Ukraina konsekwentnie podejmuje działania mające na celu powstrzymanie ataków na obiekty energetyczne. Wszystkie ataki ogniowe przeprowadzane są wyłącznie w celach militarnych wroga.
RBC-Ukraina informuje o tym, podając link do strony Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy (ZSU) na Facebooku.
Jak pisze Sztab Generalny, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej (FR) nadal rozpowszechnia fałszywe informacje o możliwych atakach Ukrainy na infrastrukturę energetyczną na terytorium samej Rosji i okupowanych przez nią regionów.
„Oświadczamy, że Siły Obronne Ukrainy nieustannie dążą do osiągnięcia celów osiągniętych ze swoimi partnerami, aby powstrzymać ataki na obiekty energetyczne. Walka ogniowa prowadzona jest wyłącznie w celach militarnych rosyjskiej armii okupacyjnej” – dodał resort wojskowy.
W tym samym czasie na Ukrainie odnotowano konkretne przypadki zniszczenia domów przez wojska rosyjskie. Dopiero niedawno rosyjskie ataki spowodowały uszkodzenia obiektów energetycznych w Chersoniu i obwodzie połtawskim. W związku z tym Kijów oczekuje odpowiedniej reakcji ze strony swoich partnerów.
„Codzienne wycieki informacji i dezinformacja, które rozprzestrzenia rosyjska armia, mają na celu zdyskredytowanie Ukrainy i wysiłków dyplomatycznych Ukrainy i jej partnerów. Rosyjska taktyka przedłużania wojny pozostaje niezmienna” – pisze Sztab Generalny.
„Rozejm energetyczny”
Niedawno Ukraina, Stany Zjednoczone Ameryki i Federacja Rosyjska porozumiały się w sprawie opracowania mechanizmów wdrażania porozumienia, które zapobiegałoby atakom na obiekty infrastruktury energetycznej zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji.
Strona ukraińska przekazała Stanom Zjednoczonym w granicach tych domów szereg obiektów energetycznych, których armia rosyjska nie może zaatakować.
W tym samym czasie, w trakcie codziennych ataków państwa agresora, które każdej nocy wypuszcza na Ukrainę ponad sto dronów, 26 marca wróg zaatakował Kijów i uszkodził kilka budynków mieszkalnych. Następnego dnia Rosja powtórzyła oskarżenia, ale Sztab Generalny kategorycznie zaprzeczył jakimkolwiek naruszeniom ze strony strony ukraińskiej.
Wówczas rzecznik prasowy rosyjskiego dyktatora Dmytra Pieskowa zagroził, że Federacja Rosyjska utraci prawo do wycofania się z „energetycznego zawieszenia broni”.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.