Stany Zjednoczone Ameryki przekazały już Ukrainie poprawioną wersję traktatu dotyczącego metali ziem rzadkich. Biały Dom wykracza poza wcześniej uzgodnione porozumienie.
RBC-Ukraina informuje o tym powołując się na Bloomberga.
Jak pisze Bloomberg, USA wywierają presję na kontrolę wszystkich głównych przyszłych inwestycji w infrastrukturę i zasoby mineralne Ukrainy. I w ten sposób chce zyskać prawo weta wobec jakiejkolwiek roli pozostałych sojuszników Kijowa, wspierając tym samym swój wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.
Zgodnie z dokumentem uzyskanym przez Bloomberga, Zokrema, administracja prezydenta USA Donalda Trumpa stara się o „prawo pierwokupu” w celu inwestowania we wszystkie projekty infrastrukturalne i dotyczące zasobów naturalnych w ramach zmienionej umowy o partnerstwie z Ukrainą.
Jeśli umowa zostanie zawarta, Stany Zjednoczone uzyskają znaczącą kontrolę nad inwestycjami na Ukrainie w takie projekty jak autostrady i linie kolejowe, porty, kopalnie, ropa naftowa i gaz, a także inne kluczowe zasoby mineralne.
Oznaczałoby to bezprecedensowe zwiększenie zaangażowania gospodarczego Stanów Zjednoczonych w największym kraju Europy tuż przed jego staraniami o członkostwo w UE.
Umowa daje również Stanom Zjednoczonym prawo pierwokupu zysków, które zostaną przekazane specjalnemu funduszowi inwestycyjnemu na rzecz odbudowy. Ciekawe jest również to, że fundusz ten również będzie kontrolowany przez Stany. W dokumencie stwierdzono, że Stany Zjednoczone postrzegają „materialne i finansowe korzyści” przekazane Ukrainie po pełnoskalowej inwazji Rosji w 2022 r. jako swój wkład do tego funduszu.
Według ZMI oznacza to, że administracja Trumpa chce zmusić Ukrainę do płacenia za wszelkie wsparcie wojskowe i gospodarcze udzielane przez Stany Zjednoczone od początku wojny, dopóki Kijów nie otrzyma żadnych korzyści z funduszu partnerskiego.
Stany Zjednoczone z pewnością przekazały przedstawicielom Ukrainy poprawioną wersję zgody w zeszły weekend. Niedługo wcześniej Biały Dom ogłosił, że Stany Zjednoczone wykroczą poza wcześniej ustalone porozumienie i rozpoczną eksploatację najważniejszych złóż mineralnych na Ukrainie.
Jednocześnie negocjacje między obiema stronami wciąż trwają, a ostateczny projekt może wymagać zmian w warunkach. Jak powiedziała agencji Bloomberg osoba zaznajomiona ze sprawą, Ukraina najprawdopodobniej odpowie na dokument USA, wprowadzając w tym tygodniu własne poprawki.
Zgodnie z dokumentem, amerykańska Development Finance Corporation (DFC) będzie kontrolować fundusz inwestycyjny, mianując trzech z pięciu członków na stanowiska dyrektorów i posiadając „złotą akcję”, która daje jej specjalne prawo głosu umożliwiające blokowanie niektórych decyzji. Ukraina uznaje dwa inne państwa i nie będzie mogła angażować się w zarządzanie funduszem.
Ukraina będzie zobowiązana przekazywać na rzecz funduszu 50% dochodów ze wszystkich nowych projektów w dziedzinie zasobów naturalnych i infrastruktury. A Stany Zjednoczone mają prawo do wszystkich zysków plus 4% rocznego dochodu, dopóki inwestycja się nie zwróci.
Ukraina będzie również zobowiązana do przedkładania wszystkich projektów do oceny funduszowi „tak szybko, jak to możliwe”, w takim przypadku DFC otrzyma miejsca w zarządzie lub nadzór nad wszystkimi finansowanymi programami. Kijowowi zostanie zakazane oferowanie finansowania projektów innym stronom na „znacznie lepszych” warunkach przez co najmniej rok.
Ponadto, zgodnie z projektem, Stany Zjednoczone mają prawo wcześniej kupić ukraińskie metale, minerały, ropę i gaz od innych stron na warunkach komercyjnych, niezależnie od tego, czy fundusz sfinansuje projekt.
Umowa, która nie ma żadnych ram czasowych, uniemożliwia również Kijowowi sprzedaż niezbędnych minerałów krajom, które są „strategicznymi konkurentami” Stanów Zjednoczonych.
Porozumienie w sprawie kłączy
W tym roku Ukraina i Stany Zjednoczone mogą podpisać umowę ramową w sprawie metali ziem rzadkich. Jednak po konfrontacji w Białym Domu między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a prezydentem USA Donaldem Trumpem do tego nie doszło.
Niedawno pojawiła się informacja, że Stany Zjednoczone zaproponowały Kijowowi nowy traktat dotyczący Nadry. Jednak zdaniem Zełenskiego jest to natychmiastowe, pełne porozumienie, które Rada musi ratyfikować. Wcześniej omawiano jedynie umowę ramową. https://www.rbc.ua/rus/news/chomu-riznitsya-mizh-staroyu-ta-novoyu-ugodoyu-1743088317.html
Według Sekretarza Skarbu USA Scotta Bessenta, Stany Zjednoczone przygotowały „pełną” umowę dla Ukrainy dotyczącą cennych zasobów i umowa ta może zostać zawarta w przyszłym tygodniu.
Jednak poseł Jarosław Żelezniak powiedział RBC-Ukraina, że nowa umowa o metalach ziem rzadkich między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi ma charakter handlowy i w istocie ogranicza prawa Ukrainy.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.