Federalny sąd w Bostonie nałożył na animatora rynku kryptowalut CLS Global FZC karę grzywny w wysokości 428 059 dolarów za manipulowanie wolumenem obrotu walutami cyfrowymi. Firma ma również trzyletni zakaz działalności na amerykańskim rynku kryptowalut.
Spółce zabrania się uczestniczenia w transakcjach kryptowalutowych na platformach transakcyjnych dostępnych dla inwestorów w Stanach Zjednoczonych. Firma CLS Global jest również zobowiązana do corocznego potwierdzania, że stosuje się do nałożonych na nią zakazów.
Według Departamentu Sprawiedliwości USA, spółka CLS Global jest zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma zatrudniała ponad 50 osób, z których wszystkie mieszkały poza Stanami Zjednoczonymi, ale oferowała usługi kryptowalutowe amerykańskim inwestorom. W styczniu 2025 r. firma CLS Global przyznała się do winy w związku z zarzutem spisku mającego na celu manipulację rynkiem i oszustwo telekomunikacyjne.
Firmie postawiono zarzuty karne we wrześniu 2024 r. po tym, jak amerykańskie organy ścigania przeprowadziły operację mającą na celu wykrycie oszukańczego handlu kryptowalutami. W tym celu Federalne Biuro Śledcze (FBI) stworzyło własny token oparty na Ethereum, NexFundAI, który był przedmiotem obrotu na giełdzie kryptowalut Uniswap.
CLS Global zgodziło się świadczyć usługi animatora rynku dla tokena NexFundAI, co obejmowało „wash trading” i oszukańcze nakłanianie inwestorów do zakupu tokena. Jak zauważył Departament Sprawiedliwości, podczas wideokonferencji, które odbyły się między lipcem a sierpniem 2024 r., pracownik CLS Global obiecał „pomoc w zwiększeniu wolumenu obrotu”, tak aby spółka NexFundAI spełniła wymagania dotyczące notowania na giełdzie kryptowalut.
Według pracownika CLS Global firma wykorzystała algorytm, który dokonywał niezależnych transakcji, kupując i sprzedając monety z wielu portfeli. Stworzyło to pozory organicznego kupowania i sprzedawania aktywów kryptograficznych. Pracownik firmy twierdził, że śledzenie transakcji było bardzo trudne, a firma robiła to w przypadku wielu klientów.
W lutym władze USA nałożyły na założycieli oszustwa kryptowalutowego EmpireX karę 130 milionów dolarów za oszukiwanie inwestorów i przywłaszczanie środków klientów. Wcześniej federalny sąd USA nakazał giełdzie kryptowalut BitMEX zapłatę grzywny w wysokości 100 milionów dolarów za naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej.
Источник: bits.media