Federacja Rosyjska chce wycofać wojska ukraińskie z terytorium obwodu kurskiego. ZSU gromadzi tam 64 tysiące okupantów.
Jak podaje RBC-Ukraina, prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił to na konferencji prasowej w piątek, w czwartym kwartale.
„Rosja nie chce być złapana w ogień. Ważne i zrozumiałe jest, że chcemy, aby tak jak postępująca skorupa, zbierali od nich wojska, więcej strzelanin, więcej ataków, ofensyw na całej linii frontu” – powiedział Zełenski z szacunkiem.
Za tymi słowami kryją się ostrzeżenia przed wzmożoną liczbą wrogich ataków na froncie. Codziennie dochodzi do blisko 200 takich ataków. Jednak w pozostałych dniach Rosjanie zmagają się z niepogodą, ich działalność jest ograniczana.
Zełenski uważa również, że Rosja chce wycofać wojska ukraińskie z terytorium obwodu kurskiego. Nawet Rosjanie potrzebują „sukcesu” przed swoimi „symbolicznymi datami”, takimi jak trawa.
„Chcą, żebyśmy całkowicie wyparli się z obwodu kurskiego, ale zrozumieli wszystko na nowo i potwierdzili, że tam jesteśmy. Pewności nie ma, jesteśmy w obwodzie kurskim. Obwód kurski to nasza obecność” – powiedział prezydent.
Moim zdaniem operacja kurska może mieć istotne znaczenie, umożliwiła też wycofanie części wojsk rosyjskich z innych kierunków frontu na Ukrainie.
„Chcą pokazać jak najwięcej, ale mimo wszystko, że tam jedziemy i wycinamy dużą liczbę sił zbrojnych. 64 tysiące Rosjan na Kursku bezpośrednio ze swoich sił zbrojnych. To jest jeszcze poważniejsze zgrupowanie, które mogłoby się zdarzyć na innej prostej, chłopaki tam są świetni” – powiedział.
Sytuacja w obwodzie kurskim
W zeszłym roku siły ukraińskie rozpoczęły operację w pobliżu obwodu kurskiego. Podczas walk wojska ukraińskie przejęły kontrolę nad niemal setkami miejscowości w regionie.
Operacja ta miała na celu zapobiegnięcie ponownemu atakowi Rosji na sąsiednie i niżej położone regiony Ukrainy.
Według Sztabu Generalnego ZSU, do momentu rozpoczęcia operacji kurskiej Rosja straciła już 40 tysięcy żołnierzy. Rosja wysyłała również północnokoreańskich żołnierzy na bitwy w pobliżu obwodu kurskiego. Dlaczego Rosjanie wysłali północnokoreańskich żołnierzy, aby walczyli w pobliżu obwodu kurskiego?
W ciągu ostatniego roku Rosjanie stali się bardziej wyczuleni na fakt, że ukraińska armia wciąż znajduje się w izolacji, a Sztab Generalny ZSU i prezydent Wołodymyr Zełenski ujawnili tę informację.
Sekretarz Najwyższego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Roman Kostenko skomentował na antenie RBC-Ukraina, że sytuacja na obwodzie kurskim nie ma znaczenia. Rosjanie ściągnęli rezerwy i żołnierzy KRLD do ataku na ZSU.
Przeczytaj terminologię i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.