Nowe badania ujawniły niezwykle ważną rolę, jaką więzi społeczne odgrywają w utrzymaniu zdrowia. Naukowcy z Rush University w USA przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób starszych. Jak podaje IZ powołując się na Science Alert, wyniki są imponujące: osoby aktywne społecznie zachowały jasność umysłu pięć lat dłużej niż ich mniej aktywni rówieśnicy. Odkrycie to może zmienić podejście do walki z demencją, gdyż socjalizacja może stać się ważnym elementem zapobiegania pogorszeniu funkcji poznawczych.
Uczestnicy badania, którzy często odwiedzali przyjaciół, rodzinę lub pracowali jako wolontariusze, mieli znacznie niższe ryzyko wystąpienia demencji niż osoby, które nie miały takich kontaktów. Aktywność społeczna stała się ważnym czynnikiem w walce z pogorszeniem funkcji poznawczych. Co więcej, osoby bardziej aktywne w życiu społecznym miały o 38% niższe ryzyko wystąpienia demencji w porównaniu z osobami mniej aktywnymi.
W ramach badania naukowcy ocenili aktywność społeczną za pomocą różnych wskaźników, takich jak uczestnictwo w wydarzeniach sportowych, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, relaks na łonie natury lub udział w projektach wolontariackich. Wyniki te wykazały wyraźny związek między więziami społecznymi i zdrowiem mózgu. Ważne były także inne czynniki, np. aktywność fizyczna, ale to właśnie więzi społeczne okazały się istotnym elementem zdrowia w podeszłym wieku.
Wyniki te podkreślają znaczenie kontaktów społecznych w naszym życiu. Pomagają utrzymać nie tylko równowagę emocjonalną, ale także zdrowie fizyczne i poznawcze. Ponieważ pandemia COVID-19 wywarła znaczący wpływ na poziom interakcji społecznych, naukowcy uważają, że teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest tworzenie inicjatyw, które pomogą osobom starszym pozostać aktywnymi w życiu społecznym, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie.
Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy o nowym badaniu