Site icon GEO Polityka

Narodowy Bank i Rząd przygotowują strategię rozwoju kredytów hipotecznych na Ukrainie

Rada Stabilności Finansowej, w skład której wchodzą NBU, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki i Narodowa Komisja Papierów Wartościowych, powinna stworzyć osobną strategię rozwoju kredytów hipotecznych na Ukrainie, ponieważ branża ta nie może rozwijać się wyłącznie poprzez dotowane kredytowanie, powiedział gubernator NBU Andrij Pysznyj w wywiadzie dla Forbes Ukraina.

► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Co znany

Preferencyjny program „eHome” wsparł rynek i kredytobiorców w krytycznym momencie, ale rozwój kredytów hipotecznych powinien być kompleksowy, uważa Pyszny.

Dlatego chce opracować odpowiednią strategię, tak jak stało się to w przypadku Strategii rozwoju kredytowania.

Oddzielnie wyspecjalizowane stowarzyszenia NABU i AUB już zaczęły nad tym pracować, powiedział szef NBU. Pyszny jest przekonany, że przyjęcie ustawy o ubezpieczeniach od ryzyka wojny będzie miało namacalny wpływ na ten rynek. Ważne są również deregulacja, współpraca z partnerami międzynarodowymi i nowe instrumenty finansowe.

Ogólne ramy powinny zostać określone przez NBU, rząd, partnerów i rynek nieruchomości.

„Liczę na dyskusję z MFW w lutym i zaangażowanie Banku Światowego” – mówi szef NBU. — Kredyty hipoteczne powinny działać jako instrument rynkowy, a nie tylko jako dotowane kredytowanie.”

Przypomnijmy

Program „eHome” jest jednym z elementów polityki „Made in Ukraine”, mającej na celu stymulowanie popytu na produkty ukraińskie, a jednocześnie tworzenie korzystnych warunków do rozwoju produkcji.

Program rozpoczął się w październiku 2022 r. Jest on realizowany przez Ministerstwo Gospodarki wspólnie z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej i PJSC Ukrfinzhillo.

Bankami partnerskimi „eOseli” są Oschadbank, Privatbank, Ukrgasbank, Globus Bank, Sky Bank, Sense Bank, Bank Credit Dnepr, MTB Bank, Tascombank, BISBANK, Radabank.

Ubezpieczenie mieszkania od skutków „przyjazdu”

minfin.com.ua

Exit mobile version