Site icon GEO Polityka

Ceny gazu rosną, a przemysłowi grozi wyczerpanie zasobów, mówi ekspert

Ukraiński przemysł jest zagrożony niedoborem gazu. Jednocześnie jego cena w Europie rośnie i osiągnęła już 600 dolarów, co prawdopodobnie zagrozi stabilności energetycznej Ukrainy.

RBK-Ukraina informuje o tym, powołując się na komentarz dyrektora wykonawczego Stowarzyszenia Firm Gazowniczych Ukrainy, Artema Petrenki.

„Obecnie jesteśmy świadkami sytuacji, w której mamy niewielką liczbę nabywców gazu ziemnego, którzy mogą swobodnie kupować ten gaz. A kluczowym nabywcą jest obecnie państwowy Naftogaz, który kupuje gaz na giełdzie” – wyjaśnił Petrenko. Jego zdaniem Europa już teraz zmaga się z niedoborem gazu, a taniej już nie będzie. „I powiem, że jako ekspert w tej dziedzinie nie widzimy żadnych istotnych zmian w naszym przekonaniu, że gaz w Europie stanieje. Jest deficyt, Europa będzie kupować gaz i wiosną, i latem, a nie ma wolnego zasobu” – dodał ekspert. Uważa, że ​​Ukraina ryzykuje utratą możliwości opłacalnego zakupu gazu. „Jeśli nic się nie zmieni geopolitycznie, to cena gazu w Europie pozostanie wysoka w przyszłości” – dodał Petrenko. Według niego branża już teraz odczuwa skutki niestabilnej sytuacji na rynku gazu. „Bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko dostępność gazu dla gospodarstw domowych; to dostępność sprzedawanego gazu dla odbiorców komercyjnych, ponieważ jeśli dla odbiorców komercyjnych, jak powiedziałem, gaz jest drogi, to będą oni zmuszeni importować drogi gaz, a to wpłynie na opłacalność ich produktów, ich konkurencyjność, a także opłacalność produktów dla ludności Ukrainy – to wszystko są kwestie absolutnie ze sobą powiązane” głos zabrał szef Stowarzyszenia Producentów Gazu. Petrenko dodał, że zakup gazu będzie coraz trudniejszy, gdyż dostępne zasoby się wyczerpują, a wojna komplikuje inwestycje w wiercenie nowych odwiertów.

Naftogaz, który pozostaje jedynym gwarantem zakupów, nie sformułował jeszcze jasnych, długoterminowych umów dla kupujących. „Ten mechanizm powinien być kontynuowany, modyfikowany i udoskonalany. To jest, znowu, kwestia dyskusji i debaty, ale naszym zdaniem Naftogaz powinien nadal kupować ukraiński gaz i tworzyć dłuższe, bardziej zrozumiałe zasady zakupu, aby firmy rozumiały, jakie będą wskaźniki sprzedaży ukraińskiego gazu” – powiedział Petrenko. Wcześniej były minister paliw i energetyki Ukrainy Iwan Płaczkow oświadczył, że zasoby gazu na Ukrainie są niewystarczające, aby pokryć potrzeby gospodarki i przemysłu. Przedsiębiorstwa państwowe nie są w stanie zapewnić niezbędnych zobowiązań.

Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version