Rynek kryptowalut znów się załamał pod wpływem decyzji politycznych, a cena Bitcoina również wzrosła. Łączne straty inwestorów szacuje się na dziesiątki miliardów dolarów.
O tym, co spowodowało załamanie się rynku kryptowalut, ile stracili inwestorzy i czego się spodziewać – przeczytaj w recenzji dziennikarza RBC-Ukraina Alika Sakhny.
Spis treści:
-
Wzrost i upadek rynku kryptowalut
-
Nowe perspektywy dla bitcoina
-
Kryzys na rynku i możliwe odwrócenie trendu
Wzrost i upadek rynku kryptowalut
Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, cena bitcoina osiągnęła nowy rekord wszech czasów, wzrastając z 68 000 dolarów 5 listopada do ponad 90 000 dolarów 13 listopada. Psychologiczna granica 100 tysięcy dolarów, jaką Bitcoin osiągnął, minęła już w powijakach. Wszystko to wydarzyło się dzięki obietnicom Trumpa złożonym przed wyborami, że Stany Zjednoczone staną się światowym liderem w dziedzinie aktywów kryptograficznych i zaczną gromadzić rezerwy bitcoinów.
Dwa dni przed swoją inauguracją Donald Trump jeszcze bardziej zaskoczył opinię publiczną, stając się pierwszym światowym przywódcą, który wprowadził własną kryptowalutę $TRUMP. A już po uruchomieniu własnej memcoina $MELANIA, jej zespół Melania ogłosił swoją obecność. Wartość obu aktywów kryptograficznych rosła gwałtownie aż do dnia, w którym Trump oficjalnie powrócił do Białego Domu.
Początkowo cena monety TRUMP wynosiła około 3 USD za monetę, ale w ciągu kilku dni wzrosła do 70 USD, osiągając szczytową kapitalizację rynkową na poziomie około 14 miliardów USD. Co więcej, 80% całkowitej podaży monet jest kontrolowane przez firmy związane z Donaldem Trumpem.
Kryptowaluta $MELANIA, która szybko osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 2 miliardów dolarów, spowodowała tymczasową zmienność ceny $TRUMP, która spadła z 75 do 30 dolarów, zanim ustabilizowała się w przedziale 55-64 dolarów.
Jednak ze względu na fakt, że Donald Trump w pewnym momencie swojego przemówienia inauguracyjnego nie wspomniał o Bitcoinie ani o swoim własnym tokenie, rynek kryptowalut w 2025 roku po raz pierwszy w historii doświadczył realnego spadku. Zokrema, $TRUMP i $MELANIA ustanowiły pierwsze historyczne minimum – odpowiednio 25 i 4 dolary za monetę. Obecnie wartość monety TRUMP wynosi 18 dolarów, a MELANIA 1,5 dolara. Według menedżera produktu Coinbase, Conora Grogana, Trump mógłby zarobić na swoim tokenie ponad 800 milionów dolarów.
Nowe perspektywy dla bitcoina
Po wydaniu przez Trumpa nowych dekretów dotyczących kryptowalut, 23 stycznia rynek zaczął się odradzać. Jest zdecydowany powołać prezydencką komisję ds. rynków aktywów cyfrowych. Powierzono mu zadanie opracowania federalnych ram regulacyjnych regulujących aktywa cyfrowe, w tym stablecoiny, oraz oceny możliwości utworzenia strategicznej krajowej rezerwy aktywów cyfrowych.
Grupą roboczą będzie kierował szef Białego Domu ds. sztucznej inteligencji i kryptowalut David Sachs. W wydarzeniu wezmą udział minister finansów, szef SEC i kierownicy innych departamentów, a także czołowi eksperci w dziedzinie aktywów cyfrowych i rynków cyfrowych. Ponadto syn Trumpa Eric obiecuje zerowy podatek od zysków kapitałowych dla amerykańskich kryptowalut w przyszłości, podczas gdy projekty zagraniczne będą płacić 30%.
Obecny dyrektor generalny platformy kryptowalutowej dla systemów płatności Ripple, Brad Garlinghouse, ogłosił, że przeprowadził rozmowy z Trumpem na temat uczynienia XRP (kryptowaluty firmy) strategicznym aktywem rezerwowym Stanów Zjednoczonych. W tym roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła wszystkie pozwy związane z Ripple. Decyzje te miały pozytywny wpływ na wzrost zarówno XRP, jak i innych kryptowalut.
Kryzys rynkowy i możliwa zmiana trendu
Zaledwie kilka dni później rynki światowe znalazły się pod presją głównego konkurenta ChatGPT, chińskiej firmy stojącej za autorskim wywiadem DeepSeek. Pojawienie się nowej siły grawitacyjnej wywołało panikę w technologicznym segmencie giełdy.
