Site icon GEO Polityka

Emerytura w 2025 roku: czego mogą spodziewać się Ukraińcy

Na Ukrainie trwają przygotowania do szeroko zakrojonej reformy emerytalnej.

Na Ukrainie w 2025 roku zmienią się warunki przechodzenia na emeryturę, a największe emerytury specjalne zostaną ograniczone.

Więcej szczegółów znajdziesz w materiale na TSN.ua

Emerytura kumulacyjna

< p>Zgodnie z żądaniami partnerów międzynarodowych, w szczególności MFW, na Ukrainie opracowywana jest nowa reforma emerytalna.

Przewiduje ona obowiązkowe potrącenie w wysokości 9% wynagrodzenia na poczet emerytury kapitałowej. Poinformowała o tym podczas konferencji prasowej 27 stycznia minister polityki społecznej Oksana Żołnowicz.

Chodzi o to, że takie potrącenia z pensji w przyszłości pozwolą osobie na otrzymywanie 20% jej przeciętnego wynagrodzenia w trakcie jej życia na emeryturze. Pozostałe 20% opuści system solidarnościowy. Łącznie da to stopę zastąpienia na poziomie 40%.

Według Zholnovicha osoba może również dobrowolnie przekazywać większy procent swojego wynagrodzenia na fundusz emerytalny.

Urzędnik powiedział również, że decyzja w sprawie reformy emerytalnej i wprowadzenia kapitałowych emerytur może zostać podjęta w 2025 r., a sam system mógłby zacząć działać od 2026 r.

Nowe warunki przechodzenia na emeryturę

Od stycznia 2025 roku na Ukrainie weszły w życie nowe warunki przechodzenia na emeryturę ze względu na wiek.

Zgodnie z ustawą „O obowiązkowym państwowym ubezpieczeniu emerytalnym” aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, konieczne jest przepracowanie 32 lat.

W tym roku osoby, które ukończą 18 lat w 2025 r., będą miały prawo do otrzymywania emerytury starczej:

Osoby z doświadczeniem zawodowym krótszym niż 15 lat nie otrzymają emerytury w wieku 65 lat, lecz państwową pomoc społeczną.

Ukraińskie ustawodawstwo przewiduje możliwość nabycia brakującego doświadczenia zawodowego. Koszt jednego miesiąca wynosi 44% minimalnego wynagrodzenia, czyli 3,5 tys. hrywien. Przykładowo, jeśli masz 30 lat służby, to za brakujący rok musisz zapłacić dodatkowe 42,2 tys. hrywien.

Służba wojskowa i preferencyjna emerytura

Na Ukrainie obywatele pracujący Pracownicy zatrudnieni w sektorach niebezpiecznych mają prawo do wcześniejszej emerytury pod pewnymi warunkami. Dotyczy to w szczególności hutników i górników, jeśli zgromadzili oni odpowiednie doświadczenie zawodowe – pisze NV.

Zgodnie z Ustawą Ukrainy o ochronie socjalno-prawnej osób wojskowych okres służby wojskowej w okresie szczególnym, ogłoszonym zgodnie z Ustawą Ukrainy „O obronie Ukrainy”, może być zaliczony do okresu służby dającego prawo do emerytury preferencyjnej.

Dotyczy to osób, które w chwili poboru do wojska pracowały w warunkach uprawniających do emerytury na preferencyjnych warunkach. Jednakże okres służby wojskowej nie może przekroczyć okresu służby dającego prawo do takiej emerytury.

Aby potwierdzić preferencyjne doświadczenie zawodowe, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o preferencyjnym charakterze pracy, wydawanego przez przedsiębiorstwo. Jeżeli przedsiębiorstwo znajduje się na terenie objętym działaniami wojennymi lub czasowo okupowanym, dane można potwierdzić za pośrednictwem rejestru ubezpieczonych Państwowego Rejestru Obowiązkowego Ubezpieczenia Społecznego.

Ponadto zgodnie z postanowieniami ustawy Zgodnie z ustawą Ukrainy nr 1058-IV prawo do emerytury na preferencyjnych warunkach mają pracownicy pracujący pod ziemią lub w warunkach szczególnie szkodliwych i trudnych, zgodnie z listami zatwierdzonymi przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

W przypadku mężczyzn minimalny staż pracy uprawniający do otrzymania preferencyjnej emerytury wynosi 25 lat, z czego 10 lat musi przypadać na określone stanowiska. W przypadku kobiet staż ten wynosi 20 lat, z czego co najmniej 7,5 roku musi przypadać na pracę preferencyjną.

W przypadku pracy w warunkach mniej szkodliwych, ale nadal trudnych, preferencyjny staż pracy wynosi mężczyźni muszą mieć co najmniej 30 lat, kobiety – 25 lat.

Dodatki i płatności dodatkowe

Bezrobotni emeryci z Czarnobyla, którzy w latach 1986-1993 mieszkali w strefach obowiązkowego i dobrowolnego przesiedlenia, będą mogli otrzymać dodatkową wypłatę w wysokości 2,3 tys. hrywien, poinformowała szefowa Departamentu Zabezpieczeń Emerytalnych w obwodzie czerkaskim Tatiana Kowal.

