Zdjęcie: Nawyki, które przyspieszają koniec twojego samochodu (Vitaliy Nosach, RBC-Ukraina) Autor: Konstantin Shirokun
Kiedy samochód zużywa się w sposób naturalny do takiego stopnia, że naprawa staje się nieopłacalna, trafia na złomowisko. Ten smutny moment można odwlekać o wiele lat, jeśli powstrzymamy się od pewnych szkodliwych działań w związku z nim.
O tym, jak nasze nawyki skracają żywotność naszych samochodów, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Niektórzy kierowcy, korzystający z samochodu codziennie (lub co tydzień), nawet nie zdają sobie sprawy, że robią coś źle lub niepoprawnie. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej nieoczekiwanym przykładom.
Nawyk niepatrzenia na instrumenty
Nowoczesne samochody ze swoją niezawodnością i trwałością mocno nas rozpieściły. Za każdym razem mamy gwarancję, że samochód zareaguje na przekręcenie kluczyka lub naciśnięcie przycisku i zawiezie nas tam, gdzie chcemy. Ale to, że samochód przez długi czas się nie zepsuł, nie oznacza, że można ignorować wskazania wyświetlacza informacyjnego, urządzeń sterujących i kontrolek ostrzegawczych. W końcu nagle może się na nich pojawić ten czy inny sygnał alarmowy – jeśli go przegapisz, dalsza jazda może skończyć się awarią któregoś z drogich urządzeń lub wypadkiem na drodze. Należą do nich na przykład przegrzanie silnika, utrata oleju silnikowego, płynu hamulcowego lub płynu chłodzącego silnik.
Tradycja trzymania samochodu cały czas pod zadaszeniem
Tak, pokrowiec niezawodnie chroni karoserię samochodu przed wieloma problemami. Ale może też przyspieszyć konieczność przeprowadzenia kosztownych napraw tej najważniejszej części samochodu. Jeżeli samochód cały czas stoi pod dachem, w wilgotne (i szczególnie ciepłe) dni jego karoseria będzie rdzewieć szczególnie intensywnie. A kierowca nie zda sobie z tego sprawy przez długi czas. W końcu większość popularnych pokryć zatrzymuje wilgoć, która nie może wyschnąć, jeśli nie ma wentylacji. Oznacza to, że rdza będzie aktywnie rozwijać się w zamkniętych wnękach karoserii oraz na jej powierzchni. Ten nawyk będzie szczególnie szkodliwy, jeśli samochód nie jest nowy i ma już przynajmniej drobne problemy z rdzą.
Nieprawidłowy montaż podnośnika
Jeśli przy wymianie przebitej opony lub zmianie opon sezonowych umieścisz podnośnik w dowolnym miejscu, może on podnieść samochód. Ale jednocześnie ciało będzie narażone na nadmierne obciążenia. W najgorszym przypadku pięta podporowa podnośnika natychmiast wybije dziurę w korpusie, a w najlepszym przypadku zmiażdży próg lub skrzydło. W najbardziej narażonych modelach wybór niewłaściwego miejsca montażu podnośnika prowadzi do deformacji nadwozia, aż do zakłócenia geometrii otworów drzwiowych, osłabienia punktów połączeń części itp. Pamiętajmy, że w nowoczesnych samochodach części mogą być łączone ze sobą nie poprzez spawanie, lecz poprzez klejenie lub nity. Dlatego zawsze szukaj standardowych punktów podnośnika po obu stronach samochodu, zwykle znajdują się one na progu – jeden za przednim kołem, a drugi przed tylnym.
Pozostawienie samochodu na parkingu na dłuższy czas
Co dziwne, samochód, który przez długi czas stoi bezczynnie, starzeje się szybciej niż ten, który od czasu do czasu jeździ po drogach. Jeśli często pozostawiasz swój samochód bez ruchu przez kilka miesięcy (a tym bardziej przez kilka lat), karoseria będzie intensywnie rdzewieć ze względu na brak wentylacji podczas jazdy. Podobnie wiele wałów i łożysk w urządzeniach ulegnie korozji z powodu braku smarowania i ulegnie uszkodzeniu przy następnym użyciu. Uszczelki gumowe w oknach, drzwiach i innych elastycznych elementach znajdujących się na powierzchni samochodu również ulegają uszkodzeniu.
Naruszenie regulaminu świadczenia usług
Planowane TO-1 i TO-2, ustalane dla każdego modelu przez producenta samochodu, dotyczą nie tylko nowych samochodów, ale także starszych modeli. Każde naruszenie terminów przeglądów (wymiany olejów, filtrów i materiałów eksploatacyjnych) skraca żywotność głównych układów i podzespołów. Ponadto w przypadku starego samochodu skomplikowane i kosztowne naprawy, na przykład silnika lub skrzyni biegów, często okazują się niepraktyczne.
Montaż tanich części zamiennych
Części tanie – a więc niskiej jakości i o krótkiej żywotności – same w sobie skracają czas eksploatacji maszyny po jej zamontowaniu. Ale dodatkowo często zakłócają one normalną pracę innych części urządzenia – na przykład z powodu nadmiernego luzu, pogorszenia warunków smarowania, i tym podobnych. W konsekwencji po pewnym czasie całe systemy i jednostki będą wymagały gruntownego remontu – co, jak wspomniano powyżej, nie zawsze mieści się w ramach racjonalności.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autocentre i Motor .
Przypomnijmy, że niedawno RBC-Ukraina informował o tym, jak niewłaściwa benzyna wpływa na samochód i jak rozwiązać ten problem.