Kiedy zimą temperatura gwałtownie spada, bardzo ważne jest, aby mieć przy sobie ciepły płaszcz lub kurtkę. Ponieważ większość dobrych płaszczy to inwestycja na wiele lat, odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie sprawi, że będą nam służyć dłużej. Na szczęście większość odzieży wierzchniej nie wymaga tak dokładnego czyszczenia jak odzież noszona bezpośrednio na ciele. Jak często należy prać zimową kurtkę lub płaszcz? Treść -down”>Jak często prać kurtkę zimową: weź pod uwagę rodzaj materiałuJak często prać kurtkę zimową: weź pod uwagę częstotliwość użytkowania i środowiskoJak często prać kurtkę zimową: weź pod uwagę widoczny brud i zapachOgólne zalecenia dla częstotliwości prania i pielęgnacji
Zależnie od W zależności od tego, jak często i gdzie nosisz swój płaszcz, zazwyczaj wymaga on tylko jednego lub dwóch czyszczeń na sezon. WomanEL podzieli się z Tobą prostymi poradami.
- Jedno zastrzeżenie: w tym artykule mówimy o odzieży wierzchniej dla dorosłych. Dziecięce płaszcze należy prać raz w tygodniu po zabawie na zewnątrz. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją pielęgnacji zamieszczoną na etykiecie!
Jak często prać kurtkę zimową: weź pod uwagę rodzaj materiału
Tkanina zewnętrzna i wewnętrzna płaszcza lub kurtki nie ma wpływu na częstotliwość prania, ale ma ogromne znaczenie w sposobie czyszczenia Twój płaszcz. Kurtki puchowe, kurtki z syntetycznego polaru oraz odzież wierzchnią z nylonu lub poliestru można prać w domu, podobnie jak niektóre wełniane płaszcze. Jednakże wiele wełnianych płaszczy, a także wszystkich skórzanych i zamszowych kurtek należy czyścić profesjonalnie.
Jak często prać kurtkę zimową: Weź pod uwagę częstotliwość użytkowania i środowisko
Częstotliwość czyszczenia zależy od tego, jak i gdzie nosisz płaszcz. Czy nosisz płaszcz, gdy wybierasz się na wędrówkę lub pracujesz na zewnątrz? Czy pijesz kawę lub korzystasz z komunikacji miejskiej? Jak często nosisz płaszcz, gdy jest mokro?
Istnieje tylko jedna żelazna zasada dotycząca częstotliwości sprzątania, ponieważ każda sytuacja jest inna. Pod koniec sezonu należy dokładnie wyczyścić sierść przed jej przechowywaniem w kolejnym roku.
Jak często prać kurtkę zimową: Weź pod uwagę widoczny brud i zapach
Widoczny brud lub nieprzyjemny zapach oznacza, że należy wyczyścić sierść. Mankiety, kołnierze i pachy to miejsca, które zazwyczaj ulegają zabrudzeniu w pierwszej kolejności.
Ogólne zalecenia dotyczące częstotliwości mycia i pielęgnacji
- Płaszcze wełniane. Płaszcze wełniane o strukturalnej fakturze należy czyścić chemicznie raz w sezonie zimowym i ponownie przed schowaniem na wiosnę. Punktowe czyszczenie plam lub odświeżenie materiału za pomocą domowego zestawu do czyszczenia na sucho również pomoże poprawić wygląd Twojego płaszcza. Niektóre niestrukturyzowane płaszcze wełniane można prać ręcznie lub w pralce w delikatnym cyklu, używając delikatnego detergentu do wełny lub detergentu i zimnej wody.
- Puchowe kurtki i parki. W zależności od tego, jak często nosisz te przedmioty, większość z nich będzie wymagać czyszczenia raz lub dwa razy w sezonie. Odzież wykonaną z puchu i włókien syntetycznych z powodzeniem można prać i suszyć w domu przy użyciu delikatnego programu, łagodnego detergentu i chłodnej wody. Przed praniem sprawdź przedmiot pod kątem łez lub łez, w przeciwnym razie wypełnienie wyjdzie. Susz kurtki na niskim poziomie, dodając trzy lub cztery wełniane kulki do suszarki lub piłki tenisowe, aby poluzować wypełnienie podczas suszenia. Przynajmniej raz podczas suszenia zatrzymaj suszarkę i masuj sierść rękami, aby rozbić ewentualne grudki. Zdejmij płaszcz, gdy jest jeszcze lekko wilgotny i poczekaj, aż wyschnie na powietrzu przed założeniem.
