Site icon GEO Polityka

Kiedy będziemy obchodzić Wielkanoc 2025: data, tradycje i główne zakazy święta

Коли святкуватимемо Великдень 2025 року: дата, традиції та головні заборони свята

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Chrystusa, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, data Wielkanocy zmienia się co roku i zależy od pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej. W 2025 roku chrześcijanie obrządku wschodniego i zachodniego będą obchodzić to święto jednocześnie – 20 kwietnia.

Jak podaje Plitkar, powołując się na stronę internetową „Studway”, Wielkanoc jest świętem radości i odnowy duchowej, podczas którego chrześcijanie witają się słowami: „Chrystus zmartwychwstał!” – „Prawdziwie zmartwychwstał!”

Kiedy obchodzone są Święta Wielkanocne 2025 na Ukrainie

Na Ukrainie Wielkanoc jest świętem oficjalnym. Zazwyczaj następny poniedziałek jest dniem wolnym. Jeśli jednak stan wojenny zostanie przedłużony, data 21 kwietnia 2025 r. nadal będzie obowiązywać.

Wielki Post i Wielki Tydzień

Przed świętowaniem Wielkanocy wierni obchodzą Wielki Post, który trwa 7 tygodni. W tym okresie rezygnują ze spożycia mięsa, produktów mlecznych i jaj. Ostatni tydzień przed Wielkanocą, zwany Wielkim Tygodniem, ma szczególne znaczenie dla chrześcijan, ponieważ w tym czasie wspominamy ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa Chrystusa.

Każdy dzień Wielkiego Tygodnia ma swoje własne symboliczne znaczenie:

Tradycje wielkanocne

Obchody Świąt Wielkanocnych rozpoczynają się w nocy z soboty na niedzielę. W kościołach odbywa się wówczas uroczysta msza. Wierni przynoszą do kościoła wielkanocne ciasta, jajka i inne świąteczne potrawy, aby je poświęcić. Ważne jest, aby zrobić to przed świtem. Po powrocie do domu rodzina zbiera się przy świątecznym stole i rozpoczyna posiłek od poświęcenia jajek. Zwyczajem jest także dzielenie się jałmużną z potrzebującymi, co zgodnie z powszechnym przekonaniem przynosi domowi dobrobyt.

Zakazy wielkanocne

Kościół zauważa, że do świątecznego koszyka nie należy wkładać:

– napoje alkoholowe,

– potrawy przyrządzane z krwi zwierzęcej,

– surowe warzywa i owoce,

– wartości materialne.

Również tego dnia nie jest to dozwolone.

– wykonywać ciężką pracę fizyczną, sprzątać lub prać,

– kłócić się, oczerniać i mieć złe intencje,

– wziąć ślub lub odwiedzić cmentarz.

Kolejną ważną zasadą jest to, że poświęconego jedzenia nie można wyrzucić. Jeśli produkt się zepsuł, należy go spalić lub oddać zwierzętom.

Przypomnijmy, że 28 marca imieniny obchodzą Wasilij, Iwan, Ilja, Mikołaj i Stepan.

Exit mobile version