Запитали в експерта, яка передбачена пенсія при мінімальній зарплаті в Україні, якщо є повний страховий стаж і якщо його немає.
Яка пенсія при мінімальній зарплаті у 2025 році / колаж УНІАН, фото фото ua.depositphotos.com, УНІАН
Пенсійні виплати в Україні залежать від кількох складових – трудового стажу, середньої зарплати людини, яку оформляють на пенсію, і середньої зарплати в Україні за останні три роки. УНІАН звернувся по роз’яснення до експерта, як порахувати, яка буде пенсія при мінімальній зарплаті, якщо в людини є повний стаж, а також якщо його немає.
Яка пенсія при мінімальній зарплаті, якщо є повний стаж
Згідно з українським законодавством, пенсія не може бути меншою за 40% від мінімальної зарплати, за умови, що у людини є повний страховий стаж (це 30 років для жінок і 35 років – для чоловіків). У 2025 році мінімальна зарплата в Україні становить 8000 грн, відповідно, 40% від 8 000 грн – це пенсія в розмірі 3200 грн.
Водночас в законодавстві є ще така норма, як мінімальна пенсія, яку призначають залежно від віку пенсіонера та його страхового стажу. Згідно з даними ПФУ, розмір такої мінімальної пенсії в 2025 році становить:
Відео дня
Як розповів у коментарі УНІАН колишній працівник Пенсійного фонду України, а нині незалежний консультант Сергій Коробкін, всі пенсійні виплати мають підтягуватися до встановленої мінімальної пенсії. І тут відбувається дублювання різних нормативних актів: про 40% від мінімальної зарплати говорить Закон України 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, інші дані розмірів мінімальної пенсії (перераховані вище – УНІАН) вказані в окремій постанові Кабміну про індексацію пенсії з 1 березня 2024 року.
“Наприклад, – пояснює експерт, – людині вирахували основний розмір пенсії, і вона становить 2500 грн. При цьому людині 65 років, у неї є достатньо стажу, вона не працює, і тому їй автоматично підтягують пенсію до суми 3200. Це за законом. Але паралельно ще діє постанова Кабміну з 1 березня 2024 року: якщо з такими самими параметрами людина віком понад 65 років не працює, має 30 і 35 років стажу відповідно, то її пенсія не може бути меншою, ніж 3370 гривень. І робиться ще одна “дотяжка” пенсійних виплат“.
Таким чином, пенсія при мінімальній зарплаті та повному страховому стажі не може бути меншою за 3370 грн.
Яка пенсія буде при мінімальній зарплаті та неповному стажі
Якщо ж страховий стаж у людини неповний – наприклад, 20 років, і зарплата була на рівні мінімальної, тоді пенсійні виплати розраховуються по-іншому.
“Якщо пояснювати зовсім просто, – каже Сергій Коробкін, – то треба зарплату людини помножити на коефіцієнт 0,2 (якщо 20 років стажу), тоді розмір пенсії людини має становити 20% від її зарплати. Інше питання полягає в тому, як правильно порахувати цю зарплату, і це складно зробити. Потрібно знати два параметри – індивідуальний коефіцієнт зарплати і середню зарплату по країні за три попередні роки“.
На сьогодні Пенсійний фонд поки що не опублікував дані про середню зарплату по країні за останній квартал. До вересня 2024 року вона становила 18 020 грн. Мінімальна зарплата в Україні, як уже говорили, – 8 тис. грн. Якщо відштовхуватися від цих цифр, то в людини, яка працює на мінімальну зарплату, коефіцієнт зарплати за місяць зараз становитиме 0,44 – оскільки вона більше, ніж удвічі менша за середню по країні.
“Але для того, щоб дізнатися точний коефіцієнт зарплати, його треба визначати за велику кількість років: розрахунки роблять з липня 2000 року до моменту призначення пенсії“, – каже експерт і радить робити такі підрахунки тільки в Пенсійному фонді, оскільки індивідуально це зробити складно.
Умовно можна порахувати розмір пенсії за мінімальної зарплати і стажу в 20 років для людини, яка вийшла на заслужений відпочинок у 2024 році. Тоді, за даними ПФУ, середня зарплата по Україні за попередні три роки становила 13 559 грн.
Дуже умовно можна використати у формулі коефіцієнт зарплати за місяць 0,44 – його треба помножити на 13 559 (середня зарплата по Україні). Таким чином отримаємо 5966 грн. Якщо в людини 20 років стажу, то цю суму треба ще помножити на коефіцієнт 0,2 – і пенсія буде 1193 грн, грубо кажучи. Але за законом такою пенсія не може бути, і її у два етапи “підтягують” – спочатку до 2361 грн (до прожиткового мінімуму), а потім ще раз – до 2725 грн. Це і є мінімальна пенсійна виплата для тих, хто має мало стажу і не працює,
– зазначає Сергій Коробкін.
Втім, у разі, якщо людина мала маленьку зарплату, але має багато стажу, то їй пенсію “дотягнуть” до суми 3370 гривень.
Для довідки: відомості ПФУ відрізняються від тих, які публікує Держстат.