Site icon GEO Polityka

Transport latem: Jak wybrać używany skuter

Transport latem: Jak wybrać używany skuter

Zdjęcie: Jak wybrać używany skuter (bmwgroup.com) Autor: Konstantin Shirokun

Aby mały skuter mógł sumiennie spełniać swoją wielką misję lokalnego transportu, przy zakupie należy dokonać właściwego wyboru: klasy, modelu i konkretnego modelu.

O tym, jak nie popełnić błędu przy wyborze używanego skutera, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.

Gdy ktoś w naszym kraju mówi o skuterze, w większości przypadków ma na myśli używany model, ponieważ nowe skutery w naszym kraju nie mają głównej zalety tego rodzaju transportu: przystępności cenowej.

Wybór należy rozpocząć od ustalenia kilku podstawowych parametrów.

Klasa wielkości. Nie wszystkie skutery są jednakowo małe – mają też swoją własną klasyfikację wielkości, nawet w ramach tej samej pojemności silnika. Mówiąc najprościej, są małe modele jednomiejscowe, są solidniejsze – z długim, dwumiejscowym siedzeniem, jest coś w rodzaju klasy pośredniej – z półtoramiejscowym siedzeniem. W związku z tym różnią się także podwoziem, które nadaje się wyłącznie do jazdy po gładkim asfalcie lub także do jazdy po lekkich nierównościach. Większość modeli ma koła 10-calowe, ale na nierówne drogi najlepiej sprawdzi się model z kołami 12-calowymi.

Silnik. Pojemność skokowa silnika decyduje o dynamice jazdy, zużyciu paliwa i zasobach paliwa. Jednakże w przypadku używanych egzemplarzy powiązanie z tą ostatnią cechą nie działa. Standardowe objętości skuterów wynoszą 50, 100, 150 i 200 centymetrów sześciennych. Na Ukrainie, aby prowadzić którykolwiek z nich, musisz mieć prawo jazdy; w Europie są kraje, w których posiadanie samochodu z silnikiem o pojemności do 50 cm3 nie wymaga prawa jazdy.

Typ silnika. Tradycyjnie pojazdy dwukołowe mają silniki dwusuwowe i czterosuwowe. Silniki dwusuwowe wyraźnie tracą na popularności, ale są tańsze, mocniejsze i łatwiejsze w naprawie – chociaż zużywają więcej benzyny. Silnik czterosuwowy z kolei zużywa mniej benzyny, mniej zanieczyszcza atmosferę, ale jest bardziej złożony technicznie, bo ma więcej mechanizmów. Teoretycznie silnik czterosuwowy jest trwalszy, ale powtórzmy – w tym przypadku najważniejszy jest nie rodzaj silnika, a jego stan.

Ciało. W odniesieniu do skutera nadwozie można nazwać wszystkim, co dotyczy komfortu kierowcy i pasażera: ochroną przed przepływem powietrza, kształtem i miękkością siedzenia, obecnością bagażników (na zewnątrz i pod siedzeniem), kosza na rzeczy itp. Nie wszystkie modele mają pełen zestaw wymienionych opcji, więc jest to poważny czynnik przy wyborze.

Producent (marka). Hulajnoga to specyficzny produkt; w niektórych przypadkach są one produkowane przez, że tak powiem, mało odpowiedzialne przedsiębiorstwa. A przy wyborze używanego modelu może to być jeden z kluczowych punktów. Spośród tego, co jest prezentowane na rynku wtórnym na Ukrainie, wybór nie jest zbyt duży. Nie mamy europejskich marek motocykli (które są generalnie najdroższe), a Koreańczycy również nie są reprezentowani. Pozostają modele chińskie – są najtańsze, i japońskie (Honda, Yamaha, Suzuki) – są dobrej jakości, ale znacznie droższe. Kupowanie używanych samochodów chińskich to bardzo ryzykowny interes, jeśli nie stratny, ponieważ ich żywotność jest niemal na pewno wyczerpana, gdy kupi je pierwszy właściciel.

Gdzie kupić skuter

Nawet jeśli mówimy tylko o używanych skuterach, opcji zakupu może być kilka. Bardziej pożądaną opcją jest odwiedzenie (fizycznie lub online) specjalistycznej firmy, która zajmuje się sprzedażą importowanych skuterów. Najczęściej będą to dostawy z Japonii lub innych silnych krajów regionu azjatyckiego, a modele będą oczywiście japońskie. Stan tych okazów jest prawdopodobnie najlepszy z możliwych. Takie skutery są często oferowane z pierwszej ręki, nawet z przedsprzedażnym serwisem i dokumentami rejestracyjnymi. Jednak cena skutera „prosto z Japonii” będzie dość wysoka i wyniesie od 450 do 800 dolarów, w zależności od wielkości podwozia i pojemności silnika.

Drugą opcją jest kupno używanego skutera od kogoś innego. Oprócz ryzyka nieodłącznie związanego z używanymi samochodami japońskimi, istnieje jeszcze inne zagrożenie. Pamiętajmy, że będzie to skuter pochodzący z Japonii, ale niektórzy ukraińscy konsumenci mieli już okazję nim jeździć. Nie twierdzimy, że jest to opcja nie do przyjęcia, gdyż wraz ze zużyciem resztek oryginalnego japońskiego zasobu, ukraiński właściciel mógłby zamontować w nim nowe części zamienne. Pytanie tylko, jakiej były jakości.

Trzecia opcja jest zazwyczaj najtańsza, ale też najbardziej ryzykowna, jeśli nie egzotyczna. W dużym mieście możesz kupić skuter od prywatnego mechanika, który zarabia na zakupie „zepsutych” skuterów i przywracaniu ich do życia w celu dalszej sprzedaży. Szczerze mówiąc, czasami trudno jest dostrzec prawdziwą różnicę między tą opcją a poprzednimi, ponieważ wszystko zależy od jakości części użytych do naprawy.

Krótko mówiąc

Współczesny skuter benzynowy jest pojazdem o dość prostej konstrukcji. Dlatego z jednej strony nie należy obawiać się napraw, które z pewnością czekają na szczęśliwego właściciela używanego skutera. Z drugiej strony, istnieje realna szansa na odroczenie napraw i ograniczenie ich ilości w przyszłości, jeśli jesteś gotowy zapłacić więcej przy zakupie dwukołowego przyjaciela. Pamiętaj, że tak jak w przypadku niektórych samochodów, najpierw musisz wybrać odpowiedniego sprzedawcę, a dopiero potem wybrać odpowiedni skuter.

W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały pochodzące z Motocentre i AutoRia.

Przypomnijmy, że niedawno RBC-Ukraina opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.

www.rbc.ua

Exit mobile version