Site icon GEO Polityka

Od niestabilnych rynków do boomu w WNP. Kluczowe trendy w energetyce słonecznej na rok 2025

Nadchodzący rok 2025 zapowiada znaczące zmiany w światowej energetyce. Od zmian w równowadze geopolitycznej po przełomy w technologiach niskoemisyjnych i rosnący wpływ sztucznej inteligencji (AI) – wszystko to stwarza zarówno nowe możliwości, jak i zagrożenia.

RBC-Ukraina przedstawia kluczowe trendy na rok 2025 według wersja wiodącej firmy konsultingowej Rystad Energy.

Wzrost niepewności w geopolityce

Rok 2025, ukształtowany przez wstrząsy geopolityczne, będzie rokiem wzrostu niepewności. Dynamika relacji między USA i Chinami pod rządami nowej administracji Donalda Trumpa pozostaje w centrum uwagi

Jednocześnie społeczność międzynarodowa nadal zwraca uwagę na sytuację na Bliskim Wschodzie i wojnę na Ukrainie. Rosnąca niestabilność w otoczeniu globalnym, rozłam w sojuszach międzynarodowych i rozwój Zachodu mogą doprowadzić do zmiany porządku globalnego.

Ponadto wprowadzenie amerykańskich taryf celnych w kategoriach ekonomicznych stwarza zagrożenie globalna wojna handlowa. Co może hamować wzrost gospodarczy i zachęcać do stosowania polityki protekcjonistycznej? Problemy te są związane z tempem wzrostu gospodarczego w Chinach i mogą mieć poważne konsekwencje dla całego świata.

Produkcja ropy naftowej jest stosunkowo spokojna

Wbrew prognozom inwestycje w poszukiwania i produkcję ropy naftowej mają spaść o 2%, co oznacza osiągnięcie plateau po szybkim wzroście w ciągu ostatniej dekady.

Szacuje się, że inwestycje w głębokie wody Oczekuje się, że projekty spadną o 2%, a wzrosną o 3% z powodu wydarzeń w Surinamie, Meksyku i Turcji. W projektach offshore – o 2%, co jest zasługą działalności w Indonezji i Katarze. Oczekuje się obecnie, że inwestycje w ropę łupkową spadną o około 8%.

Rystad Energy szacuje, że światowa produkcja benzyny ciężkiej wzrośnie o około 1 milion baryłek. W ramach tego reżimu wzrost podaży doprowadzi do nadwyżki i spadku cen. Okazuje się, że kraje nienależące do OPEC+ zwiększą wydobycie o 1,4 mln baryłek. Jednak nadal nie jest jasne, jak OPEC+ odpowie na wezwanie Trumpa do „otwarcia śluz”.

„Burze, burze, burze” i benzyna łupkowa w USA

Donald Trump jasno przedstawił swoje poglądy na temat korzyści płynących ze stymulowania zwiększonego wydobycia ropy naftowej i gazu w jego kraju. Amerykańskie firmy mogą czerpać inspirację z tej retoryki, choć mało prawdopodobne jest, aby zwiększyły swoje budżety na wiercenia w warunkach stagnacji produktywności wierceń i potencjalnej nadwyżki ropy na rynku.

Raporty za trzeci kwartał 2024 r. wykazały, że nie skupiali się, jak poprzednio, na rozszerzonych działaniach wiertniczych. Niektórzy obawiają się, że priorytety inwestorów wezmą górę nad preferencjami politycznymi Trumpa.

„Nie jest prawdopodobne, aby w najbliższym czasie doprowadziły one do spadku rentowności, a także do spadku efektywności wykorzystania kapitału, co doprowadzi do powrotu do modelu wzrostu przemysłu wydobywczego o wysokiej produktywności” – uważa Shale Starszy analityk ds. badań Matthew Bernstein.

Eksport LNG może stać się kluczowym atutem

Dążenie nowej administracji USA do deregulacji i dominacji w sektorze energetycznym może przyspieszyć eksport amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) ). Przyspieszenie realizacji tych projektów mogłoby jednak poprawić sytuację związaną z nadpodażą w średnim okresie.

