Zdjęcie: Samochód wjechał w dziurę w drodze (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
Tradycyjnie, po zimie nasze drogi wykazują wiele dodatkowych usterek w postaci głębokich dziur. Co powinien zrobić kierowca, jeśli mimo to ominął dziurę w drodze, a samochód wyraźnie trzęsie?
O konsekwencjach nieostrożnej jazdy po złych drogach przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.
Wady nawierzchni dróg prawdopodobnie zasługiwałyby na stworzenie osobnego systemu klasyfikacji, ale my powiemy tylko, że każda dziura w asfalcie o głębokości większej niż 3-5 cm może stanowić zagrożenie dla samochodu. Wielkość uszkodzeń samochodu zależy od rozmiaru jego kół, jego wagi i prędkości, z jaką poruszał się w momencie wjechania w dziurę. Dużo zależy też od zachowania kierowcy. Tak naprawdę, porozmawiamy o tym wszystkim.
Dlaczego należy bać się dziur w drodze
Uszkodzenia, jakie powstają w wyniku wjechania samochodu w dziurę w drodze – a raczej w jej nierówną krawędź – mogą być różne. Najbardziej prawdopodobnymi uszkodzeniami są przecięta opona, zdeformowana felga, wygięte elementy zawieszenia, wgniecione lub zniszczone miski silnika i skrzyni biegów.
Prawdziwe niebezpieczeństwo związane z takimi wypadkami nie polega na tym, że kontynuowanie podróży będzie niemożliwe, lecz na tym, że kierowca może próbować kontynuować jazdę uszkodzonym samochodem. Mogą się w każdej chwili pogłębić i doprowadzić do wypadku. Dlatego doświadczeni mechanicy samochodowi radzą, aby po każdym mocnym uderzeniu w dziurę lub falę na asfalcie sprawdzić stan samochodu.
Po silnym uderzeniu koła w dziurę:
Zwolnij, ale nie hamuj gwałtownie. Włącz światła awaryjne i zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu;
Zbliżając się do miejsca zatrzymania, przyjrzyj się uważnie kierownicy – czy samochód reaguje na nią odpowiednio, czy jest skręcona w stosunku do swojej zwykłej pozycji „do jazdy na wprost”;
Przy pracującym silniku spójrz na wskazania wskaźników i ekranów informacyjnych – czy są tam jakieś komunikaty alarmowe. Co może być nieprzyjemne: spadek ciśnienia oleju silnikowego, przegrzanie silnika, utrata ładunku akumulatora i inne problemy elektryczne. Ponieważ część z tych problemów może ujawnić się później, warto powrócić do przyrządów po kilku minutach – na przykład po sprawdzeniu podwozia.
Sprawdź oba koła po stronie, w którą uderzyłeś w dziurę. Istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia jednej lub obu opon i felg, dlatego należy również sprawdzić wnętrze koła. Jeśli uszkodzenie koła (opony lub tarczy) jest niewielkie, ciśnienie w nim będzie powoli spadać, a koło straci powietrze do zera, gdy tam będziesz;
Jeśli nie jesteś pewien, że uderzenie dotyczyło tylko jednego koła, zajrzyj pod przedni zderzak, pod silnik i przednią oś. Czasami samochód uderza w wysoką nierówność asfaltową lub kamień, np. miskę olejową silnika i skrzyni biegów, dolne ramię przedniego zawieszenia lub elementy układu wydechowego. Świeże rysy na metalu oraz resztki asfaltu dokładnie wskażą miejsce kontaktu z drogą.
Przypadki egzotyczne
Warto też wiedzieć o rzadszych konsekwencjach trudnego zderzenia kół z dziurami i nierównym asfaltem. Zdarza się na przykład, że po takim uderzeniu silnik nagle gaśnie. Może to być konsekwencją automatycznej aktywacji przełącznika, który zgodnie z wymogami bezpieczeństwa biernego musi zatrzymać pracę pompy paliwa w razie wypadku. Aby przywrócić pompę do stanu aktywnego, należy poszukać specjalnego przycisku lub zadzwonić na infolinię dealera samochodu.
W starszym samochodzie, po silnym uderzeniu w nierówność, może dojść do zerwania jednego lub drugiego styku w układzie elektrycznym. Najczęściej coś się „poluzowuje” w skrzynce rozdzielczej lub skrzynce bezpieczników. Czyli gdy po potrząśnięciu dobrym otworem w samochodzie jakieś urządzenie elektryczne przestanie działać, należy przestawić bezpieczniki i przekaźniki w „czarnej skrzynce”. I umów się na wizytę z elektrykiem w swojej ulubionej stacji benzynowej.
Krótko mówiąc
Jeśli chcesz mieć większą pewność, że dotrzesz do celu nawet po złej drodze bez żadnych wypadków, możesz zrobić pewne rzeczy, aby Twój samochód mógł znieść taki test z godnością. Napompuj opony o dodatkowe 0,5–0,7 atmosfery, włóż drugie koło zapasowe do bagażnika i ustaw fotel kierowcy na maksymalnej wysokości. Przygotuj się na to, że najskuteczniejszym pomocnikiem na wyboistej drodze będzie umiarkowany styl jazdy i niska prędkość. Co zmniejszy konsekwencje wjechania kół w dziury, a co najważniejsze, pozwoli Ci wcześniej dostrzec te przeszkody i odpowiednio na nie zareagować.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autocentre i Motor .
Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.