Opinia Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie nowych taryf dla ogromnej liczby krajów na całym świecie. Chiny już odpowiedziały symetrycznie. Inwestorzy kryptowalutowi wyraźnie nie byli zadowoleni z takiego stanu rzeczy, co doprowadziło do wyprzedaży zarówno Bitcoina, jak i altcoinów.
Bitcoin
Wartość bitcoina spadła o 2% w ciągu siedmiu dni od 28 marca do 4 kwietnia. Wiodąca kryptowaluta pod względem kapitalizacji wciąż nie może przekroczyć progu 90 000 USD. W tym samym czasie BTC nie spada poniżej 80 000 dolarów.
Źródło: tradingview.com
Najważniejszą wiadomością minionego tygodnia były amerykańskie cła importowe dla 211 krajów. Stawki taryfowe powinny wynosić od 10% do 50%. Cło na chiński eksport wyniesie aż 54% – do obecnych 20% zostanie dodane kolejne 34%. Stawki bazowe na poziomie 10% powinny stać się rzeczywistością od 5 kwietnia, a stawki lustrzane dla wszystkich krajów od 9 kwietnia. Początkowo wiadomość ta wywołała raczej powściągliwą reakcję na rynku kryptowalut. 3 kwietnia, kiedy ogłoszono cła, wartość bitcoina wzrosła o 0,76%. Według znanego eksperta w dziedzinie kryptoanalizy Michaëla van de Poppe nie jest to zaskakujące:
„Cła nie będą tak złe, jak spodziewa się cała populacja Ziemi. Niepewność opadnie. Złoto spadnie. Kupuj na plotkach, sprzedawaj na wiadomościach. Altcoiny i Bitcoin wzrosną. „Sprzedawaj na plotkach, kupuj na wiadomościach”.
Platforma analityczna Santiment udostępniła informacje, według których liczba dużych graczy (wielorybów), czyli tych, którzy posiadają od 1000 do 10 000 BTC, wzrosła w ciągu ostatnich pięciu tygodni. Na początku kwietnia ich liczba osiągnęła 1993. Jest to najwyższa liczba od grudnia 2024 r. Można więc wnioskować, że duży kapitał nadal wierzy we wzrost Bitcoina w odległej przyszłości.
Jednakże w przypadku ETF-ów opartych na Bitcoinie dynamika w zeszłym tygodniu okazała się ujemna. Odpływ pieniędzy z funduszy ETF wyniósł prawie 108 milionów dolarów. W ciągu ostatnich pięciu sesji handlowych odnotowano tylko jeden napływ pieniędzy, 2 kwietnia. Wówczas kwota ta wyniosła 220,76 mln USD.
Źródło: sosovalue.com
Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoin znajduje się w trendzie bocznym. Świadczy o tym spadek wskaźnika ADX o 20. Jednocześnie inicjatywa należy do sprzedających, gdyż cena znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Poziomy wsparcia i oporu pozostają niezmienione: odpowiednio 76 600 USD i 89 164 USD.
Źródło: tradingview.com
Wskaźnik strachu i chciwości spadł o szesnaście punktów w porównaniu z poprzednim tygodniem. Obecna wartość wynosi 28, co sugeruje, że wśród inwestorów kryptowalutowych strach nadal przeważa nad chciwością.
Ethereum
Spadek wartości Ethereum od 28 marca do 4 kwietnia był większy niż spadek wartości Bitcoina i wyniósł 5,76%. Druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej wciąż utrzymuje się w pobliżu najniższych poziomów od półtora roku, mieszczących się w przedziale 1750–1850 USD.
Źródło: tradingview.com
Fundusze ETF typu spot Ethereum odnotowały odpływ środków trzeci tydzień z rzędu. W tym tygodniu z funduszy ETF wycofano 52 miliony dolarów, co oznacza szósty z rzędu tydzień odpływu środków. Ostatni raz napływ pieniędzy na ETF-y spot Ethereum miał miejsce w lutym.
Źródło: sosovalue.com
Ponadto inne problemy Ethereum nie zniknęły: niska aktywność w sieci, małe zyski z prowizji, inflacyjny charakter monety.