Potencjalna nadwyżka na rynkach światowych może doprowadzić do destabilizacji cen, zwłaszcza w przypadku wznowienia wojen handlowych z Chinami, co miałoby negatywny wpływ na producentów LNG. Co więcej, Trump będzie musiał znaleźć delikatną równowagę między zwiększeniem dostaw do Europy a kontrolowaniem swojej pozycji wobec Rosji. Wraz ze wzrostem popularności UE widzi szansę na przyspieszenie oddziaływania Moskwy. Jednak zakończenie wojny na Ukrainie może doprowadzić do złagodzenia sankcji.

Więcej energii dzięki boomowi samochodów elektrycznych i samochodów

Dostawy lekkiej energii elektrycznej wchodzą w okres przyspieszonego wzrostu na skutek sił dekarbonizacji (towarzyszy jej zamknięcie tzw. „generacji piersi”), wzrostu mocy samochody elektryczne i szybka rozbudowa centrów przetwarzania danych na potrzeby dostosowanej inteligencji.

Do końca dekady nastąpi ponaddwukrotny wzrost liczby centrów danych i do 860 TW*rok. W rezultacie firmy technologiczne staną się jednymi z największych graczy na rynkach energii elektrycznej.

Aby zadowolić konsumentów, część z nich jest już przenoszona do innych źródeł. Oczekuje się, że do 2025 roku wzrost energetyki słonecznej i wiatrowej osiągnie nowy rekord, co umożliwi osiągnięcie blisko 1000 TWh rocznie, co zaspokoi część zapotrzebowania. Zainteresowanie budzą również nowe technologie małych reaktorów modułowych SMR.

Więcej o technologii można przeczytać w artykule „NPP „na minimum”. Jakie małe reaktory są omawiane na Ukrainie”.

Energia „zielona”

Po szczycie COP29 w Azerbejdżanie przedstawiono szereg ambitnych planów klimatycznych, w tym te, które zobowiązały Indonezję, Meksyk i UE do osiągnięcia zerowej emisji netto (skrócenie emisji dzięki przejściu na źródła odnawialne) i stopniowego odchodzenia od węgla .

Jednakże rok 2025 może okazać się kolejną weryfikacją rzeczywistości dla zielonej energii. Rosnący popyt może spowodować zmiany wartości kopalnych źródeł energii, a finansowanie „zielonych” projektów pozostanie niepewne.

Pewne jest, że na rynkach baterii i ogniw fotowoltaicznych nadal panuje nadpodaż Globalna energia słoneczna wzrośnie w tym roku o około 600 TWh i po raz pierwszy będzie porównywalna z rocznym wzrostem energii pochodzącej z ropy naftowej.

Ostatnie globalne rozmowy klimatyczne

We wszystkich krajach będą musiały zostać złożone „uzgodnione na szczeblu krajowym wkłady”, w ramach których określa się działania w zakresie zmian klimatu do roku 2035, mające na celu ograniczenie emisji. W jakim stopniu plany te uda się zrealizować, zadecyduje konferencja COP30 w Brazylii w listopadzie 2025 r.

Chociaż na poprzedniej konferencji ogłoszono, że programy klimatyczne będą finansowane kwotą 300 miliardów dolarów rocznie (do 2035 r.), kwota ta jest daleka od zakładanego celu w wysokości 1,3 biliona dolarów. Kluczowe znaczenie mają także nowe zasady handlu limitami emisji CO2.

Kontrola efektywności dla czystej wody

Wraz ze wzrostem liczby cięć projektów w sektorze wodnym obserwuje się ich spadek. Postępy w realizacji kilku projektów będą wspierane w Europie i Japonii, podczas gdy inne regiony, podobnie jak poprzednio, będą borykać się z problemami.

Wraz z powrotem Trumpa do Białego Domu i nadchodzącymi wyborami do niemieckiego parlamentu, ten rok powinien przynieść więcej jasność co do politycznego poparcia dla „zielonej” wody w sektorze żywności. Ponieważ USA i Niemcy są głównymi rynkami zbytu tego surowca.

Więcej o technologii przeczytasz w artykule „Energia z wody. Czym jest „zielona” woda i jak chcą ją produkować na Ukrainie”.

Warunki i ważne informacje wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą można przeczytać na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version