Zdjęcie: Subaru pokazało nową generację crossovera Forester (subaru.co.jp) Autor: Konstantin Shirokun
Szósta generacja crossovera Subaru Forester zadebiutowała na niektórych rynkach rok temu. Jednak dopiero teraz samochód ten zadebiutował w ojczystej Japonii. To w zasadzie ten sam samochód, który jest dostępny na innych rynkach, ale ma kilka nowych funkcji dla japońskich nabywców.
Informację tę podaje RBC-Ukraina, powołując się na biuro prasowe spółki.
Tak, tylko w Japonii Forester ma silnik turbo. Jest to ten sam 1,8-litrowy czterocylindrowy silnik typu bokser (177 KM, 300 Nm), który montowano w poprzedniej generacji crossoverów. Współpracuje z wariatorem Lineartronic.
Jednak tylko samochody z wersją wyposażenia Sport mają silnik turbo, podczas gdy reszta crossoverów przeznaczonych na rynek japoński będzie miała nowy układ hybrydowy, który niedawno zadebiutował w bardziej kompaktowym modelu Subaru Crosstrek. Silnik wolnossący o pojemności 2,5 litra (160 KM, 209 Nm) pracuje w cyklu ekonomicznym i jest wspomagany przez rozrusznik-generator oraz silnik elektryczny trakcyjny (120 KM, 270 Nm).
Ten ostatni przez większość czasu obraca koła, a silnik spalinowy może się z nimi łączyć za pośrednictwem sprzęgła i jednostopniowej skrzyni biegów. System hybrydowy może pracować zarówno w trybie szeregowym, jak i równoległym. Jednocześnie hybryda zachowuje tradycyjny mechaniczny układ napędu na cztery koła Subaru: jest skrzynia rozdzielcza i sprzęgło międzyosiowe, a wał Cardana prowadzi do tylnej osi.
Drugą cechą Forestera przeznaczonego na rynek japoński jest zewnętrzna poduszka powietrzna. Subaru montuje ten system w niektórych samochodach na rynku krajowym od 2016 roku, ale po raz pierwszy pojawił się on w crossoverze i jest to poduszka powietrzna nowej generacji o większych rozmiarach. Jest ona zamontowana centralnie u podstawy przedniej szyby, a po otwarciu zakrywa nie tylko tylną linię maski, ale także słupki przedniej szyby aż do dachu.
Ten rodzaj poduszki powietrznej ma na celu ratowanie życia nie tylko pieszych, ale i rowerzystów. Subaru poinformowało, że tego typu kolizje stanowią obecnie 70% śmiertelnych wypadków na japońskich drogach, gdyż nawet nowoczesne automatyczne systemy hamowania w samochodach nie są w stanie szybko zareagować na pojawienie się przed pojazdem rowerzysty.
Przeczytaj pilne i ważne wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.