Przykładowo firma NVIDIA, produkująca najważniejsze mikrochipy na świecie, zaliczyła największe jednodniowe wydatki w historie, które wykazały spadek kapitalizacji rynkowej firmy o 600 miliardów dolarów, co doprowadziło do spadku o 1 bilion dolarów w amerykańskim sektorze technologicznym.
Rynek kryptowalut zareagował na te wieści synchronicznie bardzo silnymi spadkami. Spadek ceny Bitcoina do 100 tysięcy dolarów nastąpił po tym, jak w zeszłym miesiącu kryptowaluta osiągnęła szczyt na poziomie ponad 108 tysięcy dolarów. Na rynku zaobserwowano wzrost pesymistycznych nastrojów wśród inwestorów detalicznych i instytucjonalnych. Cena bitcoina jest barometrem nastrojów i trendów na rynku. Gdy wartość bitcoina spada, rynek zwykle podąża za nim.
Jednak i tak już zaciekły rynek znalazł się pod nowym ostrzałem z powodu oświadczenia Trumpa o wprowadzeniu ceł na towary z Kanady, Meksyku i Chin. Analityk finansowy Andrij Szewczyszin powiedział RBC-Ukraina, że nie tylko rynki akcji i kryptowalut zareagowały na ryzyko wojny handlowej, ale również wszystkie waluty z wyjątkiem dolara amerykańskiego, a złoto zaczęło tracić na wartości.
„Umocnienie dolara jest spowodowane odpływem kapitału ze spadających rynków akcji i obligacji. Inwestorzy wycofują pieniądze z ryzykownych aktywów, a nie z kryptowalut. Chociaż cena Bitcoina spada, pozostaje ona w stabilnym korytarzu, ponieważ ETF-y Bitcoin skutecznie wspierają rynek, wykupując spadek. W przeciwieństwie do altcoinów, które mogą spaść o 50%, Bitcoin pozostaje stabilny, ponieważ jest już ugruntowanym biznesem” – dodaje. Shevchishin.
Chociaż Bitcoin jest najstabilniejszą kryptowalutą, jego wartość spadła do 92 tysięcy dolarów. Jednak według doniesień prasowych, że Trump zawarł z Kanadą i Meksykiem porozumienie w sprawie odroczenia o miesiąc podwyżki stóp procentowych o 25%, cena bitcoina może osiągnąć 99 000 USD.
Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w przypadku altcoinów – kryptowalut będących alternatywą dla Bitcoina i Ethereum. W roku 2025 wielu inwestorów i analityków spodziewa się „sezonu altcoinów” – gwałtownego wzrostu liczby wszystkich altcoinów. Analityk techniczny Ali Martinez stwierdził jednak, że tak się nie stanie ze względu na ogromną liczbę altcoinów na rynku – ponad 36 milionów, w porównaniu do 3 tysięcy w latach 2017-2018. Jego zdaniem tak duża liczba monet poważnie wpływa na płynność, co może doprowadzić do braku inwestycji w wiele altcoinów, które w rezultacie mogą po prostu zniknąć.
Niektórzy eksperci zaczęli już wyrażać opinię, że kryptowaluta może w ciągu roku całkowicie zmienić swój trend ze wzrostowego (rosnącego) na spadkowy (spadający). Ekonomista Danilo Monin zauważył w komentarzu dla RBC-Ukraina, że apatia wywołana największym kryzysem może doprowadzić do nowej recesji. Jednak zdaniem eksperta, nie ma co oczekiwać gwałtownych spadków. Najprawdopodobniej rynek pozostanie w stanie całkowitej stagnacji, dopóki czynniki zewnętrzne nie stworzą nowych podstaw do optymizmu.
„Niepewność jest duża i można sobie tylko wyobrazić różne scenariusze. Bitcoin może być stabilny, ponieważ powstały już znaczne rezerwy. Jeśli spadnie o 50%, będzie to problem związany z globalną sytuacją finansową, ponieważ kryptowaluta stała się ważnym narzędziem w polityce gospodarczej” – zauważa Andrij Szewczyszyn.
Z powodu niedawnego załamania rynku w ciągu jednego dnia, na giełdzie kryptowalut można było handlować tylko Bybitem likwidację depozytów traderów na kwotę 2,1 miliarda dolarów, poinformował 3 lutego właściciel giełdy Ben Zhou. Według jego danych, całkowite zaangażowanie płynności na rynku w ciągu 24 lat szacuje się na 8-10 miliardów dolarów amerykańskich.
Przeczytaj także, jak Bitcoin, pojawiając się prawie 17 lat temu, zyskał uznanie jako najbardziej dochodowe aktywo inwestycyjne dekady.
Przygotowując materiał, wykorzystano komentarze analityka finansowego Andrija Szewczyszyna i ekonomisty Danilo Monina dla RBC-Ukraina, a także dane ze stron X, Decrypt, Finbold, The Ulica i The New York Times.