Zdjęcie: Zmieniły się zasady płacenia podatków dla jednoosobowych działalności gospodarczych (Vitaliy Nosach RBC-Ukraina) Autor: Valeria Lukina
Od początku 2025 roku zmieniły się zasady płacenia podatków przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W szczególności wszyscy przedsiębiorcy muszą płacić podatek wojskowy, a także ponownie obowiązkowe stało się ujednolicone składki na ubezpieczenia społeczne.
O najważniejszych zasadach płacenia podatków w 2025 roku i ważnych terminach możesz przeczytać w poniższym artykule RBC-Ukraina.
Treść:
-
Zmiany podatkowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych w 2025 r.
-
Wznowienie nieplanowanych kontroli podatkowych
Zmiany podatkowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych w 2025 r.
W 2025 roku nastąpiły istotne zmiany w przepisach podatkowych dla indywidualnych przedsiębiorców na Ukrainie. Wśród nich znalazło się przywrócenie obowiązkowych podatków i wprowadzenie podatku wojskowego. Wymaga to od przedsiębiorców zwracania większej uwagi na swoje zobowiązania podatkowe i terminowego spełniania wymogów państwowych.
Od 2025 roku indywidualni przedsiębiorcy będą musieli ponownie płacić jednorazową składkę na ubezpieczenie społeczne w wysokości co najmniej 1760 UAH miesięcznie. Jest to obowiązkowa opłata, która została tymczasowo zawieszona na czas wprowadzenia stanu wojennego, ale została przywrócona ze względu na przywrócenie stabilności gospodarczej. Pierwszą wpłatę jednolitej składki na ubezpieczenia społeczne w 2025 r. należy dokonać na podstawie wyników pierwszego kwartału, nie później niż do 20 kwietnia.
Prawo do niepłacenia jednolitego podatku socjalnego na siebie przysługuje niektórym kategoriom przedsiębiorców, w szczególności:
- Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy są emerytami;
- Przedsiębiorcy indywidualni posiadający główne miejsce pracy, jeżeli pracodawca opłaca za nich jednorazową składkę na ubezpieczenia społeczne w wysokości nie niższej niż minimalna składka ubezpieczeniowa (1760 UAH);
- Przedsiębiorcy indywidualni niepełnosprawni otrzymują odpowiednią emeryturę lub pomoc społeczną;
- Przedsiębiorcy indywidualni zarejestrowani na terenach tymczasowo okupowanych zgodnie z ustawą o poborze i ewidencjonowaniu jednolitych składek na ubezpieczenia społeczne.
Dla przedsiębiorców wprowadzono podatek wojskowy w wysokości 1% dla przedsiębiorców indywidualnych z grupy III i 10% płacy minimalnej (8000 UAH) dla przedsiębiorców indywidualnych z grup I, II i IV. Innowację tę wprowadzono w celu zwiększenia wpływów do budżetu państwa.
Przedsiębiorcy indywidualni – płatnicy podatku jednolitego grup I, II i IV płacą podatek wojskowy z góry w terminie do 20. dnia każdego miesiąca. Można ją wpłacić za cały kwartał lub rok, nie później jednak niż do końca bieżącego roku sprawozdawczego.
Przedsiębiorcy indywidualni – podatnicy podatku jednolitego grupy III uiszczają składkę wojskową kwartalnie w terminie 10 dni od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego podatnika indywidualnego – przedsiębiorcy indywidualnego.
Zdjęcie: Wznowienie nieplanowanych kontroli dla jednoosobowych działalności gospodarczych na Ukrainie (Getty Images)
Wszyscy przedsiębiorcy muszą co miesiąc składać zeznania dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne, podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku wojskowego. Dotyczy to wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych, niezależnie od grupy podatkowej.
Wznowienie nieplanowanych kontroli podatkowych
Jednym z najważniejszych aspektów zmian podatkowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych w 2025 r. jest przywrócenie nieplanowanych kontroli podatkowych. To poważny sygnał dla przedsiębiorców, którzy przyzwyczaili się do czasowego moratorium na kontrole.
Kontrola nieplanowana to kontrola przeprowadzana przez organy podatkowe bez wcześniejszego powiadomienia. Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Finansów Ukrainy z dnia 02.06.2015 r. nr 524 kontrole mogą być wszczynane w stosunku do przedsiębiorstw o wysokim stopniu ryzyka, średnim stopniu ryzyka i nieznacznym stopniu ryzyka.
Na Ukrainie moratorium na kontrole dokumentów dla jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy są w grupach I i II podatku jednolitego, zostało przedłużone do 1 grudnia 2024 r. Od tej pory kontrole mogą być przeprowadzane dla tych grup, jeśli:
-
Otrzymano informacje podatkowe wskazujące na naruszenia przepisów walutowych i podatkowych, przepisów w zakresie zapobiegania i zwalczania prania pieniędzy; finansowanie terroryzmu i rozprzestrzeniania broni masowego rażenia; inne przepisy, których przestrzeganie monitorują organy regulacyjne.
-
Jeżeli podatnik nie złożył zeznania podatkowego, kalkulacji lub sprawozdania dla kontroli cen transferowych w ustalonym terminie , jeżeli jest to wymagane przez prawo.
-
Złożenie przez podatnika skorygowanego rozliczenia za okres, który został już zbadany przez organ regulacyjny, może stać się podstawą do ponownego przeprowadzenia kontroli.
-
W złożonym zeznaniu podatkowym znaleziono nieprawdziwe dane .
-
Jeżeli podatnik wniesie sprzeciw do protokołu kontroli lub skargę na decyzję w sprawie zawiadomienia podatkowego. Jeżeli w skargach lub zastrzeżeniach wskazano okoliczności, które nie zostały zbadane w toku kontroli, a bez przeprowadzenia dodatkowej analizy nie jest możliwe ich obiektywne rozpatrzenie, możliwe jest przeprowadzenie ponownej kontroli.
Aby uniknąć nieplanowanej kontroli podatkowej, należy terminowo i w całości płacić podatki, składać wszystkie wymagane prawem sprawozdania i wypełniać je prawidłowo i zgodnie z prawdą.
Przypomnijmy, że pod koniec marca rząd poinformował MFW o zamiarze zmiany uproszczonego systemu podatkowego w celu uniknięcia nadużyć i podwyższenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 2027 roku rząd planuje ograniczyć możliwość powrotu do uproszczonego systemu podatkowego, gdy przedsiębiorcy dotychczas korzystali z ogólnego systemu podatkowego.
Do przygotowania opracowania wykorzystano następujące materiały Państwowej Służby Podatkowej: Zasady opłacania jednolitego składki na ubezpieczenia społeczne w 2025 r., Podstawy przeprowadzania pozaplanowych kontroli dokumentów, Podatek wojskowy: cechy płatności dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – podatników samotnych.