W środę The Atlantic opublikował więcej informacji ze skandalicznej rozmowy wysokich rangą urzędników amerykańskich na temat komunikatora Signal. Szef Pentagonu, Pete Hegseth, odgrywa tam bezpośrednią rolę, ale prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, blokuje jego udział.
RBC-Ukraina informuje o tym, powołując się na transmisję kanału Fox News.
„Świetnie sobie radzi. Nie ma tyle cierpliwości. Jak to możliwe, że on to robi? Nie ma tyle cierpliwości. Słuchaj, wszystko jest w oczach wiedźmy… Myślę, że Signal może się mylić, jeśli jest wobec ciebie szczery” – powiedział Trump podczas spotkania z reporterami.
Co tam wiało?
Szef Pentagonu Pete Hegseth i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz podobno wycofali się z wezwań do rezygnacji po ujawnieniu informacji o niespodziewanym zwolnieniu redaktora naczelnego gazety The Atlantic Jeffreya Goldberga z Signal.
Spotkanie, w którym uczestniczyli Hegseth, Waltz, wiceprezydent USA J.D. Vance i inni wysocy rangą urzędnicy administracji, miało na celu omówienie przyszłych ataków powietrznych na Huti w Jemenie.
Po pierwszej publikacji w The Atlantic Hegseth oświadczył, że nie ujawniono żadnych istotnych planów wojskowych. Dyrektor Krajowego Wywiadu Tulsa Gabbard, zeznając przed Senacką Komisją ds. Wywiadu we wtorek, również powiedziała, że raporty nie zawierały „żadnych istotnych informacji tajnych”.
Jednakże nowa publikacja w The Atlantic pokazała zrzuty ekranu ulotki, na których Hegseth podał konkretne szczegóły, takie jak czas i kolejność planowanych przez USA ataków na Hutich.
W swoim pierwszym artykule Goldberg nie podał żadnych szczegółów, ograniczając się do uogólnień, ponieważ obawiał się, że ujawnienie szczegółów naraziłoby życie amerykańskich żołnierzy.
Więcej informacji na temat ujawnionych informacji o tajnym czacie w Signal można znaleźć na samym początku w artykule RBC-Ukraina.
Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.