Kiedy czujemy w ustach chemiczny lub plastikowy posmak, często zrzucamy to na karb drobnostki, np. wypicie zbyt dużej ilości wody butelkowanej lub po prostu użycie nowej pasty do zębów. Ale czasami takie odczucia mogą być sygnałem pochodzącym z ciała. Chodzi nie tylko o dyskomfort, ale także o potencjalne problemy w życiu codziennym, zdrowiu, a nawet odżywianiu. Jak pozbyć się smaku chemikaliów i plastiku w ustach – podpowiada WomanEL.
Treść Najczęstsze przyczyny domoweMożliwe problemy zdrowotneCo pomoże pozbyć się nieprzyjemnego smakuKiedy udać się do lekarza Jak pozbyć się smaku chemikaliów i plastiku w ustach: porady i zalecenia. Zdjęcie: freepik.com
Najczęstsze powody domowe
Jedną z najczęstszych przyczyn jest picie wody z plastikowych butelek lub pojemników niskiej jakości, z których mogą wyciekać substancje chemiczne. Jest to szczególnie widoczne, jeżeli butelka stała przez dłuższy czas na słońcu lub w ciepłym samochodzie. Warto zwrócić uwagę także na naczynia, czajniki czy butelki z wodą – czasami wydzielają one zapach, który przenosi się na wodę lub jedzenie.
Co ciekawe, niektórzy ludzie zaczynają wyczuwać plastikowy posmak po wymianie filtra w filtrze do wody lub po rozpoczęciu korzystania z nowych urządzeń kuchennych.
Możliwe problemy zdrowotne
Nie należy również wykluczać przyczyn medycznych. Chemiczny posmak w ustach występuje czasami jako skutek uboczny przyjmowania leków, zwłaszcza antybiotyków lub leków przeciwalergicznych. Objaw ten może towarzyszyć problemom z wątrobą lub nerkami, a nawet być oznaką zatrucia.
Inną możliwą przyczyną jest nieprawidłowe działanie kubków smakowych. Przykładowo, po COVID-19 wiele osób przez wiele miesięcy zmaga się z zaburzeniami smaku. Czasami organizm reaguje w ten sposób na niedobór cynku lub witaminy B12.
Co pomoże pozbyć się nieprzyjemnego smaku
Przede wszystkim wyeliminuj codzienne czynniki. Zastąp plastikowe pojemniki szklanymi lub metalowymi, sprawdź filtr wody i przez jakiś czas spróbuj pić tylko przegotowaną wodę. Jeśli używasz pasty do zębów o intensywnym zapachu lub nowych płynów do płukania ust, zrezygnuj z nich na kilka dni.
Płukanie ust roztworem sody lub soli również może pomóc. Pomaga to zneutralizować wszelkie pozostałe substancje, które mogły osadzić się na błonie śluzowej.
W żywieniu należy położyć nacisk na świeże produkty bogate w przeciwutleniacze – owoce, zieleninę, owoce cytrusowe. Nie tylko poprawiają smak w ustach, ale również pomagają organizmowi w detoksykacji.
Kiedy udać się do lekarza
Jeśli dokuczliwy smak nie znika przez okres dłuższy niż tydzień, a zwłaszcza jeśli się nasila lub towarzyszą mu inne objawy (nudności, osłabienie, suchość w ustach), warto udać się do terapeuty. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przeprowadzenie badań w celu sprawdzenia poziomu minerałów i zdrowia wątroby, a nawet skierować pacjenta do gastroenterologa.
Nie ma potrzeby tolerować dyskomfortu – ciało nie daje sygnałów bez powodu. Czasem nawet tak z pozoru błaha rzecz jak plastikowy posmak pomaga w porę wykryć problem i go wyeliminować.
Wcześniej pisaliśmy o tym, dlaczego w ustach pojawia się słony smak i kiedy powinniśmy się martwić.