- Płaszcze skórzane i zamszowe. Tego rodzaju prawdziwe futra zwierzęce należy poddawać profesjonalnemu czyszczeniu po zakończeniu sezonu zimowego lub w przypadku wystąpienia uporczywych plam. Kurtki zamszowe i kożuchy można czyścić wyłącznie w domu, aby usunąć kurz i brud. Jeśli zdecydujesz się wyczyścić swoją skórzaną sierść w domu, użyj mydła do siodeł, miękkiej szmatki i odżywki do skóry, aby zapobiec pękaniu.
- Kurtki syntetyczne i polarowe. Ponieważ włókna syntetyczne pochłaniają pot, brud i nieprzyjemny zapach, należy je częściej prać. Najlepszą opcją jest – pierz ubranie po każdych sześciu użyciach. Postępuj zgodnie z instrukcją na metce lub pierz w zwykłym detergencie do prania, w chłodnej lub ciepłej wodzie i susz w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze.
Wskazówki pielęgnacyjne, jak wydłużyć czas między praniami
- Wyczyść plamy punktowo. Wiele plam można usunąć poprzez miejscowe czyszczenie płaszcza i jak najszybsze podjęcie działań. Zacznij od czystej szmatki zwilżonej czystą wodą. Nanoś plamę od zewnętrznej krawędzi do środka, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Jeśli plama nadal będzie obecna na materiale płaszcza, wyczyść ją odplamiaczem lub nanieś kroplę proszku do prania na wilgotną szmatkę. Wypłucz tkaninę czystą, wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości mydła, i pozostaw tkaninę do wyschnięcia na powietrzu.
- Czyszczenie płaszczy wełnianych i zamszowych. Za pomocą szczotki o miękkim włosiu usuń kurz i brud z wełnianych i zamszowych płaszczy, zanim wnikną w tkaninę.
- Odśwież i usuń zapachy. Powieszenie zimowego płaszcza na zewnątrz przez 8–24 godzin pomoże usunąć nieprzyjemne zapachy. Do prania lub czyszczenia chemicznego ubrań możesz użyć również odświeżacza powietrza w sprayu, który pomoże zatrzymać nieprzyjemne zapachy.
Regularna pielęgnacja odzieży wierzchniej i właściwe przechowywanie
- Regularnie sprawdzaj, czy Twój płaszcz nie ma rozdarć. Jest to szczególnie ważne w przypadku płaszczy z wypełnieniem puchowym. Jeśli nie umiesz posługiwać się igłą, większość pralni chemicznych zatrudnia krawca, który może wykonać naprawę.
- Regularnie sprawdzaj guziki i zamki błyskawiczne, naciągając luźne nitki. Jeśli zamek błyskawiczny trudno się zamyka, potrzyj ząbki mydłem, aby ułatwić zamykanie.
- Codziennie opróżniaj kieszenie, aby zapobiec ich rozciąganiu. Przed praniem zawsze sprawdzaj kieszenie, aby uniknąć przypadkowych plam lub zamoczenia telefonu komórkowego. Przed schowaniem płaszcza po zakończeniu sezonu należy go dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Do przechowywania w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu możesz użyć plastikowego pojemnika lub kompaktowego worka próżniowego.
- Jeśli pozostawiasz płaszcz wiszący, użyj solidnego wieszaka, który utrzyma ciężar płaszcza i przykryj go. należy umieścić ją w bawełnianym worku, aby zapobiec wysychaniu ubrań. zapobiega osadzaniu się kurzu na tkaninie, ale pozwala na cyrkulację powietrza.
- Chroń swój wełniany płaszcz przed owadami, umieszczając w szafie wiórki cedrowe lub woreczki wypełnione lawendą.
Podobają Ci się te wskazówki dotyczące prania? Przeczytaj koniecznie, jakich rzeczy nie można prać w gorącej wodzie.