Site icon GEO Polityka

Południowokoreańscy naukowcy stworzyli „wieczną” baterię jądrową: jaki jest jej sekret?

ŚwiergotLinkedIn

Nowa technologia ma zastąpić tradycyjne baterie litowo-jonowe, które mają ograniczoną żywotność, a ich wydajność z czasem maleje.

Informację tę podała agencja URA-Inform , powołując się na TheAmericanChemicalSociety .

Działanie baterii opiera się na metodzie beta-woltaiki, w której energia uwalniana przez cząstki beta jest zamieniana na energię elektryczną. Jako źródło promieniowania wykorzystano izotop węgla-14, znany jako radiowęgiel. Emituje wyłącznie promieniowanie beta, które jest nieszkodliwe pod warunkiem odpowiedniej ochrony i ma wyjątkowo długi okres półtrwania.

„Radiowęgiel jest nie tylko wydajnym, ale i stabilnym źródłem energii” – zauważają twórcy.

W przeszłości informowaliśmy o egzaminach na prawo jazdy i rejestracji zgonów : rząd zatwierdził plan cyfryzacji usług publicznych do 2026 r.

Według nich, baterię zbudowaną na jej bazie można będzie stosować w urządzeniach, w których niezawodność i autonomia są kluczowe: dronach, czujnikach, implantach medycznych i statkach kosmicznych.

Szczególnie podkreślono aspekt środowiskowy tej technologii. Radiowęgiel jest produktem ubocznym reakcji jądrowych, a jego wykorzystanie pozwala na użyteczne recyklingowanie odpadów. Dzięki powolnemu rozkładowi i dostępności materiału, nowa bateria może stać się bezpiecznym i trwałym źródłem energii w przyszłości.

Wcześniej pisaliśmy o tym, co oznaczają niezwykłe spirale na niebie nad Ukrainą ?

Źródło informacji

Exit mobile version