Od początku roku wskaźnik blokowania faktur podatkowych spadł do 0,5%. Prawie 5,7 tys. podmiotów gospodarczych zostało wykluczonych z listy podmiotów ryzykownych. Poinformował o tym szef Państwowej Służby Podatkowej Rusłan Krawczenko.
►Przeczytaj stronę „Ministerstwa Finansów” na Facebooku: główne wiadomości finansowe
Blokowanie faktur podatkowych
„Oto pierwsze efekty zmian, jakie wprowadza Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy. W końcu, pojawia się wiele skarg ze strony przedsiębiorców na nieuzasadnione blokowanie faktur i zaliczanie ich do kategorii ryzyka. Na tym nie poprzestajemy. Poleciłem kierownikom oddziałów regionalnych zorganizowanie do końca tygodnia punktów konsultacyjnych, w których przedsiębiorcy otrzymają wszelką potrzebną pomoc w rozwiązaniu problemu blokowania faktur i wykluczenia ich z listy ryzykownych” – zauważył Krawczenko.
Jakie są przyczyny blokowania
„Jednym z powodów blokowania faktur, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które zajmują się uprawą lub produkcją własnych produktów lub świadczeniem usług, jest brak tabeli danych. Najwięcej nieuwzględnionych tablic znajduje się w obwodach dniepropietrowskim, kijowskim, winnickim i Kijowie. Poleciłem wszystkim organom terytorialnym, aby poinformowały podatników o konieczności przesłania tabel z danymi do końca tygodnia” – podkreślił Krawczenko.
Przewodniczący Państwowej Służby Podatkowej podkreślił, że rozpatrywanie kwestii ryzyka powinno mieć charakter kompleksowy, dlatego też komisje powinny podejmować decyzje dopiero po przeprowadzeniu kompleksowej oceny działalności podatnika.
„Osobnym problemem jest nadmierna biurokracja. To już jest bezsensowne. Płatnik zmuszony jest przedkładać komisji kilkaset stron dokumentów, co utrudnia rozpatrywanie spraw. Co więcej, dokumenty te często nie odnoszą się do realizacji samej transakcji ani do bezpośredniej działalności przedsiębiorstwa. I położymy temu kres” – dodał.
Państwowa Służba Podatkowa pracuje nad zmianami regulacyjnymi, które mają na celu zmniejszenie liczby zablokowanych faktur.
Planowane jest:
- udoskonalenie kryteriów bezwarunkowej rejestracji i wskaźników pozytywnej historii podatkowej; uprościć mechanizm prezentacji tabel danych.
„W niedalekiej przyszłości osobiście sprawdzę, jak te zmiany działają w regionach. „Biznes powinien działać komfortowo, bez zbędnych zakłóceń i blokad” – podsumował Szef Państwowej Służby Podatkowej.
🕵️ Stworzyliśmy krótką ankietę, aby dowiedzieć się więcej o naszych czytelnikach.
💛💙 Twoje odpowiedzi pomogą nam stać się lepszymi, zwracać większą uwagę na tematy, które Cię interesują.
🤗 Będziemy wdzięczni, jeśli poświęcisz chwilę na odpowiedź na nasze pytania.