szkodliwych mikrocząsteczek, które wywołują bolesną reakcję w organizmie człowieka. Na przykład najnowsza generacja filtrów, wprowadzona do obrotu w ciągu ostatniego roku lub dwóch, pochłania cząsteczki alergenne, szkodliwe gazy, wirusy, bakterie i zarodniki pleśni.
Na koniec, wysokiej jakości, nowoczesny filtr z warstwą węgla aktywnego, warstwą antybakteryjną i barierą elektryczną, który zatrzymuje nawet nieprzyjemne zapachy. Oznacza to, że pasażerowie nie czują odoru wydobywającego się z rur wydechowych starych ciężarówek, przeróżnych „śmierdzących” przedsiębiorstw przy drodze i tym podobnych.
Dlaczego filtry kabinowe są drogie?
Zwykły filtr nie jest drogi, ale jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał układu klimatyzacji w swoim samochodzie, będziesz musiał kupić filtr wyższej klasy. A wtedy naprawdę będziesz musiał zapłacić więcej.
Cenę tłumaczy skomplikowana konstrukcja elementu filtrującego, gdyż jego konstruktorzy rozwiązali dwa wzajemnie wykluczające się problemy: zatrzymywanie mikrocząsteczek o wielkości do 1 mikrona oraz nietworzenie znacznego oporu dla przepływu powietrza – tak, aby nie zwalniało ono przy wlocie do samochodu. A taka funkcjonalność naprawdę nie jest tania.
Bezpieczeństwo i filtr kabinowy
Filtr kabinowy, który nie jest wymieniany na czas, ogranicza dopływ świeżego powietrza do kabiny. Często prowadzi to do zaparowania szyb, co może nastąpić niemal natychmiast, na przykład, gdy w przednią szybę uderzy zimny deszcz, podczas jazdy z cichego miejsca do miejsca, w którym wieje mroźne powietrze itp. Prawdopodobnie jest jasne, jak może się skończyć sytuacja, gdy kierowca nagle straci widoczność podczas jazdy.
Nawiasem mówiąc, filtry wysokiej jakości mają tę zaletę, że mają długą żywotność; Eksperci zalecają na przykład wymianę niektórych z nich co 15 000 km lub raz na rok.
Drugim powodem, dla którego stary i zatkany filtr kabinowy może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jest to, że chociaż przepuszcza powietrze, może nie oczyszczać go prawidłowo. W efekcie kurz i podobne mikroskopijne zanieczyszczenia, które dostaną się do wnętrza, będą osadzać się na szybach, co oznacza, że będą one szybciej parować, i bardzo intensywnie przeszkadzać kierowcy.
A co jeśli nie ma filtra?
Kiedy zatkany filtr zaczyna przeszkadzać, uniemożliwiając stworzenie normalnego mikroklimatu i powodując zaparowywanie szyb, niektórzy kierowcy po prostu go usuwają. Rzeczywiście, ogrzewanie i klimatyzacja zaczynają pracować z pełną mocą, ale nie potrwa to długo. W końcu zanieczyszczenia z niefiltrowanego powietrza zatykają komórki chłodnicy klimatyzatora (lub nagrzewnicy), ponieważ cały strumień powietrza (niefiltrowanego!) przepływa przez nią. W efekcie właściciel doświadczy tych samych objawów, co przy przepełnionym filtrze – zaparowania i słabej wydajności układu klimatyzacji. Jednak żeby rozwiązać ten problem, trzeba będzie wydać znacznie więcej pieniędzy, niż kosztowałaby wymiana filtra — aby bowiem wyczyścić chłodnicę, trzeba całkowicie zdemontować deskę rozdzielczą.
Krótko mówiąc
Najważniejsze jest to, aby filtr kabinowy był zamontowany i nie był zatkany. Dzięki temu powietrze w samochodzie będzie czyste, temperatura będzie odpowiednia, a szyby nie będą niespodziewanie i bez wyraźnego powodu parować. Przeciętny kierowca może sobie na tę przyjemność pozwolić. A gdy zachodzi potrzeba zabezpieczenia się przed nieprzyjemnymi zapachami i różnego rodzaju mikroskopijnymi wrogami, to można wydać dodatkowe pieniądze na drogi wielowarstwowy filtr kabinowy.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały firm Bosch i AutoBild .
Przypomnijmy, że niedawno RBC-Ukraina informował o tym, jak niewłaściwa benzyna wpływa na samochód i jak rozwiązać ten problem.