Site icon GEO Polityka

Raiffeisen Bank czerpie zyski ze spółek machiny wojskowej Putina – Bloomberg

Austriacki Raiffeisen Bank International zmuszony był opuścić Rosję po inwazji na Ukrainę. Teraz zarabia na firmach, które zaopatrują armię Władimira Putina.

RBC-Ukraina informuje o tym, powołując się na Bloomberga.

< p> Z wyciągów bankowych i innych dokumentów wynika, że ​​rosyjska filia Raiffeisen otrzymała od rosyjskiej firmy chemicznej opłaty za swoje usługi w wysokości ponad 62 milionów rubli (620 tysięcy dolarów). Firma ta zaopatrywała objętą sankcjami firmę w składniki niezbędne do produkcji systemów wojskowych.

Urzędnicy europejscy znający dokumenty twierdzą, że „najbardziej prawdopodobne” jest, że bank ma również innych klientów, którzy zaopatrują rosyjski przemysł zbrojeniowy po tym, jak Putin przestawił swoją gospodarkę na wsparcie militarne.

Wzrost zysku

W zeszłym roku wyrzutnie rakietowe Putina zaatakowały ukraińską ludność cywilną i krytyczną infrastrukturę, a Raiffeisen zarobił ponad 1 miliard euro po zapłaceniu podatków od swojej rosyjskiej spółki zależnej za pierwsze trzy kwartały. Stanowiło to prawie 50% zysku osiągniętego przez grupę jako całość i ponad dwukrotnie więcej niż zysk, jaki grupa zarobiła w ciągu dwóch lat poprzedzających inwazję. W tym samym okresie dziewięciu miesięcy bank zapłacił Rosji 277 milionów euro podatków.

Bank nie może przenieść aktywów do spółki dominującej w Austrii, niezależnie od wzrostu zysków. Kontrola kapitału wprowadzona przez Moskwę sprawiła, że ​​Raiffeisen przez wiele lat nie mógł korzystać z zysków, w efekcie czego zgromadził 4,4 mld euro nadmiaru kapitału utkniętego w Rosji.

Stawia to zarząd banku, którego kapitalizacja rynkowa wynosi blisko 7 miliardów euro, przed poważnym dylematem. Z jednej strony bank musi zmierzyć się z szokiem związanym z utratą najbardziej dochodowej spółki zależnej, z drugiej zaś – z presją ze strony regulatorów.

Bank zmaga się z presją ze strony amerykańskich regulatorów i Europejskiego Banku Centralnego, który próbują przyspieszyć wyjście. Raiffeisen prowadzi również jeden z największych banków zagranicznych na Ukrainie.

UniCredit SpA i węgierski OTP Bank Nyrt to tylko niektóre z zagranicznych banków, które nadal działają w Rosji, natomiast Societe Generale SA opublikowało raport o swoich zyskach i zadłużeniu wkrótce po pełnoskalowej inwazji w 2022 r. ING Groep NV ogłosiło sprzedaż swojego produktu 28 stycznia, stwierdzając, że spodziewa się ustalić cenę na poziomie 700 euro. Grupa Goldman Sachs przyjęła pochwały Moskwy za sprzedaż swojej rosyjskiej filii.

Planowanie bomb

Wyciągi bankowe rosyjskiego producenta chemikaliów Unichim, który nie jest objęty sankcjami, pokazują, że firma zapłaciła Raiffeisenowi prowizje, a także koszty przelewów, opłaty za konta i opłaty związane z transakcjami walutowymi.

Wyciągi Wynika z nich również, że Firma Unichim dostarczała kwasy objętej sankcjami rosyjskiej firmie Rawenstvo na potrzeby projektu rosyjskiego rządu, który według Europejskiej Agencji Kosmicznej urzędnicy państwowi, opracowują i modernizują platformy i amunicję do wieloprowadnicowych systemów rakietowych i bomb szybowcowych.

Według danych Departamentu Skarbu USA, Rawenstvo opracowuje i produkuje nawigacyjne systemy radarowe. Firma jest również spółką zależną objętego sankcjami państwowego koncernu „Granit-Elektron”, który produkuje kluczowe elementy systemów rakietowych, takie jak systemy automatycznego sterowania i systemy walki elektronicznej dla rosyjskiej floty.

Według USA Departament Skarbu, spółka macierzysta Rawenstvo, koncernu „Granit-Electron” jest powiązany z JSC „Korporacją Taktycznej Broni Rakietowej”, państwowym konglomeratem obronnym, który produkuje wiele systemów uzbrojenia, z których Rosja korzysta przeciwko Ukraina. Wszystkie trzy firmy zostały wcześniej objęte sankcjami Stanów Zjednoczonych bezpośrednio po inwazji Rosji, a obecnie podlegają również sankcjom UE.

Spółka Unichim została założona w 2019 roku w Petersburgu i posiada licencję na dostawę chemikaliów.

Przypominamy, że dziś rosyjski sąd nakazał największemu zachodniemu bankowi w Rosji zapłatę ponad 2 miliardów euro odszkodowania, Austriacki Raiffeisen Bank International chwali przełomową decyzję, która wzmacnia bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Rosji.

Exit mobile version