Prawosławna Wielkanoc 2025 na Ukrainie: jaka będzie data i kiedy
Miliony ludzi na całym świecie przygotowują się do obchodów najważniejszego święta chrześcijańskiego – Wielkanocy, poświęconego zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Choć tradycje i rytuały religijne Wielkanocy różnią się w zależności od wyznania i regionu świata, wielu chrześcijan obchodzi to święto poprzez nabożeństwa i modlitwy. Ale kiedy będzie prawosławna i katolicka Wielkanoc 2025 na Ukrainie?
MigNews podzieli się z Wami datą (tak, w tym roku będzie taka sama dla wszystkich) i szczegółami tego ważnego wydarzenia. Kiedy jest prawosławna i katolicka Wielkanoc 2025 na Ukrainie, według nowego starego stylu
Data obchodów Wielkanocy zmienia się co roku. Tradycyjnie święto to obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej. A czas jego obchodów wyznaczają specjalne tabele, zgodne z kalendarzem gregoriańskim w kościołach zachodnich i kalendarzem juliańskim w kościołach prawosławnych.
Zdarza się to rzadko, ale w tym roku prawosławni i katolicy będą obchodzić Wielkanoc w tego samego dnia – 20 kwietnia 2025 r. Dlaczego prawosławne święta wielkanocne i Wielkanoc przypadają w różnych dniach?
Mówiąc prościej, różnice w datach wynikają z faktu, że poszczególne wyznania religijne stosują różne kalendarze. Podczas gdy większość krajów zachodnich i wyznań chrześcijańskich korzysta z kalendarza gregoriańskiego, data prawosławnej Wielkanocy opiera się na starym kalendarzu juliańskim.
Jak zauważa History.com, kalendarz juliański, oparty na cyklu słonecznym, został ustanowiony przez Juliusza Cezara w 45 r. p.n.e. e., a następnie zastąpiony kalendarzem gregoriańskim. Chociaż obecnie większość świata posługuje się kalendarzem gregoriańskim, to do obliczania daty prawosławnej Wielkanocy nadal powszechnie stosuje się kalendarz juliański, tak jak miało to miejsce w czasach, gdy zakładano Kościół Prawosławny.
Prawosławna Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszym pełnym miesiącu po Paschy. Wyjaśnia to fakt, że kalendarz juliański jest związany z obrotem Ziemi wokół Słońca. Ponadto prawosławna Wielkanoc zawsze przypada po żydowskim święcie Paschy, ponieważ zgodnie z historią Paschy zawartą w Nowym Testamencie ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa miały miejsce po tym, jak obchodził On Paschę.
Jak obchodzona jest prawosławna Wielkanoc?
Podobnie jak w przypadku Wielkanocy katolickiej, Wielkanoc prawosławna jest obchodzone jest poprzez odwiedziny, radosne nabożeństwa kościelne, rodzinną ucztę i, oczywiście, mnóstwo pięknych białych lilii. Istnieją jednak pewne tradycje charakterystyczne dla tego święta.
Na przykład w kościołach prawosławnych w Wielką Sobotę, dzień poprzedzający Wielkanoc, zwykle odprawiana jest Wigilia Paschalna, która kończy się tuż przed północą. Często odbywa się procesja ze świecami, a nabożeństwa i uroczystości wielkanocne rozpoczynają się o północy. A potem – uczta! Rodzina i przyjaciele spotykają się, by skosztować tradycyjnych potraw, takich jak pieczona jagnięcina i ciasto wielkanocne. Inną tradycją jest święcenie koszy z żywnością. Koszyki te zazwyczaj wypełnia się chlebem wielkanocnym, serem, mięsem, jajkami, masłem, solą i innymi tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi, ponieważ Wielki Post już się skończył i można znów spożywać mięso i produkty mleczne.
Jajka odgrywają również ważną rolę odgrywają ważną rolę w obchodach prawosławnej Wielkanocy, choć różnią się nieznacznie w zależności od kraju. W Grecji jajka na twardo są farbowane na szkarłatno. Na Ukrainie pisanki zdobi się skomplikowanymi wzorami metodą renowacji woskiem. Rumuńskie pisanki są zdobione różnymi kolorami i wzorami, wiele z nich jest wykonanych w tradycyjnych barwach: żółtej, czerwonej i czarnej.
Czy wiesz, czyj to Dzień Anioła? Tutaj omówiliśmy, kogo należy dziś powitać.