< p>Według urzędnika, wypłata ma być przeznaczona na czas trwania stanu wojennego

Dodatkowe pieniądze nie są przeznaczone dla obywateli, którzy opuścili strefy ewakuacyjne lub zmienili miejsce zamieszkania od 26 kwietnia 1986 r. do 1 stycznia 1993 roku.

Z kolei ukraińscy emeryci, którzy mają staż ubezpieczeniowy przekraczający wymagane minimum, mogą liczyć na dopłaty. W roku 2025 zasady te pozostają w mocy i są regulowane odpowiednimi przepisami.

Dodatek wynosi 1% emerytury podstawowej za każdy dodatkowy rok stażu pracy. W tym celu bierze się pod uwagę minimum socjalne ustalone ustawowo. W 2025 roku minimum socjalne pozostanie na poziomie 2361 hrywien.

W związku z tym każdy rok pracy w godzinach nadliczbowych zwiększy emeryturę o 23,61 hrywien (2361×1%). Maksymalne dodatkowe wynagrodzenie za 30 lat pracy w godzinach nadliczbowych wyniesie 708 hrywien.

Również Ukraińcy, którzy ukończyli 70 lat, mają prawo do podwyżki emerytury starczej.

Podwyżka emerytury starczej wynosi:

Dodatek emerytalny wyliczany jest automatycznie na podstawie informacji z funduszu emerytalnego. Nie ma potrzeby składania wniosku w tym celu. Dodatkowa płatność przysługuje jednak tylko tym, których emerytura nie przekracza 10,3 tys. hrywien.

Należy również zaznaczyć, że podwyżka zostanie naliczona po raz pierwszy w miesiącu następującym po miesiącu, w którym emeryt osiągnął określony wiek, a jej wielkość będzie po raz pierwszy proporcjonalna do liczby dni po urodzinach emeryta.

Kto może mieć zamrożone wypłaty

Można uniknąć zamrożenia emerytur z powodu naruszenia pewnych zasad, jeśli w odpowiednim czasie podasz wiarygodne i aktualne informacje o sobie.

Więc emeryci mogą zostać bez wypłat, jeżeli:

Komu zmniejszą się wypłaty?

Na Ukrainie największe emerytury specjalne zostaną ograniczone w 2025 r. Ta innowacja obejmie ponad 17 tysięcy emerytów. Jak poinformowało Ministerstwo Polityki Społecznej, ustawa będzie obowiązywać przez cały okres stanu wojennego w 2025 roku.

„Ustawa o budżecie państwa przyjęła normę dotyczącą stosowania w 2025 r. współczynników ograniczających do emerytur, które są czterokrotnie lub więcej razy wyższe od przeciętnej emerytury w kraju lub 10-krotnie wyższe od minimum socjalnego dla osób niepełnosprawnych” – wyjaśniło ministerstwo.

>

Ministerstwo podkreśla, że ​​obecny system jest niesprawiedliwy i nieprzejrzysty ze względu na nierównowagę, jaka narosła w systemie emerytalnym. Dlatego też ograniczenia obejmą płatności, które obecnie mogą wynosić 60, 80, 100 tysięcy hrywien lub nawet więcej.

„Współczynniki restrykcyjne zmniejszą ogromną różnicę między tzw. emeryturą „specjalną” a emeryturą powszechną. Zgodnie z uchwałą współczynniki redukcyjne będą stosowane do emerytur przekraczających 10 minimum egzystencji, w tym wysokość ustaloną orzeczeniami sądów” – podało ministerstwo.

Dodali, że im większa wysokość emerytur, tym wyższy będzie stosowany współczynnik:

Ministerstwo Polityki Społecznej zauważa: do obostrzenia nie będą dotyczyły emerytur osób, które obecnie walczą na froncie lub brały udział w obronie Ojczyzny przed agresją rosyjską w 2014 roku.

Wypłata rent inwalidzkich

Prime Minister Denis Smigalpoinformował, że od 1 lipca 2025 r. na Ukrainie rozpocznie się reforma systemu emerytalnego, która przewiduje zmiany w procedurze obliczania i wypłacania rent inwalidzkich.

Wcześniej nie przewiduje się istotnych zmian w systemie wypłaty emerytur reforma od 1 stycznia 2025 r. Obecnie wymogiem otrzymania renty inwalidzkiej jest co najmniej roczne doświadczenie zawodowe. Wysokość świadczenia z tytułu niepełnosprawności uzależniona jest od stażu pracy i grupy inwalidztwa: dla grupy 1 – 100% emerytury starczej, dla grupy 2 – 90%. Obecne kwoty minimalnych rent socjalnych wynoszą:

Jednak po wdrożeniu reformy płatności te mogą ulec zmianie lub zostać anulowane, jeśli nie zostanie utworzony nowy system zabezpieczenia społecznego dla osób niepełnosprawnych.

< p>Wcześniej pisaliśmy, że Ministerstwo Polityki Społecznej przygotowało projekt budżetu Funduszu Emerytalnego na rok 2025. Planuje się indeksację emerytur współczynnikiem 1,10.

tsn.ua

Exit mobile version