Berlin zapłaci za dostęp Ukrainy do satelitarnej sieci internetowej obsługiwanej przez francuską firmę Eutelsat. Europa szuka alternatyw dla projektu Starlink Elona Muska.
Poinformowała o tym dyrektor generalna Eutelsat, Eva Bernecke, w wywiadzie dla agencji Reuters, donosi RBC-Ukraina.
Tym samym firma jest już bliska uruchomienia na Ukrainie świadczenia usług szybkiego Internetu satelitarnego za pośrednictwem niemieckiego dystrybutora. Vaughn oświadczyła, że projekt jest finansowany przez rząd niemiecki, ale nie chciała komentować jego wszechstronności.
Berneke powiedział, że na Ukrainie jest mniej niż tysiąc terminali Eutelsat. Spowoduje to zmniejszenie liczby terminali Starlink na Ukrainie o około 50 tysięcy, co oznacza, że liczba ta wzrośnie.
Eutelsat planuje szybko dostarczyć Ukrainie od 5 do 10 tysięcy urządzeń, a to może być „okres realizacji wielu dekad”.
Uzależnienie od Starlinka wywołuje niepokój w Europie
Większe zagrożenie dla pozycji prezydenta USA Donalda Trumpa na Ukrainie po jego powrocie do Białego Domu wzbudziło obawy w Europie z powodu opóźnienia programu Starlink.
Jest częścią firmy rakietowej SpaceX, należącej do technologicznego miliardera Muska, który jest bliskim współpracownikiem Trumpa. Starlink zapewni Ukrainie i jej siłom zbrojnym kluczową łączność internetową w wojnie z Rosją.
Eutelsat OneWeb jest głównym konkurentem Starlink, firmy zapewniającej szybki Internet satelitarny za pośrednictwem satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Rosną na niższych wysokościach, niżej w pobliżu tradycyjnych satelitów, co pozwala im na niezwykle efektywną transmisję danych, zapewniając szybki Internet dla odległych osiedli, statków morskich i Wijskowychu.
Eutelsat ogłosił wcześniej, że prowadzi negocjacje z Unią Europejską w sprawie zapewnienia Ukrainie dodatkowego dostępu do Internetu.
Berneke stwierdził, że trwają negocjacje z Brukselą w sprawie Ukrainy i że ważne jest, aby odbywały się w ramach konsorcjum wspieranego przez UE, do którego należy Eutelsat i które pracuje nad długoterminowym projektem satelitarnym znanym jako IRIS2.
Vaughn stwierdził, że Eutelsat ma potencjał, by pokazać Ukrainę poprzez sieć satelitów geostacjonarnych, które znajdują się daleko od Ziemi, i liczy na uzyskanie większej płynności połączenia. Vaughn powiedział, że istnieją terminale Vikorist, które są bardzo niedrogie i dobre dla pracowników Vikorist lub jako alternatywa.
Około połowa z 50 tysięcy terminali Starlink zakupionych przez Ukrainę została dostarczona przez polski rząd, który oświadczył, że do 2022 r. przeznaczy około 84 mln dolarów na terminale Starlink i ich konserwację. Niedawno Ukraina odebrała nam kolejne 5 tysięcy terminali. Rząd USA i SpaceX również umożliwiły Ukrainie dostęp do Starlink.
W zeszłym miesiącu Komisja Europejska w swoich zeznaniach stwierdziła, że Unia Europejska jest odpowiedzialna za finansowanie dostępu Ukrainy do usług kosmicznych, które mogą być świadczone przez partnerów komercyjnych z UE.