Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem lub po prostu szukasz wskazówek dotyczących ogrodnictwa, nie martw się – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Ogórki są stosunkowo łatwą w uprawie rośliną, ale ich soczyste, długie, zielone owoce (bo tak właśnie ogórki są klasyfikowane jako owoce) mogą być bardzo atrakcyjne dla owadów. Co robić? Aby ogórki dobrze rosły w Twoim ogrodzie, musisz posadzić obok nich jeszcze jedną roślinę: szczypiorek. Dziś opowiemy Wam, dlaczego warto sadzić ogórki i szczypiorek razem.
Treść Co to jest szczypiorek? Dlaczego warto sadzić ogórki i szczypiorek razem Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin szczypiorku
Uwaga, spoiler: szczypiorek jest łatwy w uprawie, a jego ostry zapach może pomóc w odstraszaniu owadów z roślin ogórków. WomanEL opowie Ci o wszystkich korzyściach.
Co to jest szczypiorek?
Jak wygląda szczypiorek? Źródło: wikimedia.org
Szczypiorek nie jest może tak popularny w życiu codziennym jak szczypiorek, ale ma szerokie zastosowanie: od puree ziemniaczanego po chipsy ziemniaczane i sosy. Chociaż szczypiorek również należy do rodziny cebulowatych (Allium), w kuchni klasyfikuje się go raczej jako zioło, a nie warzywo.
Jak pisze Southernliving, szczypiorek ma jeszcze delikatniejszy smak cebuli niż cebula dymka. Najczęściej spożywa się je na surowo jako dodatek do dań głównych, gdyż szybko więdną podczas gotowania. Można je dodawać do sałatek, sosów i zup, a także łączyć z ziemniakami i jajkami.
Szczypiorek ma długie, cienkie, zielone łodygi przypominające trawę. Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś szczypiorek, prawdopodobnie wiesz, że ma on również fioletowe kwiaty. Te kwiaty są nie tylko piękne, ale i jadalne.
Dlaczego warto sadzić ogórki i szczypiorek razem
To prawdziwa szkoda, że poświęcasz tyle wysiłku na uprawę ogórków, a potem pozwalasz, by owady całkowicie je zniszczyły. Można tego uniknąć, spryskując ogórki naturalnym środkiem odstraszającym owady, np. mydłem w sprayu. Jednak sadzenie szczypiorku w ogrodzie to kolejny świetny, naturalny sposób na zwalczanie owadów, a także ekologiczny sposób na uprawę zioła, które można wykorzystać jako dodatek do wielu domowych dań.
Ponieważ szczypiorek należy do rodziny cebulowatych, oznacza to, że podobnie jak inne warzywa z tej wywołującej łzy grupy, ma dość silny zapach. Dzięki temu szczypiorek jest doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym owady, gdyż jego silny zapach odstrasza drobne, irytujące stworzonka, takie jak mszyce czy chrząszcze japońskie, które mogłyby przyciągnąć rośliny ogórków. Jak jednak dokładnie sadzić szczypiorek razem z ogórkami?
Szczypiorek należy sadzić mniej więcej w tym samym czasie co ogórki. Chociaż szczypiorek uchodzi za roślinę, która najlepiej czuje się w chłodnych, wiosennych temperaturach, kwitnie również w miesiącach letnich. Dlatego, aby zapewnić najlepszą ochronę ogórkom, sadź szczypiorek tak, aby rósł pod nimi.
Jeśli chodzi o glebę, należy zadbać o to, aby obie rośliny rosły w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, która ma dostęp do dużej ilości światła słonecznego. Jeśli sadzisz więcej niż jedną roślinę, upewnij się, że szczypiorek jest sadzony w odstępach około 20–30 cm, a ogórki w odstępach 90–150 cm.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin szczypiorku
Jeśli chodzi o pielęgnację szczypiorku, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zapewnienie roślinom skutecznego podlewania, tak aby gleba pozostała wilgotna. Dotyczy to zwłaszcza miesięcy letnich, ponieważ cieplejszy klimat powoduje szybsze wysychanie gleby. Jednocześnie dodanie zbyt dużej ilości wody może być szkodliwe dla roślin.
Jeśli chodzi o faktyczną pielęgnację gleby, regularne nawożenie może być równie ważne jak regularne podlewanie. Jednak, podobnie jak nadmierne podlewanie, tak i nadmierne nawożenie może zaszkodzić Twoim roślinom.
Nawożenie szczypiorku należy przeprowadzać zazwyczaj raz w miesiącu lub półtora miesiąca w okresie wegetacji. Jednakże harmonogram nawożenia w dużej mierze zależy od fazy wzrostu rośliny, a także od stanu gleby. Niezależnie od tego, głównym objawem wskazującym na potrzebę nawożenia szczypiorku jest żółknięcie liści rośliny. Wybierając nawóz, najlepiej unikać tych o wysokiej zawartości azotu, gdyż może on mieć wpływ na smak szczypiorku po zbiorze.
Czy chcesz, aby Twoje marchewki dały dobry plon? Oto niezwykły sposób na uprawę tej rośliny w otwartym terenie.