Dla ETH zachodzą również pozytywne zmiany. Przykładowo, jeśli chodzi o wolumen na zdecentralizowanych giełdach (DEX), Ether po raz kolejny zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając Solanę i BNB Chain (BSC). ETH po raz pierwszy od listopada 2024 r. znalazło się na czele tego wskaźnika. W marcu aktywa zajmowały dopiero trzecie miejsce, za Solaną i BSC.
W tym tygodniu poznaliśmy także dokładną datę wdrożenia aktualizacji Pectra w głównej sieci Ethereum. Długo oczekiwane wydarzenie odbędzie się 7 maja. Datę wybrano tuż po pomyślnym wdrożeniu aktualizacji w sieci testowej Hoodi bez żadnych zakłóceń. Pectra wprowadzi szereg innowacji, z których najważniejsze to zwiększenie liczby ETH przeznaczonych na staking dla jednego walidatora z 32 do 2048, a także dodanie do portfeli funkcjonalności inteligentnych kontraktów.
Z punktu widzenia analizy technicznej Ethereum nadal znajduje się w trendzie spadkowym. Cena nadal znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Ponadto zmienność nadal spada. Potwierdza to spadek wskaźnika ATR. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 1750 USD i 2112 USD.
Źródło: tradingview.com
Solana
Solana spadła o 11,8% w tygodniu od 28 marca do 4 kwietnia. Była to kontynuacja spadkowego trendu, który rozpoczął się 19 stycznia. W wyniku przedłużającej się korekty Solana wypadła z pierwszej piątki kryptowalut pod względem kapitalizacji.
Źródło: tradingview.com
Negatywne nastawienie inwestorów miało kilka przyczyn. Po pierwsze, są to te same stare „cła Trumpa”. Po drugie, 4 kwietnia ze stakingu zostanie odblokowane tokeny o wartości ponad 200 milionów dolarów. To największy dzienny wolumen do 2028 roku. Inwestorzy, zdając sobie sprawę z dużego prawdopodobieństwa zalania rynku tokenami SOL, postanowili pozbyć się ich zawczasu.
Pozytywnym faktem jest to, że wniosek Fidelity o utworzenie funduszu ETF spot Solana został zatwierdzony przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Oczekuje się, że jej akcje (jednostki) będą przedmiotem obrotu na giełdzie Cboe BZX. Następnym krokiem regulatora powinno być zatwierdzenie samych funduszy ETF typu spot Solana. Oprócz Fidelity, wnioski o tego typu produkty złożyły także firmy inwestycyjne Bitwise, VanEck i Grayscale.
Z perspektywy analizy technicznej wszystko wskazuje na to, że Solana znajduje się w głębokim trendzie spadkowym. Cena jest poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Przejście stochastyka w strefę wyprzedania daje pewną nadzieję, co oznacza, że możemy spodziewać się pewnego odbicia. Warto jednak pamiętać, że w trendzie spadkowym oscylatory, do których należy ten wskaźnik, mogą utrzymywać się w tym położeniu przez bardzo długi czas. Akcje Solany oscylują obecnie w okolicach wsparcia na poziomie 112 dolarów. Jeśli nie uda się utrzymać wyższego poziomu, wyprzedaż będzie kontynuowana. Poziom oporu wynosi około 130,5 USD.
Źródło: tradingview.com
Wniosek
Wojna handlowa Trumpa ze światem stała się głównym katalizatorem spadku wartości kryptowalut w tym tygodniu. Wraz ze zmniejszaniem się niepewności, nowe amerykańskie cła importowe mogłyby teoretycznie przynieść korzyści kryptowalutom, ponieważ są one w mniejszym stopniu uzależnione od uchwalenia lub zniesienia regulacji niż waluty fiducjarne.
Niniejszy materiał oraz zawarte w nim informacje nie stanowią indywidualnej ani jakiejkolwiek innej rekomendacji inwestycyjnej. Poglądy redaktorów mogą nie być zgodne ze stanowiskiem portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media