Site icon GEO Polityka

Powrót upałów: co musisz sprawdzić w swoim samochodzie

Powrót upałów: co musisz sprawdzić w swoim samochodzie

Zdjęcie: Co należy sprawdzić w samochodzie (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun

Nadejście wiosny niesie ze sobą zmianę trybu pracy samochodu, a to oznacza, że przegląd techniczny jest jak najbardziej wskazany. Co sprawdzić najpierw?

O systemach i podzespołach, które koniecznie powinieneś sprawdzić w swoim samochodzie wraz z nadejściem wiosny, przeczytasz w artykule RBC-Ukraina.

Dlaczego samochód wymaga właśnie przeglądu? Ponieważ na początku wiosny właściciele przechodzą na bardziej aktywną jazdę – z większymi prędkościami, energicznym przyspieszaniem i hamowaniem, a w końcu, na dłuższe podróże. A także dlatego, że zimą w samochodzie tradycyjnie gromadzi się cała lista charakterystycznych niuansów – nie tyle usterek, co warunków ich występowania.

Hamulce

W każdym samochodzie starszym niż 3-5 lat, po zimie należy sprawdzić stan układu hamulcowego pod kątem stanu klocków i ich prowadnic, które są narażone na zanieczyszczenie i zacinanie się. Aby zapobiec przegrzaniu tarczy hamulcowej i zagotowaniu się płynu, co mogłoby pozbawić samochód hamulców, należy oczyścić prowadnice i w razie potrzeby wymienić klocki. Należy bezwzględnie dokonywać oględzin przewodów układu hamulcowego od spodu, ponieważ w samochodzie, który ma około 10-10 lat, korozja zdążyła się już na nich rozwinąć – i znów może to doprowadzić do sytuacji awaryjnej.

Ciało

Korozja to najgorsze, co zima może zrobić samochodowi. Jednak ten destrukcyjny proces można zatrzymać. Należy dokładnie obejrzeć powłokę lakierniczą, zwłaszcza w jej dolnej części, na spodzie, w nadkolach, a także na dolnych krawędziach drzwi i pokrywy bagażnika. Wszelkie uszkodzenia powłoki lakierniczej muszą zostać naprawione, w przeciwnym razie rdza zacznie pojawiać się na każdym odprysku i w konsekwencji część będzie musiała zostać ponownie pomalowana, a w najgorszym przypadku naprawiona przez spawanie. Naprawy wymaga również uszkodzona powłoka antykorozyjna na spodzie i pod skrzydłami.

Podwozie

Zawieszenie kół, hamulce i skrzynia biegów nie kryją się z problemami, nabytymi zimą – stukaniem, luzami i wibracjami. Lepiej jednak byłoby, gdyby problemy te zidentyfikowano na wczesnym etapie, gdy ryzyko, że samochód zacznie gorzej się prowadzić i hamować, jest mniejsze. Warto zatem wiosną przeprowadzić diagnostykę zawieszenia i układu kierowniczego. Osobną, ale bardzo przydatną operacją jest sprawdzenie i regulacja kątów zbieżności kół (tzw. zbieżności kół). Jest to istotne dla utrzymania bieżnika opon, a także dla właściwego prowadzenia.

Przenoszenie

Podczas kontroli podwozia szczególną uwagę należy zwrócić na wrażliwe elementy przeniesienia napędu – gumowe osłony przegubów homokinetycznych i inne osłony ochronne. Te urocze „harmonijki” niszczą nie tyle bryły lodu i przypadkowe gałęzie, co czas – pękają w głębi fałd i innych niepozornych miejscach. Jeśli nie uda się zrobić nawet najmniejszego otworu, staw otrzyma wyrok śmierci: brud, piasek i woda „zabiją” go w ciągu niecałego tysiąca kilometrów.

Silnik

Niektóre problemy w komorze silnika widoczne są gołym okiem: pęknięcia przewodów układu chłodzenia, niski poziom płynów roboczych w zbiornikach, słony brud na przewodach, paskach i złączach przewodów. Inne możliwe problemy może zidentyfikować profesjonalny technik serwisowy, który posiada skaner diagnostyczny pozwalający na odczytanie parametrów silnika i wszystkich układów pojazdu. W rzeczywistości, jeśli samochód działa normalnie, diagnostyka komputerowa nie jest konieczna, ale jednocześnie może ona wykryć coś, co później, latem, może doprowadzić do awarii samochodu poza domem.

Bateria

Zima jest trudna dla akumulatora, chociaż właściciel nie zawsze daje o tym znać. W przypadku wielu kierowców mieszkających na wsi akumulator nie ładuje się w pełni podczas jazdy zimą, co negatywnie wpływa na jego trwałość. Dlatego wiosną warto pokazać akumulator elektrykowi, aby mógł on określić jego poziom rozładowania i stopień degradacji, a także sprawdzić, jak skutecznie samochód ładuje akumulator. W kwestii ładowania urządzenia stacjonarnego i korzystania z pokładowego systemu zasilania należy stosować się do zaleceń specjalisty.

Krótko mówiąc

Nie bez powodu duże, szanujące się stacje benzynowe często oferują swoim klientom specjalny zestaw usług na zmianę pory roku – wiosną, aby przygotować samochód do pracy w ciepłym sezonie. Przejście z mrozu, słonych kąpieli i śliskich dróg do ciepła i dużych prędkości powinno być wsparte kontrolą techniczną. Stara zasada inżynieryjna, że problem wykryty wcześnie jest tańszy w naprawie, nadal obowiązuje w przypadku dzisiejszej technologii. Przecież wszystkie niezauważone lub opóźnione problemy i tak dadzą o sobie znać później, tylko w bardziej zmasowanej formie i w nieodpowiednim momencie.

W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z Autobild i Autocentre .

Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.

www.rbc.ua

Exit mobile version